سنگ کلیه به این دلیل درحال افزایش است

مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می دهد که بحران آب و هوا در آینده باعث می شود افراد بیشتری از سنگ کلیه رنج برده و هزینه های بیشتری به سیستم بهداشت و درمان برای حل این موضوع تحمیل خواهد شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیا می گویند سنگ کلیه وضعیتی است که در آن رسوبات سختی از مواد معدنی در ادرار ایجاد شده و هنگام عبور از دستگاه ادراری باعث ایجاد درد شدید می شود. مطالعات جدید آنها نشان می دهد که میزان بروز این عارضه در ۲۰ سال گذشته افزایش یافته است و در بین زنان و کودکان شیوع بیشتری دارد.

سلامت نیوز نوشت؛ دکتر گرگوری تاسیان (Gregory Tasian) پژوهشگر ارشد این مطالعات و متخصص اورولوژی، در یک بیانیه رسانه ای می گوید: اگرچه نمی ‌توان با قطعیت پیش‌ بینی کرد که سیاست‌های آینده چگونه انتشار گازهای گلخانه ‌ای و تغییرات آب و هوایی انسانی را کاهش یا تسریع می ‌کنند اما تحلیل ها نشان می ‌دهد که یک سیاره در حال گرم شدن احتمالاً باعث افزایش بار کلیه‌ها و بیماری سنگ کلیه خواهد شد. 

مطالعات گذشته نشان داده است که دمای بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد و به ویژه در ایالات متحده، افراد بیشتری پس از روزهای گرم به این بیماری مبتلا می شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، محققان در پژوهش های جدید خود می ‌خواستند بفهمند که تغییرات آب و هوایی چگونه بر موارد آتی سنگ کلیه تأثیر می ‌گذارد.

برای انجام این کار، تیم تحقیقاتی مدلی برای تخمین تأثیر گرما بر موارد آتی سنگ کلیه در کارولینای جنوبی ایجاد کرد. محققان ایالت جنوبی را به عنوان مدل انتخاب کردند زیرا در کمربند وفور سنگ کلیه ایالات متحده قرار دارد و منطقه ای در جنوب شرقی با تعداد زیادی از موارد بیماری سنگ کلیه محسوب می شود.

این تیم پژوهشی ابتدا به رابطه بین میانگین دمای روزانه در سراسر ایالت و تعداد تشخیص سنگ کلیه بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۷۶تا ۱۳۹۳ شمسی) پرداختند. سپس از دمای لامپ مرطوب (WBT) که هم دما و هم رطوبت را همزمان افزایش می دهد به عنوان معیار دقیق برای پیش بینی وجود سنگ کلیه در اثر گرما استفاده کردند.

با استفاده از داده‌ها برای پیش ‌بینی تعداد سنگ ‌های کلیه مرتبط با گرما، پژوهشگران توانستند وضعیت این بیماری را در سال ۲۰۸۹ میلادی مصادف با ۱۴۶۸ شمسی را بر اساس دو سناریوی تغییرات آب و هوایی پیش ‌بینی کنند.نامحققان با استفاده از مدل خود دریافتند که تا سال ۲۰۸۹، سنگ کلیه ناشی از گرما در سراسر این ایالت ۲/۲ درصد در سناریوی اول نسبتا گرم و ۹/۳ درصد در آینده بسیار گرمتر افزایش خواهد یافت.

بر اساس میانگین هزینه درمان که بیش از ۹ هزار دلار برآورد می شود، محققان پیش بینی کردند که از سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۸۹، کل هزینه قابل انتساب به این موارد اضافی سنگ کلیه۶/۵۶ میلیون دلار برای سناریوی اول و۴/۹۹ میلیون دلار برای سناریوی دوم خواهد بود.

جیسون کافمن (Jason Kaufman) یکی دیگر از پژوهشگران این مطالعات در این باره توضیح می ‌دهد: تحلیل ما مدلی برای درک چگونگی پیشرفت بار بیماری سنگ کلیه با تغییرات آب و هوایی است و همچنین چگونه کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای می ‌تواند بخشی از این بار را جبران کند. 

شرح کامل این پژوهش و یافته های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Scientific Reports منتشر شده و در دسترس علاقه مندان است. 

 

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید