رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم روز یکشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و بدون اشاره به شمار آهوان سرشماری شده اظهار داشت: امسال، با توجه به بارندگی های مناسبی که داشتیم، وضعیت مراتع در میاندشت خوب بوده و تولید علوفه در عرصه ها بیشتر شده است.

 سیدمحمد موسوی اظهار داشت: بر این اساس آهوان در یافتن غذا با مشکل رو به رو نشده و شرایط برای زیست آنان مساعد بوده است.

وی با بیان اینکه امسال، کشاورزان هم اعتراضی از حضور آهوان در مزارع و باغ ها نداشته اند گفت: امسال، شکارهای غیرمجاز آهوان هم کاهش یافته است و جوامع محلی و روستاییان، کمتر به شکار اقدام کرده اند. 

موسوی اظهار داشت: پاییز پارسال، بیشترین جمعیت آهوانی که در سرشماری، مشاهده شدند، در روستاهای اطراف میاندشت بوده است، زیرا کاهش تولید علوفه و فقر مراتع این گونه از وحوش را به مناطق روستایی کشانده بود.

وی اظهار داشت: امسال وضعیت مناسب مراتع سبب شد تا آهوان کمتر به مناطق روستایی کشانده شوند به طوری که ۹۵ درصد از آهوان سرشماری شده در عرصه های تحت مدیریت مشاهده شدند. 

وی گفت: محیط بانان علاوه بر سرشماری پستانداران، مشاهده گونه های دیگر همچون کفتار، کاراکال، گرگ و گربه وحشی را ثبت کرده اند که در این میان، مشاهدات نشان می دهد جمعیت گربه وحشی در مقایسه با پارسال، بیشتر شده است. 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم افزود: میاندشت، تنها زیستگاه مولد یوزپلنگ در کشور است و جمعیت آهوان به عنوان طعمه این گونه ارزشمند، دارای اهمیت است. 

شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی واقع شده و پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو در این شهرستان یکی از زیستگاه های اصلی یوزپلنگ آسیایی است.

از دیگر حیات وحش شاخص مناطق این شهرستان می توان به آهو، پلنگ، گرگ، کفتار، بزمجه و هوبره اشاره کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.