اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زلزله را ساعت 21 و 5 دقیقه و 4 ثانیه و مکان وقوع آن را عمق هشت کیلومتری زمین اعلام کرد.
این مرکز، موقعیت این زمین لرزه را 37.30 درجه عرض شمالی و 56.92 درجه طول شرقی اعلام کرده است.
همچنین امشب زمین لرزه ای به بزرگای 2.5 درجه در مقیاس امواج درونی زمین، ساعت 19 و 52 دقیقه، شهر صفی آباد در شهرستان اسفراین را لرزاند.
هنوز از خسارات احتمالی این زمین لرزه ها گزارشی دریافت نشده است.
شهر شوقان در 65 کیلومتری جنوب غربی و شهر صفی آباد در 125 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
7185/5132
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.