دکتر سید رضا عطارزاده حسینی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در هوایی که دارای آلودگی بسیار است، آلاینده‌ها میل بسیار برای ترکیب با هموگلوبین خون دارند و تاثیر آن، کمبود اکسیژن مورد نیاز برای بافت‌های بدن است.  
وی ادامه داد: به عنوان مثال میل ترکیبی گاز منوکسید کربن با هموگلوبین خون ۲۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن است و هموگلوبین خون ۹۸ و نیم درصد اکسیژن مورد نیاز بافت‌های بدن را تامین می‌کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: برون‌دهی اکسیژن از قلب به بافت‌های بدن از پنج لیتر اکسیژن در دقیقه هنگام استراحت به ۳۰ لیتر در دقیقه هنگام فعالیت بدنی می‌رسد.
وی گفت: این اختلاف اکسیژن رسانی به بافت‌ها در زمانی که هموگلوبین نتواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند موجب می‌شود ورزشکار با کمبود اکسیژن مواجه شده و فعالیت او به نحو مطلوب انجام نشود.
وی افزود: در این شرایط بدن دارای حداکثر اسید لاکتیک می‌شود و باعث می‌گردد شرایط ورزشکار به مخاطره افتاده و کیفیت فعالیت بدنی وی کاهش یابد، به همین دلیل فرد زودتر به مرز خستگی رسیده و با سردرد، تهوع و سرگیجه مواجه می‌شود و به همین دلیل تمرکز ورزشکار در داخل زمین به هم ریخته و میل به خشونت وی نیز زیادتر می‌گردد.
دانشیار گروه آموزشی فیزیولوژی ورزشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به ورزشکاران غیرحرفه‌ای که در زمان اوقات فراغت در بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها به فعالیت بدنی می‌پردازند ادامه داد: استفاده از ماسک تا حدودی می‌تواند جلو آلاینده‌ها را بگیرد ولی خیلی موثر نیست و بیشتر افراد از ماسک‌هایی استفاده می‌کنند که برای آلودگی هوا استاندارد لازم را ندارد.
وی گفت: افراد در زمان ورزش و فعالیت بدنی بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از زمان استراحت اکسیژن مصرف می‌کنند بنابراین فعالیت در کنار بزرگراه‌ها و در زمان آلودگی هوا به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
عطارزاده حسینی افزود: افراد می‌توانند هوای داخل منزل خود را کمی رطوبتی و ضد عفونی کنند و سپس به فعالیت بدنی ساده و سبک در داخل منزل بپردازند.  
آلودگی مداوم هوا طی چهار روز اخیر در کلانشهر مشهد موجب تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی در روز شنبه و تعطیلی تمام مدارس در روز یکشنبه دهم آذر ماه شد.
این در حالی است که دیدار تیم‌های فوتبال شهرخودرو مشهد و صنعت نفت آبادان در چارچوب مسابقات لیگ برتر فوتبال در مشهد لغو نشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.