اخبار مرتبط

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در کشور گفت: علوم شناختی و آگاهی از مغز و کارکرد‌های آن نقش پراهمیتی در بخش سلامت، امنیت، دفاع و زندگی مردم دارد که باید با جدیت در این زمینه تلاش کنیم.

به گزارش جماران؛ دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در آیین هفته آگاهی از مغز که در باغ کتاب تهران برگزار شد با اشاره به روند تکمیل زیرساخت ها در حوزه علوم شناختی در کشور، خاطر نشان کرد: خوشبختانه نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت در زمینه علوم شناختی در کشور مهیا است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ستاد توسعه علوم شناختی باید برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و اعضای هیات علمی در زمینه علوم شناختی تلاش کنند. 

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه علوم شناختی امروز در دنیا مرز دانش است و از سوی بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: کشورهای بزرگ صنعتی نظیر آمریکا، اروپا و کشورهای شرق آسیا همچون چین و ژاپن در این زمینه سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند چرا که علوم شناختی یکی از رشته های علمی است که در آینده دست برتر در فناوری های پیشرفته خواهد بود. 

وی افزود: علوم شناختی علمی نوپا است و خوشبختانه ایران نیز فعالیت خود را به موقع در این زمینه آغاز کرد و اگر توسعه این علم در کشور با سرعتی که طی سالهای گذشته داشته ادامه پیدا کند و زیرساخت های لازم برای آن تکمیل شود، خواهیم توانست کارهای جدی در حوزه علوم شناختی انجام دهیم. 

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید دانشمندان ایرانی مقیم خارج و دانشمندان داخل کشور را مورد توجه و حمایت قرار دهیم، گفت: راهی جز اینکه اقتصاد کشور را به سمت فناوری های مدرن نظیر هوافضا، آی تی،‌ آی سی تی، بایوتکنولوژی و نانو تکنولوژی هدایت کنیم نداریم. 

معاون اول رییس جمهور افزود: باید شرکت های فعال در حوزه فناوری های نوین را تجهیز کنیم تا بتوانند به تجاری سازی علوم،‌ عرضه محصولات به بازار و تبدیل ثروت در کشور اقدام کنند. 

وی ادامه داد: در شرایطی که محدودیت منابع مالی وجود دارد یکی از جهت گیری های دولت باید حرکت در مسیر های ناشناخته ای باشد که تاکنون مغفول مانده و ما باید در این گونه بخش ها نظیر علوم و فناوری های نوین سرمایه گذاری کنیم و در این راستا شرکت های دانش بنیان را بصورت جدی مورد توجه قرار دهیم. 

دکتر جهانگیری یکی از اصلی ترین جهت گیری های دولت تدبیر و امید را حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: هدف دولت حمایت از این شرکت ها و کاهش ریسک پذیری آنان بود تا زمینه فعالیت برای آنها مهیا شود. 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود چند هزار شرکت دانش بنیان در کشور، گفت: خوشبختانه فعالیت این شرکت ها توسعه یافته و محصولات آنها قابل رقابت با کشورهای پیشرفته است. 

وی اضافه کرد: لازمه توسعه علوم شناختی در کشور این است که مردم نسبت به این علم اطلاع پیدا کنند و نمایشگاهی که امروز مورد بازدید قرار گرفت می تواند در اطلاع رسانی به مردم در این خصوص نقش موثری ایفا کند. 

دکتر جهانگیری با ابراز خرسندی از توجه دانش آموزان کشور به علوم شناختی و انتخاب دانش آموزان استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان به عنوان مدارس برتر در این زمینه، از تلاش های دکتر خرازی رییس ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رییس جمهور به خاطر حمایت از فعالان این حوزه قدردانی کرد و گفت: لازم است وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی همکاری گسترده تری برای توسعه علوم شناختی به عنوان یک شاخه بین رشته ای انجام دهند. 

در این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز با تاکید بر اینکه باید دانش آموزان را به مطالعه و فعالیت در حوزه علوم شناختی ترغیب و تشویق کنیم، گفت: علوم شناختی قدرت زیادی به کشور می دهد و می تواند در آینده و اقتدار کشور نقش موثری ایفا کند. 

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از دانش آموزان برتر فعال در زمینه علوم شناختی قدردانی شد و دانش آموزان استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان لوح تقدیر دریافت کردند. 

گفتنی است پیش از این مراسم معاون اول رییس جمهور نمایشگاه "پردیس مغز من" را افتتاح و از نزدیک در جریان دستاوردها و برنامه های علوم شناختی و مغز قرار گرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.