پایگاه خبری جماران: حد فاصل آغاز سال جدید چینی تا اغاز سال جدید هجری شمسی در سالهای اخیر روزهای مهمی در سیاستگذاری ارزی بانک مرکزی محسوب می شوند. در این دوره  عوامل فصلی موثر بر بازار ارز کمابیش سکون می یابند و دست بانک مرکزی برای انجام کارهای واقعی و اصلاح نقشه ارزی و ساختار حواله بازتر است.

یکی از بزرگترین حسرت های نگارنده در سیاستگذاری ارزی اسفند 96 و تعطیلات عید سال 97  آن است که علیرغم حساسیت شرایط و وضوح شکنندگی و تنش در بازار ارز در سال 97، مهمترین برنامه خارجی رییس کل بانک مرکزی وقت، دیدار با رییس بانک مرکزی سوئد بود! برنامه ای کاملا بی ارتباط با اقتضائات زمان و نقشه ارزی ایران.

خوشبختانه آقای دکتر همتی دقیقا در آغاز تعطیلات سال نو چینی و روزهای نخست بازه طلایی سیاستگذاری ارزی به عراق رفته اند و مذاکرات مفصل و درستی با طرف عراقی داشته اند. عراق دقیقا همان جایی است که رییس کل باید در الویت قرار می داد. هم بلحاظ سهم از صادرات ایران، هم بلحاظ داشتن ارزالصاق شده به دلاربا ثبات نسبتا خوب مثل دینار، هم بلحاظ وجود سلیمانیه و تاثیر و تاثرات آن با بازار نقد تهران، هم بلحاظ کانالهای قدرتمند صرافی بین عراق و اروپای مرکزی، هم از نظر انطباق تقریبا کامل اهداف امنیتی و دلایل بسیار دیگر.

اگر چه جزییات چندانی از توافق بین دو رییس کل منتشر نشده است اما چارچوب منتشر شده (انتقال با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران از بستانکاری قبلی و نیز آتی) حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.

نمی توانم انکار کنم که  به این سفر به موقع به جای درست و با نتیجه صحیح بسیار امیدوارم و فراموش نمی کنم که چنین نتیجه مثبتی ضمن دقت نظر مقامات بانک مرکزی ادامه سیاست درست امنیتی ایران در غرب اسیاست.

در مقابل منطق پیشنهادی طرف اروپایی(فروش دستاردهای امنیتی ایران در غرب اسیا به ازای ایجاد دسترسی های کنترل شده حواله ای روی یورو) منطق جدیدی در حال ظهور است: ایجاد نقشه ارزی جدید در بستر دستاوردهای امنیتی ایران.

 

*کارشناس اقتصادی و مالی

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.