هواشناسی: بارش باران در راه تهران/ صدور هشدار نارنجی برای 12 استان کشور + اسامی (تا 26 اردیبهشت)

به توصیه سازمان هواشناسی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و لایروبی کانال‌ها و آب‌روها مد نظر قرار گیرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ سازمان هواشناسی امروز اعلام کرد بارش باران بار دیگر از فردا در تهران آغاز می‌شود و برای 12 استان کشور نیز هشدار نارنجی صادر کرد.

بر اساس اعلام صبح امروز سازمان هواشناسی، از اواخر وقت امروز موج بارشی از سمت شمال‌غرب وارد کشور می‌شود. همچنین فردا (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت) با گسترش فعالیت سامانه بارشی، در برخی نقاط شمال‌غرب، غرب، استان گیلان و از اواخر وقت فردا در دامنه‌های جنوبی البرز و روز دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) علاوه بر این مناطق در برخی نقاط جنوب‌غرب و استان مازندران سبب رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی خواهد شد که در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ دور از انتظار نیست.

روز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت) از شدت بارش‌ها در غرب کشور کاسته می‌شود، ولی در برخی ساعات در سایر مناطق ذکر شده و در شمال‌شرق و برخی نقاط جنوب کشور بارش پیش‌بینی شده است.

روز چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت) در نواحی شمال‌شرق، شرق، جنوب‌شرق، مرکز، استان‌های ساحلی دریای خزر، جنوب‌غرب، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و برخی نقاط غرب کشور بارش پیش‌بینی می‌شود.

هشدار نارنجی برای 12 استان

با این حال، سازمان هواشناسی ساعاتی بعد با صدور هشدار نارنجی رنگ تأکید کرده است: «وقوع رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد گردوخاک یک‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) در دامنه و ارتفاعات آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی و شمال زنجان و دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) در دامنه و ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شرق و شمال شرق خوزستان و جنوب لرستان پیش‌بینی می‌شود.»

بر اساس مطلبی که ایسنا منتشر کرده است، در این وضعیت جوی، اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل، در مناطق مستعد گرد و خاک محلی و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و لایروبی کانال‌ها و آب‌روها مد نظر قرار گیرد.

دومین هشدار نارنجی سازمان هواشناسی در یک روز

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد (باد جنوب شرقی) در محدوده ۲۶ نات و بیشتر و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا در محدوده ۱.۵ متر و بیشتر در مناطق ساحلی و دور از ساحل یکشنبه (۲۳ اردیبهشت)  در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و  دوشنبه و سه‌شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس قابل پیش‌بینی است.

در این شرایط آب و هوایی خطر غرق‌شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و نیمه‌ سنگین و سنگین و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توصیه می‌کند.

بارش پراکنده در تهران

آسمان تهران، امروز شنبه 22 اردیبهشت ماه صاف تا کمی ابری و همراه با وزش باد پیش‌بینی شد و در برخی مواقع افزایش وزش باد داریم. فردا نیز آسمان استان تهران کمی ابری تا قسمتی ابری همراه با وزش باد خواهد بود که در بعدازظهر افزایش ابر، وزش باد و احتمال بارش پراکنده وجود دارد.

دیدگاه تان را بنویسید