مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در دو ماه گذشته 10 تن زعفران به چین صادر شده است، از افزایش صادرات زعفران به این کشور خبر داد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش صادرات محصول زعفران به کشور چین طی امسال خبر داد.

به گزارش جماران، حسین زینلی در گفت و گو با ایسنا، گفت: طی یکی دو ماه گذشته ۱۰ تن زعفران به این کشور صادر شده و این نشان دهنده آن است که ایران همچنان جایگاه خود را برای محصول زعفران در دنیا حفظ کرده است.

وی اظهارکرد: در حال حاضر در سطح ۱۲۱ هزار هکتار در کشور زعفران کشت می شود که دیگر برنامه ریزی های دولت برای افزایش سطح مزارع زعفران نیست.

وی افزود: هم اکنون دولت به دنبال آن است تا بهره وری را در واحد سطح افزایش دهد تا با ارائه یارانه به کشاورز، تولید را به سوی ارگانیک تر شدن پیش ببرد.

زینلی ادامه داد: برای تولید محصول ارگانیک نیاز به سرمایه گذاری و هزینه کرد است که انجام این هزینه از توان بسیاری از کشاورزان خارج بوده در نتیجه باید دولت حمایت های لازم را در این صورت داشته باشد که کشاورز بعد از اینکه محصول ارگانیک به بار نشست و آن را با قیمت بالاتر فروخت، خود به سوی تولید محصول ارگانیک پیش برود، اما اگر در گام نخست حمایت های لازم از آن ها صورت نگیرد تمایل چندانی برای انجام این کار نخواهند داشت.

وی در پاسخ به این سوال که بنا به گفته صادرکنندگان ارگانیک نبودن زعفران یکی از علل برگشت خوردن این محصول به داخل کشور است؟ توضیح داد: تعدادی از افراد که در منزل گل های زعفران را پاک می کردند، اقدام به استفاده از حشره کش برای از بین بردن حشره ها می کردند که استفاده از این محصول برای زعفران در تعدادی از کشورها ممنوع است و علت برگشت خوردن محصول این موضوع بوده است.

وی با تاکید بر اینکه زعفران ایران محصولی پاک و سالم است، ادامه داد: به افرادی که پاک کردن گل های زعفران را بر عهده دارند، اعلام شده که از حشره کش ها استفاده نکنند و از سوی دیگر این گل ها را در محل تمیزی پاک کنند.

زینلی در ارتباط با میزان تولید زعفران در سال جاری بیان کرد: به علت بروز برخی از مشکلات در سال های گذشته و ناامیدی تعدادی از زعفران کاران و همچنین خشکسالی، پیش بینی می شود میزان تولید زعفران طی سال جاری ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شد تا میزان تولید زعفران طی امسال به ۵۰۰ تن برسد اما به نظر می رسد که حدود ۴۰۰ تن باشد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیشتر زعفران ایران به صورت فله صادر می شود، تاکید کرد: بسیاری از کشورها تمایل دارند تا زعفران ایران را به صورت فله خریداری کنند تا بعدا آن را بسته بندی کرده و با برند خود به فروش برسانند؛ در حقیقت سال های سال این کشورها بر روی برندسازی کار کرده اند و ما از این امر غافل بوده ایم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.