اخبار مرتبط

حسین اربابی شامگاه جمعه در مراسم بزرگداشت خیام نیشابوری در آرامگاه وی در این شهر افزود: تعداد طرح های سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه گردشگری طی سالهای گذشته هزار و 500 طرح بوده که در سال 97 به دوهزار و 200 طرح رسیده است.
وی اظهار کرد: در این طرح ها بیش از یک میلیون و 200 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که سالانه تعدادی از آن به بهره برداری می رسد و تعدادی نیز به آن اضافه می شود.
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و حوزه گردشگری تا کنون از گزند تحریمها مصون مانده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و سازمان میراث فرهنگی نیز در بخش ورود گردشگران به ایران با راه اندازی ویزای الکترونیک و با حذف ویزا برای برخی کشورهای هدف رفت و آمد را تسهیل کرده است.
اربابی افزود: برای جذب گردشگران باید از ظرفیت رویدادهای فرهنگی مانند روزهای ملی با برنامه ریزی به خوبی بهره برد و همچنین با تعریف مسیرهای گردشگری، محورهای گردشگری ایجاد کرد.
وی ادامه داد: در این چارچوب باید نقاط فرهنگی نیشابور مانند آرامگاه عطار، کمال الملک و خیام، سایت موزه تاریخی شادیاخ و آرامگاه یغمای نیشابوری به صورت محور تعریف شود تا گردشگران بتوانند به خوبی از این ظرفیتها استفاده کنند و میزان ماندگاری گردشگران نیز بالا برود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هزار و 560 اثر در استان خراسان رضوی طی شش دهه گذشته ثبت آثار ملی شده است و سال گذشته اقدامات پژوهشی و مقدماتی برای ثبت 430 اثر تاریخی دیگر در فهرست آثار ملی آغاز شده است.
ابوالفضل مکرمی فر افزود: امسال 200 اثر تاریخی به این تعداد اضافه می شود تا بتوانیم اقدامات قانونی لازم برای پیشگیری از تخریب این آثار ارزشمند را از طریق مراجع قانونی انجام دهیم.
وی ادامه داد: یکی از سیاستهای سازمان میراث فرهنگی ایجاد حداقل یک موزه در هر شهر است و با این شعار در سال گذشته اقدامات لازم برای ایجاد 11 موزه در استان آغاز شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: موزه آب در گناباد، باستان شناسی در کاشمر، مردم شناسی در خلیل آباد، مردم شناسی در بردسکن، اسناد و مدارک در تایباد، موسیقی آئینی در تربت جام، خانه شهید مطهری در فریمان و مازاری و ابریشم در تربت حیدریه از جمله این موزه هاست.
مکرمی فر افزود: در این چارچوب شهرهایی که ظرفیتهای لازم برای ایجاد موزه را دارا و فاقد موزه هستند در اولویت قرار دارند و در سال جاری سعی در ایجاد موزه های مشارکتی با همکاری سازمان های خصوصی داریم.
وی اضافه کرد: اقدامات محتوایی برای راه اندازی موزه خراسان بزرگ از سال پیش آغاز شده و احداث ساختمان این موزه با زیر بنای 18 هزار متر مربع آغاز شده و بیش از 50 درصد از مراحل راه اندازی آن به پایان رسیده است.
در این مراسم آرامگاه خیام گلباران و از تمبر یادبود این شاعر و ریاضیدان شهیر رونمایی شد. در تقویم رسمی کشور 28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام و روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام گذاری شده است.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع شده است.
1922/9869
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.