محیط‌بان در ذهن بسیاری از مردم، افسری است که با دوربینی بر چشم و تفنگی روی دوش، بر بلندی ایستاده و جنگل را رصد می‌کند. کسی که بین خرس‌ها و گوزن‌ها کار می‌کند. هرچند این تصویر درستی است، اما فقط گوشه‌ای از واقعیت است. محیط‌بان‌ها یا رنجرها در سراسر جهان وظایفی بیش از مشاهده، ردزنی و حفاظت از حیات وحش برعهده دارند.
محیط‌ بان‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟
در آفریقا اولین مسئولیت یک محیط‌بان اطمینان از تمامیت ارضی و سلامت زیستی ناحیه‌ای است که تحت مدیریت اوست. تحقیق و پایش، گرفتن احشام و معرفی آنها، مدیریت جمعیت حیوانات، کنترل آتش‌سوزی، حفاظت از زیرساخت‌ها و تجهیزات، آموزش‌های زیست‌محیطی و درگیر کردن مردم محلی در امر حفاظت از دیگر کارهایی است که از یک محیط‌بان در آفریقا انتظار می‌رود.
محیطبان‌ها در آمریکا امین صلح و ضابط قانون‌اند؛ یعنی اسلحه دارند و متخلفان را دستگیر می‌کنند.­ آنها برحسب منطقه و این که برای دولت فدرال کار می‌کنند یا پارک‌های ایالتی وظایف متعددی دارند. اولی بیشتر بر اجرای قانون و دومی بیشتر بر حیات وحش و ارتباط با مردم تمرکز دارد. آن‌ها می‌توانند جریمه صادر کنند، احضاریه بنویسند و گواهینامه‌های شکار یا ماهیگیری افراد متخلف را توقیف کنند.
محیطبان‌ها به عنوان افسران ویژه آموزش می‌بینند. این افسران، بررسی‌های مربوط به هر مورد تخلف در پارک‌های ملی یا ایالتی آمریکا را انجام می‌دهند و مسئول جمع‌آوری مدارک و شواهد در صحنه جرم هستند. اطلاعات لازم را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند و به مدارس و نشست‌های محلی می‌روند تا در مورد حیات وحش بومی و روش‌های حفاظت با مردم صحبت کنند. در صورت بروز هر حادثه، اولین کسانی که وارد عمل می‌شوند، محیطبان‌ها هستند.
رنجرهای بومی
بیش از 20 درصد خاک استرالیا در مالکیت افراد بومی است. این زمین‌ها غنی از گیاهان و حیوانات باارزش بومی‌اند و به حفاظت جدی نیاز دارند. محیط‌بان‌های بومی با انواع تهدیدهای زیست‌محیطی و فرهنگی- از جمله حفاظت از حیوانات وحشی، کنترل علف‌های هرز و آتش‌سوزی‌های مخرب- مبارزه و از این عرصه‌ها محافظت می‌کنند.
استخدام محیط‌بان‌های بومی بخشی از برنامه دولت فدرال برای ترکیب دانش سنتی بومی با فناوری‌های نوین به منظور حفاظت از آب و خاک سرزمین است. گزارش دپارتمان و کابینه نخست وزیر استرالیا نشان می‌دهد که هر یک دلاری که در قالب این طرح برای مدیریت عرصه‌های دریایی و خشکی صرف شده، سه دلار به ارزش زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی منطقه اضافه کرده است. به گفته جزیره‌نشینان تنگه تورز، ارتقا سلامت جسمی و ذهنی و تقویت فرهنگ و توانمندسازی زنان از دیگر مزایای این طرح بوده است.  
محیط‌‌‌‌بان‌های نوجوان
کشورهای مختلفی در اروپا برنامه محیط‌بان نوجوان را با موفقیت اجرا و دنبال می‌کنند. در این برنامه، محیط‌بان‌های نوجوان به همراه یک محیط‌بان با تجربه‌تر به کاوش در حیات وحش می‌پردازند. آن‌ها در پروژه‌های پایش یا دیگر وظایف به محیط‌بان‌ها کمک می‌کنند و یادمی‌گیرند که چگونه از طبیعت محافظت کنند. آنها طبیعت را کشف و احساس می‌کنند و از آن لذت می‌برند.
سختی‌های کار
صندوق جهانی حیات وحش (WWF) و فدراسیون محیط‌بانان آسیا با بررسی وضعیت محیط‌بانان چند کشور آسیایی به­خصوص هند، چین و تایلند نشان دادند 43 درصد از این محیط‌بانان به خاطر کارشان، از سوی اعضا جامعه محلی یا دیگر افراد تهدید می‌شوند. مطالعه دیگری که بر روی 570 محیطبان از 12 کشور آفریقایی- از جمله کامرون، آفریقای مرکزی، کنگو، گابون، ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا، اوگاندا و آفریقای جنوبی- انجام شده نشان می‌دهد که 82 درصد آنها در شرایط تهدیدآمیزی کار می‌کنند.
محیطبان‌های آفریقا در بسیاری از موارد نه تنها اسلحه و وسیله نقلیه مناسبی ندارند، بلکه حتی از اولین نیازهای اساسی مثل چکمه، پناهگاه و آب تمیز هم بی بهره‌اند. 59 درصد می‌گویند تجهیزات مناسبی ندارند و 42 درصد حس می‌کنند برای این کار، به خوبی آموزش ندیده‌اند. در سراسر این قاره سرسبز فقط چند مرکز برای آموزش محیطبان‌ها وجود دارد.
آخرین مطالعات در آسیا و آمریکای لاتین نشان می‌دهد که محیط‌بان‌های این دو منطقه نیز وضعیت چندان خوبی ندارند. 74 درصد محیط‌بان‌های آسیا حس می‌کنند برای انجام وظایف مهم و حیاتی‌شان به خوبی مجهز نیستند و در نظرسنجی دیگری 48 درصد بر این عقیده‌اند که برای شغل‌شان آموزش کافی ندیده‌اند. 30 درصد از این محیط‌بانان دستمزدهای پایین یا نامنظم را بدترین جنبه کارشان می‌دانند. 16 درصد از آنها جابه‌جایی‌ها و نقل مکان‌های پی درپی و 11 درصد شرایط خطرناک را بدترین جنبه‌های کار خود می‌دانند.
48 درصد از محیط‌بانان به دلیل دستمزدهای پایین یا نامنظم، عدم امنیت شغلی، دور بودن از خانواده و تجهیزات ضعیف تمایلی نداشتند فرزندان‌شان به این شغل رو بیاورند. 52 درصد دیگر فرزندان‌شان را به این شغل ترغیب می‌کردند، چرا که به نظرشان محیط‌بانی کار ساده‌ای است، امنیت شغلی خوبی دارد و پاسداری از سرزمین، باعث افتخار است.
با وجود خطرهای شغلی، محیط‌بان‌ها عمدتا تحت پوشش بیمه نیستند. کریس گالیرز، رئیس سازمان محیط‌بانان آفریقا (GRAA) می‌گوید: مهم است که به خوبی از محیط‌بان‌ها حمایت کنیم تا خطراتی که خودشان و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کنند به حداقل برسانیم. لازم است با حمایت درست از حقوق محیط‌بان‌ها، در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم، چرا که با این کار حیات وحش و دارایی‌های زیستی را تا همیشه برای همه حفظ خواهیم کرد.  
محیط‌بان‌ها سرباز طبیعت هستند
جوبوگو میریندی، یکی از محیط‌بان‌های کنگو عکسی دسته جمعی از 30 نفر از همکارانش را نشان می‌دهد. دور سر 6 محیط‌بان، دایره‌ای قرمز رنگ کشیده شده است. اینها تنها افرادی هستند که از زمانی که این عکس گرفته شده- یعنی از پنج سال قبل- زنده مانده‌اند. در طول 10 سال گذشته بیش از 150 محیط‌بان تنها در پارک ملی ویرونگا در جمهوری کنگو کشته شده‌اند. این پارک، خطرناک‌ترین پارک ملی جهان محسوب می‌شود.
به گزارش NPR محیطبان‌ها بیش از افسران پلیس مرزی و ماموران FBI در معرض خطر حمله قرار دارند. بنیاد تین گرین لاین گزارش می‌دهد که تعداد محیط‌بان‌هایی که در فاصله سال‌های 2009 تا 2016 بر اثر درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان خود را از دست داده‌اند به 595 نفر می‌رسد. صدها نفر دیگر که در کشورهای در حال توسعه کشته شده‌اند را نیز باید به این رقم اضافه کرد. در سال 2017 بیش از 100 محیط‌بان حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند. دو سوم محیط‌بان‌ها هم به دست شکارچیان غیرمجاز- و عمدتا در راه مبارزه با قاچاق غیرقانونی حیات وحش کشته شده‌اند. حوادث نیز یکی از عواملی است که جان محیط‌بان‌ها را تهدید می‌کند. طی 20 سال گذشته، بیش از 160 محیط‌بان برای حفاظت از پارک دچار حادثه شده و جان خود را از دست داده‌اند.
محیط‌بان شدن
شاید مهم‌ترین جاذبه محیط‌بانی، کار در زیباترین مناطق یک کشور است. بسیاری از محیط‌بان‌ها روزها را صرف پایش و گشت زدن در مکان‌هایی می کنند که بسیاری از مردم شانس حتی یک بار دیدنش را ندارند.
بیشتر محیط‌بان ها مدرک کارشناسی رشته‌های زیست‌شناسی، حفاظت حیات وحش، گیاه‌شناسی، علوم زمین، عدالت کیفری، مدیریت عمومی، باستان‌شناسی، جنگلبانی، حفاظت و مدیریت منابع طبیعی و اکولوژی را دارند. در آمریکا برای محیط‌بان شدن باید آزمون‌های شفاهی و کتبی را با موفقیت گذراند. آن‌ها باید ثابت کنند که از پس ارتباط موثر با مردم برمی‌آیند، مهارت حل مسئله بالایی دارند، از نظر جسمی- بینایی و شنوایی، استقامت بدنی، و در برخی موارد دو و شنا- آمادگی خوبی دارند.
از آنجایی که رقابت برای این شغل بالاست، کاندیداهایی که تجربه بالایی در این زمینه دارند در اولویت قرار می‌گیرند. برای کسب تجربه افراد می‌توانند به عنوان داوطلب یا به صورت فصلی، با پارک‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش همکاری کنند. محیط‌بان‌ها بعد از استخدام با توجه به وظایف‌شان در زمینه امور حقوقی و قانونی، ایمنی اسلحه، اطلاعات و روابط عمومی، کمک‌های اولیه و احیای قلبی ریوی آموزش می‌بینند. در برخی نواحی، راندن موتورهای چهار چرخ، قایق، هواپیما یا اسنوموبیل را یاد می‌گیرند. برخی به ازا هر ساعت 15 دلار و برخی سالانه بیش از 80  هزار دلار درآمد دارند.
یک محیط‌بان خوب پیش از هر چیز باید هوش اجتماعی بالایی داشته باشد. بتواند با مردم ارتباط صریح و دوستانه برقرار کند. از قوانین اطلاع داشته باشد. تمایل به کمک یکی دیگر از خصوصیات مشترک محیط‌بان‌های موفق است که باعث می‌شود تجربه بسیار عالی برای بازدیدکنندگان رقم بزنند. استقلال، مهارت‌های سازمانی قوی و علاقه شدید به محیط‌های طبیعی و تاریخی از دیگر خصوصیات یک محیط‌بان خوب محسوب می‌شود.
منابع:
https://www.wwf.org.uk
https://royalrangerseurope.net
http://globalconservation.org/
https://www.geteducated.com
https://www.environmentalscience.org
https://www.gamewarden.org
http://www.gameranger.org
https://www.wwf.org.uk/
https://www.countryneedspeople.org.au
https://www.europeanrangers.org
 
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.