گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

میرزایی نیکو در گفت و گو با جماران مطرح کرد؛

ماجرای برکناری رضا رحمانی از وزارت صمت

میرزایی نیکو گفت: اگر خود رضا رحمانی روز رأی گیری به عنوان حامی تفکیک وزارتخانه صمت به صحن وارد می شد و مطالب مختلف را پیگیری می کرد و ارتباطاتی که با نمایندگان داشت را انجام می داد شاید تفکیک وزارتخانه صمت اتفاق می افتاد ولی اتفاق نیفتاد. لذا رئیس جمهور تصمیم به عزل رضا رحمانی گرفت و تا جایی که من می دانم خیلی افراد هم از این تصمیم استقبال کردند.

اخبار مرتبط

معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور مطرح کرد:

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماجرای تفکیک وزارتخانه صمت به دو وزارتخانه، گفت: رضا رحمانی این نظر را دنبال می کرد که زمان کافی نیست و من شرایط و پتانسیلی که می توانم برای ادامه کار داشته باشم با این قضیه از بین می رود و این موضوع را صریح به دولت نمی گفته است.

قاسم میرزایی نیکو در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص لابی های رضا رحمانی برای مخالفت مجلس با لایحه تفکیک وزرات صمت، اظهار داشت: خود رئیس دفتر رئیس جمهوری پیشنهاد دهنده ایشان برای وزارت بوده است. اما به هر حال بعد از این مدت قرار بوده وضعیت را ارزیابی کنند. ارزیابی ها نشان می داد که با توجه به شرایط تحریم نمی توان سه بخش مهم معدن، صنعت و بازرگانی یا تجارت را جمع و جور کرد. قرار شد قائم مقام بگذارند و اختیارات بدهند که به مشکلات عدیده ای خوردند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور دنبال این بود که برای حل موضوع این وزارتخانه را به دو وزارتخانه تفکیک کند. این امر به مجلس آمد. چون شش ماه آخر کار مجلس بود، مجلس به آن ایراد گرفت و رفت که در کمیسیون مطرح شود و به انتخابات خورد و عملا به چند روز اخیر رسید. با توجه به مقابله ای که مجلس در این امر داشت شرایطی که مجلس بعد از شیوع کرونا پیدا کرده، طبیعی بود که این موضوع رأی نیاورد.

وی ادامه داد: من نکاتی که بعضی از نمایندگان مجلس می گفتند را شنیده ام. رئیس جمهور فکر می کرد اگر مجلس تصویب کند در همین مجلس وزیر مربوطه را معرفی و مشکلات قضیه را حل می کند. اتفاقا شورای نگهبان یک ایراد جزئی گفته بود که اگر تفکیک وزارتخانه بار مالی نداشته باشد، موافق است. اما وزارتخانه حامی و پشتیبان این تفکیک وزارتخانه صمت نبود و این موضوع در مجلس رأی نیاورد.

خیلی افراد از برکناری وزیر صمت استقبال کردند

میرزایی نیکو تأکید کرد: اگر خود رضا رحمانی روز رأی گیری به عنوان حامی تفکیک وزارتخانه صمت به صحن وارد می شد و مطالب مختلف را پیگیری می کرد و ارتباطاتی که با نمایندگان داشت را انجام می داد شاید تفکیک وزارتخانه صمت اتفاق می افتاد ولی اتفاق نیفتاد. لذا رئیس جمهور تصمیم به عزل رضا رحمانی گرفت و تا جایی که من می دانم خیلی افراد هم از این تصمیم استقبال کردند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل مخالفت وزیر برکنار شده صمت با لایحه دولت، گفت: این مباحث کارشناسی است و عده ای می گویند وزارت صمت باید تفکیک شود و عده ای می گویند نباید تفکیک شود. من عضو کمیسیون ویژه تفکیک وزارتخانه ها بودم. آنجا استدلال های مختلفی شد و سوابق را آوردند. آن موقعی که تجمیع وزارتخانه ها اتفاق افتاد برای تبلیغات و کار پوپولیستی بود که احمدی نژاد انجام داد و گفت دارم دولت را کوچک می کنم و از وزارتخانه های کوچک یک جای خیلی وسیع درست کرد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع نیاز به بحث تخصصی دارد، افزود: بعضی افراد در این وضعیت تفکیک وزارتخانه را نسخه شفابخش بازرگانی می دانند. چون وزارت صمت به طرف بخش معدن تمایل پیدا کرده و امورات بازرگانی نمی گذرد. عده ای هم می گویند در زمان باقی مانده از مجلس دهم فرصت این قضیه نیست. یعنی تقریبا همه با جدایی آن موافق هستند ولی بعضی افراد در شرایط و زمان آن ان قلت دارند.

وی در پایان اظهار داشت: فکر می کنم رضا رحمانی این نظر را دنبال می کرد که زمان کافی نیست و من شرایط و پتانسیلی که می توانم برای ادامه کار داشته باشم با این قضیه از بین می رود و این موضوع را صریح به دولت نمی گفته است. وقتی دولت به او مأموریت می دهد که دفاع کند، باید می گفت من مخالف این قضیه هستم. شاید آن موقع تکلیف بهتر روشن می شد. حالا با این مکاتبات و نامه ها فضای جوّسازی و فضاسازی بیشتر شده است.

 

بیشتر بخوانید: 

چرا برای استعفا به حجت شرعی نیاز دارید؟

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور مطرح کرد:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.