استاندار زنجان گفت: روستاییان نیز باید در برداشت معادن و حفظ جاده‌های روستایی مشارکت داشته‌ باشند.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فتح‌الله حقیقی صبح امروز در نهمین جلسه شورای معادن استان، اظهار کرد: معدن‌دارانی که از جاده روستایی استفاده می‌کنند و هیچ امکاناتی را برای روستاییان فراهم نکرده‌اند، باید روستاییان را نیز در برداشت معادن مشارکت دهند و عایدی نیز نصیب آنان شود یا حداقل باید این افراد را در حفظ جاده‌ها مشارکت دهند.


وی با بیان اینکه استان دارای 48 معدن است که از جاده روستایی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه این در شرایطی است که علی‌رغم تخریب جاده به خاطر تردد خودروهای سنگین، صاحبان معادن در بازسازی جاده‌های تخریب شده نیز مشارکت نداشته‌اند.


استاندار زنجان در رابطه با جاده زنجان به دندی، خاطرنشان کرد: در رابطه با جاده دندی به زنجان که جاده معدنی و مفید برای سایر استان‌ها محسوب می‌شود، مقرر شده بود 100 میلیارد تومان برای بهسازی این جاده اختصاص یابد که علی‌رغم پیگیری‌ها این مبلغ تاکنون اختصاص داده نشده ولی با این‌حال در حال حاضر طرح در دست اجرا است.


حقیقی در ادامه یادآور شد: در ارتباط با عرضه خاک انگوران، این عرضه باید به صورت سهمیه‌ای و بدون عرضه در بورس بوده تا معادن استان و به‌ویژه معادن خرد دچار مشکل نشوند.


نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: امسال‌ دو کار در اولویت پروژه‌های استان قرار دارد که اولین کار این است که مکان پسماندهای تولیدی را تا پایان سال‌جاری مشخص کنیم و پسماند معادن را به آن محل انتقال دهیم. 7 میلیون تن پسماند دپو شده در استان وجود دارد که که تا حدودی مشکلات آن رفع شده است و در مسیر قانونی قرار دارد.


این مسئول با اشاره به اینکه پس از برداشت معادن بحث احیاء و باسازی باید مد‌نظر قرار گیرد، اظهار کرد: ساختاری که در کشور ما در بحث اصلاح و احیا معادن وجود دارد، شامل دو راهکار است که اولین بحث در این مورد بحث حقوق دولتی است که به خزانه واریز می‌شود و بحث دیگر در این مورد بحث معدن سبز است که علی‌رغم وجود چالش‌هایی در حوزه معدن سبز، یک سری آیتم‌های تشویقی در این راهکار استفاده می‌شود.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.