اخبار مرتبط

کیخسرو چنگلوایی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: طبق آخرین آمار تاکنون 71 هزار هکتار از زمین های گندم، جو، ذرت بهاره، کلزا، چغندر قند و صیفی جات دچار آبگرفتگی و 55هزار هکتار دیگر نیز دچار خوابیدگی محصول ناشی از باد شدید شده اند.
وی گفت: 2هزار و 450 راس دام سبک و سنگین، یکهزار و 500 فروند کندوی زنبور عسل و 50 هزار قطعه ماهی در اثر سیلاب در خوزستان تلف شده اند، و به تاسیسات زیربنایی از جمله ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال نیز خسارت هایی وارد شده است.
چنگلوایی ادامه داد: تا 2 روز پیش حجم خسارت ها حدود هزار و 400 میلیارد ریال بود که این آمارها نشان می دهد روند خسارت ها در خوزستان افزایشی است در صورت ادامه این شرایط پیش بینی می شود به 155 هزار هکتار از زمین های کشاورزی خسارت وارد شود.
وی با اشاره به لزوم جابجایی 350 هزار راس دام به نقاط امن گفت: جابجایی این تعداد دام نیازمند مکان و علوفه به مقدار لازم است؛ طبق برآوردها حدود 15هزار تن علوفه معادل 150 میلیارد ریال برای دام ها در مدت 2 هفته نیاز است.
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان ادامه داد: در سیلاب آذر و بهمن پارسال نیز چهار هزار و 800 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی خوزستان وارد شد.
وی بیان کرد: سیلاب در خوزستان در بخش کشاورزی بیش از سایر استان ها خسارت برجا گذاشته زیرا محصولات کشاورزی استان های دیگر درمرحله رشد پایین تری بودند که امکان ترمیم و بازگشت محصول وجود دارد اما محصولات کشاورزی خوزستان نزدیک به مرحله برداشت بودند.
چنگلوایی گفت: زمین های کشاورزی واقع در اهواز، کارون، باوی، شوشتر،هویزه، دشت آزادگان و بخشی از حمیدیه بیشتر از سیلاب و طغیان رودخانه ها خسارت دیده اند.
به گزارش ایرنا هشدار آماده باش سیل ناشی از طغیان همه رودخانه های خوزستان از سوم فروردین جاری اعلام شد و استاندار خوزستان نیز از 11 فروردین در این استان حالت فوق العاده اعلام کرد.
طغیان و بروز سیلاب در حوضه های کارون ، دز و کرخه ، سبب شده مناطقی از شمال ، مرکز و غرب خوزستان که در مسیر این رودخانه ها قرار دارند در معرض سیلاب قرار گیرد.
برخی از کشاورزان خوزستان برای جلوگیری از ورود جریان آب به مناطق مسکونی شهری و روستایی، در همان روزهای نخست به صورت داوطلبانه سیل بندها را شکسته و اجازه ورود آب به مزارع خود را دادند.
خوزستان در سال زراعی گذشته یک میلیون و 600 هزار تن گندم تولید کرد که یک میلیون و 134 هزار تن آن به نرخ تضمینی توسط دولت خریداری شد.
9887/ 6037
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.