جی پلاس؛

کریسمس متفاوت در کشورهای مختلف دنیا + عکس و ویدیو

گزارشی از حال و هوای کشورهای مختلف در جشن سال نو میلادی 2022 را مشاهده می کنید.

لینک کوتاه کپی شد

سرویس سبک زندگی جی پلاس؛سال نو میلادی 2022 در ایران با روز 11 دی‌ماه مصادف است و این روز را مسیحی های سراسر جهان جشن می گیرند. پاندمی کرونا که بیش از دو سال است مردم جهان را درگیر کرده است، امسال نیز در جشن کریسمس حضور داشت و  با اینکه موج کرونا رو به سراشیبی است اما تصاویر مردم با صورت هایی ماسک زده در سال جدید 2022 نشان می دهد هنوز پایان کرونا نرسیده است.

کریسمس در ترکیه

ترکیه با اینکه کشوری مسلمان نشین است اما آغاز سال نو این کشور نیز با آغاز سال نو میلادی یکی است. جشن سال نو میلادی در کشور ترکیه شاد و پر هیاهو برگزار می شود. تمامی اعضای خانواده دور هم جمع می شوند با برپایی جشن و شادی بهانه ای برای هدیه دادن به یکدیگر پیدا می کنند. در استانبول کلیساها و رستوران ها فرصتی برای برپایی جشن کریسمس پیدا می کنند که بتوانند در قسمتی از شادی مردم سهیم باشند.شب سال نو در فرهنگ ترک ها، نوئل نام دارد. در این شب درخت ها را تزئین می کنند و به عزیزان خود هدیه های فراوان می دهند. دکور مغازه ها، خیابان ها و فروشگاه ها عوض شده و در همه جای شهر می توانید بابانوئل را ببینید. البته به دلیل مسلمان نشین بودن بیشتر شهرها، جشـن سـال نـو میـلادی ۲۰۲۲ معمولی به اتمام می رسد اما در کلیساها و همچنین رستوران های معروف فرصتی دست می دهد تا مردم بتوانند خاطراتی شیرین را برای خود و عزیزان خود رقم بزنند. بزرگترین کلیسای کاتولیک در ترکیه کلیسای سنت پادوای آنتونی نام دارد که مردم آن را بنام سنت آنتونی میشناسند.

کریسمس 2022 در استانبول

کریسمس 2022 در استانبول

کریسمس 2022 در استانبول

کریسمس 2022 در استانبول

کریسمس در لهستان

اگر بخواهیم در بین جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، لهستان را تنها با یک‌چیز از بقیه، جدا کنیم، باید به مهمان‌نوازی زیاد مردم آن اشاره ‌کنیم.مردم این کشور در این روز، نوعی ویفر خاص درست و آن را نوش‌جان می‌کنند. در کنار این خوردنی خوشمزه، مردم لهستان به افرادی که دوستشان دارند، هدیه می‌دهند و در کنار هم، خاطره‌های به یادمادنی می‌سازند. و اما، یکی از جالب‌ترین آداب‌ورسوم جشن سال نو میلادی در بین مردم لهستان، آن است که صندلی اضافه‌ای در کنار سفره‌شان، می‌گذارند. این موضوع به خاطر آن است که اگر مهمان سرزده‌ای داشتند، همه‌چیز از قبل، برای او آماده باشد. همچنین این افراد، تلاش می‌کنند تا تعداد ظروف میزشان، 12 تا باشد. همه این آداب‌ورسوم دست‌به‌دست هم می‌دهند، تا مهمان‌نوازی مردم این کشور برای همگان ثابت شود!تعطیلات کریسمس در کشور لهستان، از 6 دسامبر آغاز می‌شود. این در حالی است که تاریخ رسمی کریسمس بین 24 تا 26 دسامبر است.

کریسمس 2022 در لهستان

کریسمس 2022 در لهستان

کریسمس 2022 در لهستان

کریسمس 2022 در لهستان

کریسمس در مکزیک

جشن سال نو میلادی در کشور مکزیک، مصادف با 16 دسامبر است. با این وجود، جشن‌های مختلفی از 12 دسامبر شروع می‌شود و انتهای آن، 6 ژانویه است. در بین کشورهای مختلف جهان مکزیک تنها دارای یک جشن نیست و انواع دورهمی‌ها در این بازه زمانی برگزار می‌شوند. در این بین، یکی از مهمترین ویژگی‌های جشن‌های مکزیکی، غذاهای لذیذی است که در این شب‌ها سرو می‌شوند. از جمله این غذاها می‌توان تامالس، باکالو، پوزولو و بوقلمون سوخاری را نام برد. غذاهایی که آوازه‌شان در تمام دنیا پیچیده‌ است و شهرت زیادی دارند.یکی از جذاب‌ترین آداب و رسوم مردم مکزیک در برگزاری جشن سال نو، آن است که مجسمه حضرت مسیح را در کنار درخت کریسمس‌، قرار می‌دهند. علاوه بر این، در خانه‌های مکزیکی‌ها شاهد تزیینات خاص دیگری مانند ناسی مپینتوس که بازگو کننده تولد حضرت مسیح و حضرت مریم است، خواهید بود.

کریسمس 2022 در مکزیک

کریسمس 2022 در مکزیک

کریسمس 2022 در مکزیک

کریسمس 2022 در مکزیک

کریسمس در چین

و اما، کریسمس در چین! در میان جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، چین حال‌وهوای فوق‌العاده و آرامش‌بخشی دارد. این آرامش ناشی از اعتقادات چینی‌هاست که شب کریسمس را یکی از آرام‌ترین شب‌های سال در نظر می‌گیرند و می‌گویند، این شب پیام صلح با خود به همراه دارد. به همین دلیل است که در روز جشن سال نو میلادی، مردم چین، به هم سیب قرمز هدیه می‌دهند.کریسمس در چین یک جشن رسمی به‌شمار نمی‌آید چرا که تعداد مسیحیان در این کشور نسبت به ادیان دیگر، بسیار کم است. با این وجود، با نزدیک‌شدن به شب و روزهای سال نو میلادی، خیابان‌ها و فروشگاه‌ها، رنگ کریسمس و تزییناتش را به خود می‌گیرند.مردم چین مانند بسیاری از کشورهای دیگر، به یکدیگر هدیه می‌دهند، شمع روشن می‌کنند، بوقلمون می‌خورند و در دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه شرکت می‌کنند. در نظر داشته باشید، ایام کریسمس را با «هفته طلایی چین» اشتباه نگیرید. آن یک هفته متعلق به سال نوی چینی‌هاست و جشن‌های فوق‌العاده جذابی در آن برگزار می‌شود. بنابراین اگر برای زمان سفر به چین، حق انتخاب دارید، بین کریسمس و سال نوی چینی، حتماً هفته طلایی را انتخاب کنید.

کریسمس 2022 در چین

کریسمس 2022 در چین

کریسمس 2022 در چین

کریسمس 2022 در چین

کریسمس 2022 در چین

کریسمس 2022 در چین

کریسمس در استرالیا

کریسمس در استرالیا، یکی از جذاب‌ترین جشن‌ها در بین کشورها محسوب می‌شود چرا که بازه زمانی آن، در تابستان این کشور واقع شده‌ است. در استرالیا، جشن‌های کریسمس در فضای باز برگزار می‌شود. به عنوان مثال با کمی قدم‌زدن در خیابان‌های استرالیا، صدای کنسرت‌های فضای باز، به‌وفور به گوشتان می‌خورد. مردم استرالیا، برای جشن گرفتن، در خیابان‌ها شمع روشن می‌کنند و زیبایی‌های زیادی در کوچه‌پس‌کوچه‌ها، به وجود می‌آورند. از دیگر آداب‌ورسوم استرالیا، می‌توان به خواندن سرود و دورهمی‌ها اشاره کرد.

کریسمس در استرالیا

کریسمس در استرالیا

کریسمس در استرالیا

کریسمس در استرالیا

کریسمس در کره جنوبی

در بین کشورهای مختلف جهان، کره جنوبی جزو آن دسته از کشورهایی است که سال نو میلادی را به رسمیت نمی‌شناسد. با این وجود، این موضوع باعث‌نشده‌ تا شاهد جشن کریسمس در این کشور نباشیم. در واقع، روز‌به‌روز با توجه به زیادشدن تعداد مسیحیان در این کشور، جشن‌های باشکوه‌تری هم برگزار می‌شود. جالب است بدانید، در این کشور بسیاری از مردم اصلاً مسیحی نیستند و تنها به دلیل خوش‌گذرانی و تفریح، سال نو میلادی را جشن می‌گیرند. و اما این مردم برای جشن کریسمس، چه می‌کنند؟ بیشتر مردم کره جنوبی شب کریسمس را در رستوران‌ها و کافه‌ها می‌گذرانند.در شب و روزهای سال نو میلادی، غذای محلی، به خوبی جای خود را در بین مردم کره جنوبی باز کرده ‌است. این افراد در این روزها، غذاهایی نظیر سوپ جلبک، کیمچی و کباب کره‌ای را در کنار دیگر اعضای خانواده و دوستانشان، نوش‌ جان می‌کنند، کودکان برای بزرگترها در طول مراسم آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کنند. کودکان کره‌ای در این مراسم، اوج احترام خود را به بزرگترها با یک تعظیم ویژه نشان می‌دهند. البته سنت دیگری هم وجود دارد و آن هم درخواست جوان‌ترها از بزرگ‌ترها برای تعریف داستان و بازگوکردن تجربه‌های آن‌هاست.

کریسمس 2022 در کره جنوبی

کریسمس 2022 در کره جنوبی

کریسمس 2022 در کره جنوبی

کریسمس در ژاپن

برعکس کشورهایی اروپایی و آمریکایی، تعداد مسیحیان در کشور ژاپن زیاد نیست و نباید توقع جشن‌های باشکوه را از این کشور داشته باشید. با این وجود، باز هم روز کریسمس، این کشور تعطیل است و شب آن، مردم راهی رستوران‌ها می‌شوند. یکی از نکات جالب درباره ژاپنی‌ها، به خصوص جوانان این کشور، آن است که علاقه زیادی به مرغ سوخاری دارند. از این‌رو بیشتر رستوران‌ها در شب کریسمس، مرغ و بوقلمون سوخاری را در کنار برنج‌های صورتی‌رنگ سرو می‌کنند. با وجود آنکه مردم ژاپن اعتقاد زیادی به کریسمس ندارند، باورشان به بابانویل آن است که شب می‌آید و هدیه‌شان را می‌آورد. ژاپنی‌ها در آغاز سال نو میلادی باور دارند که باید بیشتر از همیشه بخندند و شاد باشند. آن‌ها سعی می‌کنند تا قبل از لحظه تحویل سال، تمامی نگرانی‌های خود را فراموش کنند و شاد باشند. درخواست برای شادی در این موقع از سال برای ژاپنی‌ها می‌تواند خوش‌یمنی در سال جدید را به همراه آورد.

کریسمس 2022 در ژاپن

کریسمس 2022 در ژاپن

کریسمس 2022 در ژاپن

کریسمس در انگلستان

در میان کشورهای اروپایی، مردم انگلستان آداب‌ورسوم خاص‌تری دارند. آن‌ها نیمه‌شب به خانه‌ همسایگان خود می‌روند و بر این باورند که اگر مهمانی که به خانه‌شان می‌آید، خوش‌قیافه و قدبلند باشند، سالی پر از شادی و ثروت نصیبشان خواهد شد. در این روزها همه مهمانان سعی می‌کنند با بردن زغال و نان به خانه میزبان، جشن سال نو میلادی را برگزار کنند. بردن زغال و نان به عنوان هدیه سنتی جشن سال نو میلادی و کریسمس در انگلستان نشانه خوش‌یمنی و برکت است. مهمانان سکوت این جشن‌ها را در همان ابتدا با جمله سال نو مبارک می‌شکنند و جشن را برگزار می‌کنند.

کریسمس 2022 در انگلستان

کریسمس 2022 در انگلستان

کریسمس 2022 در انگلستان

کریسمس 2022 در انگلستان

غذاهای کریسمس و سال نو میلادی

مردم کشورهای مختلف جهان که پیرو دین مسیحیت هستند، هر ساله از روز‌های 25 دسامبر تا 31 دسامبر مشغول تدارک همه‌ی چیزهای لازم برای مراسم جدید سال نو میلادی می‌شوند. غذاها و خوراکی‌های جشن کریمس که در ادامه معرفی می‌کنیم در بیشتر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

مردم سوئد برای جشن سال نو میلادی از پودینگ برنج که شباهت زیادی با شیربرنج ما ایرانی‌ها دارد، استفاده می‌کنند. البته علاوه بر پودینگ برنج، مردم این کشور از ساندویچ مخصوصی به نام اسمورگاس هم استفاده می‌کنند.

مردم فرانسه بر این موضوع اصرار دارند که در این زمان باید غذای لذیذی به‌نام لِ ربلیون (Le Rebeilion) را نوش‌جان کنند. آن‌ها علاوه بر این غذا، دسر‌های خوشمزه‌ای هم تدارک می‌بینند که در کنار غذا از آن‌ میل می‌کنند.

مردم ایتالیا با چشیدن غذاهای عجیب‌وغریب دریایی جشن سال نو میلادی را آغاز می‌کنند. مردم آلمان عادت دارند که برای جشن سال نو میلادی از غذاهایی مثل کیک میوه‌ای استفاده کنند. مردم این کشور غذاهای خوشمزه را از روزها قبل به قنادی‌ها سفارش می‌دهند. 

مردمان انگلستان برای شب سال نو، برنامه غذایی مفصلی دارند. آن‌ها برای شام پودینگ به‌همراه دسرهای خوشمزه میل می‌کنند.

 

حجم ویدیو: 8.98M | مدت زمان ویدیو: 00:01:07 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید