بازتاب مکرر در مکرر اسناد صوتی و تصویری از امام خمینی (س) در شبکه های اجتماعی که بعضاً با ذوق و خلاقیت های زیبایی همراه است، گواه یک نیاز مهم در جامعه و نسل های جدید، و صد البته نشانگر نفوذ کلام امام تا چند دهه پس از رحلت است.

پایگاه خبری جماران: از ابتدای خردادماه در «جماران» چندین فیلم و صوت منتشر نشده یا کمتر منتشر نشده از امام خمینی را منتشر کردیم. این اقدام در ادامه ی روندی است که چندسالی است ادامه دارد.

اما بازخوردی که از مخاطبان خاص و عام در این خصوص گرفته ایم، جالب توجه است؛ حتی کسانی که دوران انقلاب را به چشم دیده اند و حتی اشخاصی که به واسطه مسئولیت های سیاسی و فعالیت های انقلابی در دل وقایع بوده اند عمده ی این سخنان را نشنیده اند و برایشان جالب و بعضاً هیجان انگیز است!

در مسیر بازخوانی امام تلاش شد که سخنان انتخابی مربوط به ابعاد مختلف شخصیت ایشان و مخاطبانی از اقشار  گوناگون جامعه باشد تا مبادا نگاه گزینشی و غیر واقعی از شخصیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی نشان داده شود.

اما آنچه به گمان من مهم است، جایگاهی است که این بسته ی نشر یافته از سخنان امام، در کنار سایر اسناد و فیلم هایی پیدا می کند که در طی دهه ها توسط صدا و سیما و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نشر یافته است.

واقعیت این است که آنچه جماران در این ایام و سالها منتشر کرده است آن وجوه از شخصیت امام خمینی بوده است که هیچ کدام از دو گروه یاد شده «نیازی به دیدن، شنیدن و بازخوانی آن ندیده اند» و همین خلأ باعث شده تا روایت های غالب و کلیشه های کهنه در برداشت از شخصیت یکی از بزرگترین رهبران جهان در قرن بیستم «تَرک بخورد» که به تنهایی، نتیجه ای بسیار مسرت بخش است.

بازتاب مکرر در مکرر اسناد صوتی و تصویری یاد شده در شبکه های اجتماعی که بعضاً با ذوق و خلاقیت های زیبایی همراه است، گواه یک نیاز مهم در جامعه و نسل های جدید، و صد البته نشانگر نفوذ کلام امام تا چند دهه پس از رحلت است.

یقینا در تداوم این مسیر نیازمند نظرات، پیشنهادات و نکات عموم مردم، خصوصا علما، بزرگان و صاحبنظران هستیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.