شدت خشکسالی پارسال و امسال در ۸۰ سال گذشته سابقه نداشته است و کل حوزه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تامین آب شرب را، به خصوص در تابستان، از دغدغه‌های اصلی این شرکت بیان و خاطرنشان کرد: شدت خشکسالی پارسال و امسال در ۸۰ سال گذشته سابقه نداشته است و کل حوزه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی است.

به گزارش جماران، حسین اسماعیلیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته بدترین وضعیت بارندگی در استان و به ویژه در دشت مشهد به ثبت رسید و کماکان به رغم بهبود نسبی بارندگی‌ها در بهار امسال، همچنان با کاهش ۲۲ درصدی بارندگی نسبت به دوره بلندمدت مواجه هستیم و ۹۵ درصد گستره دشت مشهد درگیر خشکسالی است.

وی اضافه کرد: هم اکنون تنها حدود ۲۶ درصد از حجم ذخیره سدهای مشهد آب دارد که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۳۵ درصدی یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: در وضعیت خشکسالی اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین آب وجود نداشته باشد، در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

لزوم کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مصرف آب

اسماعیلیان گفت: بیش از ۵۰ درصد آب مشهد از طریق سدها تامین می شود و وضعیت بارندگی و خشکسالی، تاثیر مستقیم و سریعی بر حجم ذخایر آب سدها می‌گذارد، این در شرایطی است که بیش از ۹۸ درصد گستره مشهد و ۹۵ درصد گستره استان گرفتار خشکسالی است.

وی گفت: نیاز آبی مشهد از ۵۰۰ حلقه چاه، ٢ رشته قنات، یک رشته چشمه و سدهای دوستی، کارده، ارداک و طرق تامین می شود و بر این اساس این شهر عمدتا به منابع آب سطحی وابسته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اضافه کرد: با افزایش دما، میزان مصرف آب و تبخیر آن نیز افزایش می‌یابد و این مهم چالش کم آبی را مضاعف می‌کند، پیش بینی می شود تابستان امسال هشت درصد افزایش مصرف نسبت به سال قبل ثبت شود.

اسماعیلیان تاکید کرد: مدیریت مصرف از مهمترین و در دسترس‌ترین راهکارها برای عبور از شرایط تنش آبی است و با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مصرف روزانه آب و اجرای برنامه‌های تامین آب، می‌توان شرایطی را رقم زد که نیازی به جیره‌بندی آب نباشد.

وی خاطرنشان کرد: متوسط مصرف آب در مشهد برای مشترک خانگی ماهانه حدود ١٢٠ لیتر در ثانیه است و این میزان مصرف بدون وارد آمدن آسیب به شرایط بهداشتی تا ٧٠ لیتر در ثانیه قابل کاهش است، لذا مشترکان با مساعدت در مدیریت مصرف، کمک مهمی به عبور از تابستان بدون جیره بندی آب خواهند داشت.

وی گفت: جیره‌بندی، بدترین سناریوی وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب مشهد است و نه تنها باعث کاهش مصرف نمی‌شود بلکه منجر به وارد آمدن آسیب به تاسیسات نیز می‌شود، لذا همه تلاش خود را خواهیم کرد تا وارد این مرحله نشویم.

اقدامات آبفای مشهد در حوزه مدیریت تولید و توزیع

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اضافه کرد: در حوزه مدیریت تولید و مدیریت توزیع نیز، سال گذشته برنامه هایی در دستور کار این شرکت قرار گرفت که بخشی از آن استانی و بخشی ملی است.

اسماعیلیان افزود: سعی بر این است که با مدیریت تامین آب از منابع مختلف، میزان ذخایر سدها مدیریت شود تا در شرایط بحرانی از حجم ذخیره سدها استفاده بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: پروژه اجرای خطوط جمع آوری آب شرب چاه‌های مشهد نیز در دست اجراست که با تکمیل این طرح، میزان تامین آب مشهد ٩٠٠ لیتر در ثانیه افزایش می یابد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.