به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی تحویل یک فقره پرونده قضایی به پلیس فتا مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی از یک جشن تولد به صورت گسترده در شبکه اجتماعی اینستاگرام، تحقیقات ماموران آغاز شد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع پرونده مقدماتی با هماهنگی و تعامل لازم با مقام قضایی تشکیل و رسیدگی به آن در دستور کار این پلیس قرار گرفت.
وی ابراز داشت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکیان، بررسی صفحه اینستاگرام متهم و اقدامات تخصصی کارشناسان پلیس فتا مشخص کرد متهم با استفاده از بستر شبکه‌اجتماعی اینستاگرام، با ایجاد صفحه‌ای جعلی با نام شاکیه، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی و ایجاد مزاحمت کرده است.
صادقی افزود: با توجه به حساسیت پرونده، کارشناسان این پلیس با بررسی دقیق و سریع پرونده، مستندات لازم را جمع‌آوری و در نهایت این متهم سایبری را شناسایی کردند.
وی خاطرنشان کرد: متهم در تحقیقات مقدماتی منکر هر گونه جرم انتسابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجهه با مدارک، مستندات و ادله دیجیتال جمع‌آوری شده، لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی اعتراف کرد.
وی افزود: این فرد بیان کرد با ایجاد یک پروفایل جعلی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و با فریب شاکیه و با استفاده از ابزارهای مختلف تصاویر زنده به اشتراک گذاشته شده میهمانی را ذخیره کرده است.
رئیس پلیس فتا استان سمنان ادامه داد: اعتماد بیش از حد به فضای مجازی یک اشتباه بزرگ است، چرا که در این فضا هویت افراد مشخص نیست.
وی یادآور شد: تعداد زیادی از استفاده کنندگان فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ناخواسته با حس امنیت در این فضا و اعتماد به سایر کاربران و هویت‌های اعلامی از طرف آنان، اقداماتی را انجام می دهند که پیامدهای ناگوار و غیرقابل جبرانی برای آنان به همراه خواهد داشت.
رئیس پلیس فتا استان سمنان با بیان این که اعتماد بی مورد به شناسه های نامشخص زمینه‌ساز وقوع یک جرم سایبری است، گفت: کاربران به هیچ عنوان فیلم‌ها و تصاویر شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و از اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری یا با استفاده از سایت پلیس فتا به نشانی www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، خط ارتباطی ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با پلیس در میان بگذارند.
7342/6103
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.