سید مهدی حسینی زاده دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مطمئن ترین راه پیشگیری از ابتلای به ایدز را داشتن رفتارسالم، پرهیز از روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده و پرهیز از اعتیاد ذکر کرد.

وی افزود: اجتناب از مصرف مواد مخدر و یا محرک، پرهیز از استفاده مشترک از وسایل تیز و برنده  نظیر وسایل تزریق، سوزن خالکوبی و تیغ اصلاح از جمله راههای پیشگیری از این بیماری است.

حسینی زاده از دیگر راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری را پیشگیری ازانتقال جنسی بیماری، خویشتن داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر و ارتباط جنسی در چارچوب روابط صحیح خانوادگی عنوان کرد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان تماس با خون آلوده، رفتار جنسی پرخطر و محافظت نشده  و انتقال از مادر مبتلا به فرزند را از راههای انتقال این بیماری عنوان کرد.

وی اضافه کرد: عمده ترین راه انتقال در استان تزریق مشترک با ۶۷.۴درصد و پس از آن ارتباط جنسی ۲۱.۶ درصد ، مادر به کودک ۲.۵ درصد و عوامل ناشناخته ۸.۵ درصد است.

اچ ای وی ازچه راههایی منتقل نمی‌شود

حسینی زاده اظهار داشت: ویروس اچ آی وی از راههایی نظیر دست دادن، کنارهم نشستن، درآغوش کشیدن، روبوسی،عطسه، سرفه، استفاده از ظروف غذاخوری، حوله یا لباس مشترک، استفاده از توالت، حمام و استخرعمومی، تلفن عمومی، دستگیره، وسایل نقلیه عمومی، گزش حشرات و نیش پشه به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

رییس مرکز بهداشت خوزستان در خصوص ارائه خدمات در خصوص این بیماری گفت: افراد متمایل به آگاهی از وضعیت ابتلا به اچ ای وی خود می‌توانند به  مراکز مشاوره و پایگاههای مشاوره بیماری‌ها در شهرستان‌ها مراجعه کنند.

وی افزود: خدمات آموزشی و مشاوره، آزمایش تشخیص اچ‌ آی‌ وی،خدمات پیشگیری و کاهش آسیب (ارائه سرنگ، سوزن و کاندوم) در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری ارائه می‌شود و خدمات مراقبت و درمان برای مبتلایان رایگان و محرمانه است.

ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.

بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود.

 هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت و سرطان های فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی بدن آن‌ها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD۴+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.                      

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.