گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

آیت الله کعبی: پلاکارد یک نیروی نفوذی یا چند نفر ساده لوح را نباید به فیضیه نسبت داد/ «فعال نبودن فقه حکومتی» سخنی نارواست

موضوع آن تجمع مطالبات اقتصادی و هم نوایی با مطالبات اقتصادی مردم بود. پلاکاردی که آنجا منتشر شد را نباید به حوزه و حوزویان یا فیضیه نسبت داد. یک یا چند نفر خبط و اشتباه کردند؛ یا عوامل نفوذ هستند. لذا بلافاصله در چند دقیقه این موضوع جمع شد.

اخبار مرتبط

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه نباید تجمع فیضیه بزرگنمایی شود، گفت: پلاکاردی که آنجا منتشر شد را نباید به حوزه و حوزویان یا فیضیه نسبت داد. یک یا چند نفر خبط و اشتباه کردند؛ یا عوامل نفوذ هستند. لذا بلافاصله در چند دقیقه این موضوع جمع شد.

آیت الله عباس کعبی در گفت و گو با خبرنگار جماران، در مورد ضرورت حفظ شأن حوزه علمیه اظهار داشت: حوزه علمیه بالنده و رو به پیشرفت است و در عرصه های گوناگون علوم پیشرفت های خیلی خوبی داشته است؛ تا جایی که اخیرا همایش بزرگ مربوط به نقش شیعه در پیدایش و تکامل علوم انسانی در قم برگزار شد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: یکی از فصل های کار بزرگ حوزه کار در مورد علوم جدید است. حوزه به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از مکتب امام راحل افق های جدیدی را متناسب با تحقق تمدن نوین اسلامی بر پایه علم، ایمان، مقاومت در برابر استکبار، اجتهاد متناسب با زمان و نظریه پردازی دینی داشته است.

وی گفت: البته حوزه از هر ارتباط علمی جهت بالندگی بیشتر استقبال می کند. حوزه محل تضارب آراء، گفت و گوی اندیشه ها و مذاکره است و این امر مدارس علم حوزه را غنی تر می کند. لذا حوزه از کرسی های آزاد اندیشی در علوم مختلف هم استقبال می کند.

آیت الله کعبی با تأکید بر اینکه حوزه حریم دارد، تصریح کرد: حریم و خطوط قرمز حوزه اسلام، مکتب اهل بیت(ع)، مرجعیت و ولایت است. ارتباط سازنده بین مجموعه نظام و حوزه هم وجود دارد و اگر کسی بخواهد نقد سازنده ای داشته باشد قطعا مورد استقبال حوزه قرار می گیرد.

وی با اشاره به تجمع فیضیه گفت: موضوع آن تجمع مطالبات اقتصادی و هم نوایی با مطالبات اقتصادی مردم بود. پلاکاردی که آنجا منتشر شد را نباید به حوزه و حوزویان یا فیضیه نسبت داد. یک یا چند نفر خبط و اشتباه کردند؛ یا عوامل نفوذ هستند. لذا بلافاصله در چند دقیقه این موضوع جمع شد. بنابر این نمی شود همایش بسیار مهمی که برای مطالبات اقتصادی مردم برگزار شده تحت الشعاع پلاکارد یک نیروی نفوذی یا چند نفر ساده لوح قرار بگیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: سخنران هم در بحث مطالبات اقتصادی سخنان ارزشمندی را ارائه کرد. اما در نقد حوزویان و مرجعیت گفت که فقه حکومتی فعال نیست و یا فقه حوزه فقه پویا نیست. این صحبت ها ناروا است. امروز کرسی های فقه معاصر در حوزه ها هست و حداقل 20 درس خارج غنی در فقه معاصر برگزار شده و این صحبت ها اگر در یک فضای گفت و گو صورت می گرفت، نه در یک همایش مطالبات اقتصادی، شاید این سخنران بهتر از حرکت های علمی حوزه مطلع می شد.

وی با تأکید بر اینکه نباید این سخنرانی بزرگنمایی شود، اظهار داشت: در این سخنرانی نکاتی بیان شد که قصد تخریب مرجعیت را هم نداشت. شاید منظور او این بوده که عمدتا خروجی حوزه رساله عملیه است؛ نخواسته اند به کسی توهین کنند. خود او هم گفت که مخاطب من مراجع معظم شناخته شده نیست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.