شهرستان طارم به لحاظ برخورداری از شریان حیاتی رودخانه قزل اوزن، به بزرگترین قطب کشاورزی استان زنجان تبدیل شده و کیفیت محصولات باغی و زراعی آن شهرت ملی و حتی جهانی به خود گرفته است.

با توجه به شرایط اقلیمی متفاوتی که این شهرستان دارد تنوع محصولات در این منطقه زیاد است، به طوری که سالانه بیش از ۶۰ نوع محصول زراعی و باغی در زمینهای این شهرستان تولید و وارد بازار مصرف استان زنجان و سایر استان های همجوار و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود.

آب رودخانه قزل اوزن به دلیل بارندگی های قابل توجه اوایل سال جاری نسبت به سالهای قبل وضعیت مناسبی داشت، ولی با توجه به همزمانی برداشت بسیاری از محصولات با مرحله داشت برنج و زیتون، آب این رودخانه قزل اوزن به تدریج فروکش کرده، به طوری که در روزهای اخیر در پایین دست آن، شاهد تراژدی دوباره خشک شدن رودخانه هستیم و این مساله کوجب نگرانی کشاورزان به ویژه برنج کاران و باغداران زیتون شده است.  

به همین منظور و با توجه به تجربه تلخ سالهای گذشته و برای جلوگیری از خسارات وارده به بخش کشاورزی طارم با تدبیر مسئولان استانی و شهرستانی برای سومین سال متوالی آب سد آیدوغموش برای استفاده کشاورزان طارمی رهاسازی شد.

۱۲ میلیون متر مکعب آب از سد آیدوغموش رها سازی شده است

رئیس اداره امور منابع آب شهرستان طارم روز جمعه در این باره به  خبرنگار ایرنا گفت: میزان حجم رها شده آب سد آیدوغموش در مسیر رودخانه قزل اوزن، حدود ۱۲ میلیون متر مکعب است که طبق برنامه ریزی ها برای استفاده در امور مختلف بویژه کشاورزی در مسیر رودخانه خواهد بود.

علیرضا حاجی میری خاطرنشان کرد: با توجه به رهاسازی آب این سد در روز پنجشنبه این هفته تا یک هفته آینده آب رهاسازی شده به مسیر قزل اوزن در شهرستان طارم  خواهد رسید و مردم می توانند شاهد پرآب شدن این رود باشند.
این مسئول اولویت اصلی امور منابع آب شهرستان طارم  را  علاوه بر حفاظت از منابع آب، تامین آب کشاورزی  اعلام کرد و افزود: برای رضایتمندی و رعایت حق آبه کشاورزان و با توجه به پیش بینی کمبود آب در رودخانه قزل اوزن در روزهای آخر تابستان و برنامه ریزی های انجام شده از ماهها قبل، با پیگیری و تلاش مسئولان شرکت سهامی آب منطقه ای استان زنجان، آب مورد نیاز شهرستان از سد آیدوغموش رهاسازی شد.

وی تاکید کرد: از کشاورزانی که زمین های آنها در مسیر این رود قرار دارد، انتظار همکاری، تعامل و همکاری در مورد مصرف آب از قزل اوزن را داریم.
به گزارش ایرنا، سد آیدوقموش به فاصله تقریبی ۲۰ کیلومتر در جنوب غربی شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی، قرار دارد و تابستان سالهای ۹۶ و ۹۷ هم رهاسازی آب این سد موجب شد محصولات کشاورزان شهرستان طارم از خشکسالی و بی آبی نجات پیدا کند.
شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.
۹۸۸۶/ ۳۰۸۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.