برخی حکم صادر شده اخیر را مبنی بر اعدام به دلیل تکرار شرب خمر، مستند به فتوای امام خمینی(س) در «تحریرالوسیله» دانسته اند. این در حالی است که دست کم بر سر اینکه «این مسأله» حکمی فقهی بوده و همه فقها آن را قبول دارند، اجماع وجود دارد.

پایگاه خبری جماران: در روزهای اخیر، اعدام فردی در زندان مرکزی مشهد به جرم نوشیدن چندباره مشروبات الکلی، واکنش های زیادی در فضای مجازی به دنبال داشت. در همین راستا، در مباحث حقوقی ای که در این رابطه مطرح شد؛ برخی این حکم را مستند به فتوای امام خمینی(س) در تحریرالوسیله دانسته اند.

این در حالی است که دست کم بر سر اینکه این مسأله حکمی فقهی بوده و همه فقها آن را قبول دارند، اجماع وجود دارد.

از سوی دیگر، به دنبال انتقادها از صدور چنین حکمی، دادگستری خراسان رضوی ضمن اطلاعیه ای اعلام کرد که فرد اعدام شده، ۲۰ مورد محکومیت طی ۲۲ سال از جرائم مربوط به مواد مخدر تا تعقیب به دلیل تهدید به آدم ربایی داشته است.

روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی همچنین در ادامه اطلاعیه خود به جرم های صورت گرفته توسط این فرد اشاره کرده و نوشته است: اتخاذ رویه های ناصواب و نادیده انگاشتن اصول اخلاقی و تقطیع واقعیت در زمینه انتشار این گونه اخبار با اهداف مغرضانه، نمی‌تواند حقیقت را از چشم تیز بین افکار عمومی پنهان نماید.

 

بعید می دانم در زمان حضرت امام اعدام به خاطر شرب خمر اتفاق افتاده باشد

در همین زمینه، یک عضو شورایعالی قضایی در دهه شصت با اشاره به اینکه حدّ شرب خمر 80 ضربه شلاق است، گفت: بعید می دانم در زمان حضرت امام اعدام به خاطر شرب خمر اتفاق افتاده باشد.

آیت الله مرتضی مقتدایی در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص حد فقهی شرب خمر اظهار داشت: بر اساس نظر فقها، حد شرب خمر ظاهرا 80 ضربه شلاق است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این سوال که "در چه صورت حد فقهی شرب خمر اعدام است؟" گفت: اعدام در اثر تکرار است؛ نه اینکه حد شرب خمر اعدام باشد. حد شرب خمر 80 ضربه شلاق است. اما اگر کسی حد خورد و مجدد همان گناه را مرتکب شد، تکرار آن اعدام دارد.

وی با اشاره به فضاسازی رسانه های بیگانه در زمینه نظر امام در مورد حد شرب خمر، گفت: بعید می دانم در زمان حضرت امام اعدام به خاطر شرب خمر اتفاق افتاده باشد. این مورد پیدا نشد که کسی حد بخورد و تکرار کند؛ نه اینکه اگر اتفاق افتاده بود اعدام نمی کردند.

 

 

 حد شرب خمر یک حکم فقهی است و همه فقها آن را قبول دارند

 آیت الله جواد فاضل لنکرانی نیز در گفت وگو با خبرنگار جماران، در خصوص حد فقهی شرب خمر اظهار داشت: نظر فقها در خصوص حد شرب خمر این است که هرکس شرب خمر داشته باشد 80 تازیانه حد دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سوالی در مورد حدّ تکرار شرب خمر، گفت: از نظر فقها حکم این است که اگر کسی برای بار سوم گناه کبیره مرتکب شد و در این سه بار استحقاق حد پیدا کرد و حد هم بر او جاری شد، بار چهارم باید اعدام شود. در مورد همه گناهان کبیره همین طور است.

وی با اشاره به اینکه اخیرا در خراسان برای یک نفر حکم اعدام صادر شده است، گفت: ممکن است این فرد جرم ها و محکومیت های دیگری هم داشته و نمی شود همین طور اظهار نظر کرد.

آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: این موضوع اختصاص به نظر مبارک حضرت امام ندارد و یک حکم فقهی است و همه فقها آن را قبول دارند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.