هادی قوامی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح جی. تی. پی. پی کوچک جایگزین طرح جی. تی. پی. پی اولیه است که در سفر رئیس جمهور به این استان در سال ۹۴، کلنگ زنی شد.  

جی. تی. پی. پی طرح صنعتی است که براساس آن گاز طبیعی به پلی پروپیلن تبدیل می شود؛  اجرای این طرح در خراسان شمالی حدود ۱۰ هزار فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند و در مراحل ساختمان و نصب طرح پروپیلن،  طرح عظیم صنعتی، بیش از سه هزار نفر نیروی متخصص و ماهر مورد نیاز است.

این طرح از جمله صنایع تبدیلی مادر در حوزه گاز است که زمینه اشتغال بسیاری از متخصصان و دانش‌آموختگان صنعت را فراهم  می سازد و با راه اندازی کارخانه مذکور تحول بزرگی در اقتصاد خراسان شمالی و منطقه روی می دهد.

قرار است،  طرح جی. تی. پی. پی کوچک پتروشیمی خراسان در زمینی به مساحت ۸۰ هکتار ساخته شود که این طرح دارای سه واحد تولیدی متانول با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن پروپیلن است.

پلی پروپیلن در ساخت قطعات با قالب های تزریقی از جمله صنعت خودرو، نخ و الیاف، کیسه گونی، حصیرهای پلاستیکی، لوازم پزشکی و قطعات صنعتی کاربرد دارد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در باره تامین منابع مالی طرح  جی. تی. پی. پی کوچک در پتروشیمی خراسان گفت: بر اساس قول های داده شده ۷۰۰ میلیون یورو برای اجرای این طرح تامین می شود.

رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل برای تامین آب مورد نیاز اجرای این طرح وجود ندارد و از پساب تصفیه شده می توان در این طرح استفاده کرد.

رئیس سابق هیات مدیره پتروشیمی خراسان هم گفت: بازار اوره به خاطر شرایط تحریم برای ایران، نامناسب است و اوره خریدار ندارد و بر این اساس، این طرح منتفی است و مینی جی. تی. پی. پی در پتروشیمی خراسان اجرا می‌شود.

علی محقر اظهار داشت: شرایط برای اجرای طرح مینی جی. تی. پی. پی به لحاظ نیروی فنی و تکنولوژی مهیا است زیرا تکنولوژی طرح داخلی است و بنابراین مشکلی فنی وجود ندارد و نیروی انسانی توانمند و زبده شرکت پتروشیمی می توانند کار را پیش ببرند.

مجتمع پتروشیمی خراسان در ۱۷ کیلومتری جاده بجنورد-شیروان در ۲۰۰ هکتار اجرا شده است و از پیشرفته‌ترین واحدهای تولیدکننده آمونیاک، کودشیمیایی اوره، ملامین و ازت است.

طرح جی. تی. پی. پی به عنوان طرح توسعه ای در شرکت پتروشیمی خراسان، در سال ۹۴ در سفر رئیس جمهوری به بجنورد، کلنگ خورد اما ادامه اجرای آن به علت های مختلف متوقف شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.