بهترین راه تمیز کردن مبل و رازهای استفاده از شامپو فرش + 4 علامت مهم

تمیز کردن فرش یک روال مداوم است. بیشتر آنها روی یک شامپو فرش سرمایه گذاری می کنند تا اطمنانحاصل شود که فرش ها در تمام طول سال تمیز می مانند. اما در مورد یک مبشوی چطور؟ آیا باید مبل شوی جداگانه بخرید یا می توانید برای تمیز کردن مبل از شامپو فرش استفاده کنید؟

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ نحوه شستن مبل با شامپو فرش را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در اینجا شما می‌توانید روش‌های مختلف و موثر برای شستشوی مبل را با استفاده از شامپو فرش به دقت مشاهده کنید و به تمیزی و زیبایی مبل‌های خود دست یابید.

 

آیا می توان مبل را با شامپو فرش تمیز کرد؟ 

تمیز کردن فرش یک روال مداوم است. بیشتر آنها روی یک شامپو فرش سرمایه گذاری می کنند تا اطمنانحاصل شود که فرش ها در تمام طول سال تمیز می مانند. اما در مورد یک مبشوی چطور؟ آیا باید مبل شوی جداگانه بخرید یا می توانید برای تمیز کردن مبل از شامپو فرش استفاده کنید؟

 

مطمئناً می توانید از یک شامپو فرش برای تمیز کردن مبل استفاده کنید. شامپو فرش ها معمولاً همراه با لوازم داخلی ارائه می‌شوند که به اندازه کافی ملایم است تا مبل را تمیز کرده و وارد تمام شیارها و چین‌ها شود. می توان از همان محلول تمیز کننده استفاده کرد. تنها عامل تعیین کننده جنس مبل است.

 

تمیز کردن مبل‌ها با شامپو فرش ممکن است نیاز به تنظیماتی داشته باشد، اما می‌توان آن را انجام داد. همچنین راه های خاصی برای انجام این کار وجود دارد تا از آسیب رساندن به کاناپه ها جلوگیری شود. 

 

تمیز کردن مبل با شامپو فرش  

مبل ها خواه ناخواه نیاز به تمیز کردن دارند. این یک ماموریت است و ممکن است به تلاش زیادی نیاز داشته باشد، اما باید انجام شود. هیچ حسی بهتر از غرق شدن در مبل بعد از یک روز کاری طولانی، بوییدن و احساس تمیزی و طراوت در آغوش شما نیست. خوشبختانه می توانید از شامپو فرش خود برای تمیز کردن مبل نیز استفاده کنید و نیازی به تمیز کننده اضافی ندارید. 

 

خاک، زباله، خرده‌ریزه‌ها و هر ماده‌ای روی پای بچه‌ها یا لباس مهمان‌ها به کاناپه چسبیده یا در چین‌ها و پهلوها می‌ریزد. این می تواند زمانی که تمیز نمی شود مشکل ساز باشد، زیرا ممکن است به محل پرورش  میکروب های ناخواسته تبدیل شود. 

 

ممکن است لازم باشد شامپو فرش خود را بررسی کنید و مشخص کنید که آیا الزامات تمیز کردن مبل ها را برآورده می کند یا خیر. 

 

زمان استفاده از شامپو فرش روی مبل

برای استفاده از شامپو فرش روی مبل خود، باید چند مرحله را دنبال کنید تا مطمئن شوید به مبل آسیبی وارد نمی شود. علاوه بر این، این مراحل به تعیین اینکه آیا این روش تمیز کردن با مبل شما سازگار است یا خیر کمک می کند.

 

قبل از استفاده از شامپو فرش، برچسب مبل را بررسی کنید

قبل از اینکه به فکر تمیز کردن مبل با شامپو فرش باشید ، باید به برچسب دستورالعمل های مراقبت روی مبل نگاه کنید. این برچسب به شما می گوید که چگونه آن را بشویید یا از کدام روش های تمیز کردن اجتناب کنید.

 

برچسب مراقبت معمولاً در پشت مبل قرار دارد. بسته به پارچه ای که از آن ساخته شده است، ممکن است دستورالعمل های مراقبت مختلفی برای قسمت های مختلف مبل بسته به پارچه آن وجود داشته باشد . برخی از ویژگی ها از یک پارچه ساخته شده اند و برخی دیگر ممکن است از مواد دیگر باشند. 

 

برچسب مبل نشان می دهد و به شما می گوید چگونه مبل را می توان یا باید تمیز کرد:

 

بررسی برچسب مبلمان

روی این برچسب، حرفی درج شده است که نشان دهنده نوع وسیله ای مناسب برای مبل شماست:

 

W : قابل شستشو با شامپو، مایع ظرفشویی و آب

S : پاک کننده مبتنی بر حلال، بنابراین تنها قابل خشکشویی

WS : قابل اجرا با شامپو، مایع ظرفشویی و آب یا الکل مالشی  و یا خشکشویی

X: اصلا قابل شستشو با مایع نیست

  

اگر یک شامپو فرش با پایه آب دارید، باید از سازگاری مبل اطمینان حاصل کنید. برچسب "S" یا "X" نباشد. 

 

قبل از استفاده از شامپو فرش مبل را جاروبرقی بکشید

پس از تعیین اینکه آیا می توانید از شامپو فرش خود روی مبل استفاده کنید، باید آن را با جاروبرقی کاملا تمیز کنید. 

 

1. از ضمیمه اثاثه یا لوازم داخلی یا برس نرم جاروبرقی استفاده کنید.

 

2. به آرامی در یک حرکت رو به جلو و عقب حرکت کنید، چندین بار روی یک منطقه بروید، مطمئن شوید که به همان اندازه گرد و غبار و خاک پاک می شود. این کار را روی تمام مبل، پشت و زیر انجام دهید.

 

3. از ابزار شکاف استفاده کنید، قدرت مکش را کمی کمتر کنید و چین ها را با ظرافت جارو کنید.

 

4. کوسن ها را بردارید و زیر آنها را  جارو کنید. اگر بالش‌ها را نمی‌توان برداشت، باید مطمئن شوید که همه سوراخ‌ها و چین‌ها را جارو شود، زیرا این جایی است که خرده‌ها، موها و هر چیز دیگری دوست دارند پنهان شوند.

 

تست اطمینان روی مبل با شامپو فرش انجام دهید

اگرچه شما مشخص کردید که مبل به چه نوع تمیز کردن نیاز دارد، اما همیشه لازم است ابتدا یک تست اطمینان انجام دهید. به این ترتیب مبل را خراب نمی کنید و مطمئن خواهید شد که شامپو فرش که می خواهید استفاده کنید می تواند با محلول انتخابی شما کار کند. 

 

تست ترجیحاً باید در جایی باشد که در دید چشم نباشد. بنابراین، برای مثال، قسمتی از مبل را انتخاب کنید که معمولاً رو به دیوار است یا دور از دید چشم است. این تضمین می کند که اگر مشکلی پیش بیاید، قابل مشاهده نخواهد بود.

 

راه حل تمیز کردن مبل خود را انتخاب کنید

بیشتر محلول های شستشوی فرش را می توان روی مبل ها استفاده کرد. مطمئن شوید که حرف روی مبل شما (WS یا W) روی محلول نیز باشد. به این ترتیب، می دانید که آنها سازگار و ایمن برای استفاده هستند. 

 

 

فرض کنید یک تکه کثیف روی مبل دارید. بهتر است این قسمت را با یک پاک کننده مناسب تمیز کنید. پاک کننده های مختلف نقطه ای برای کثیفی های حیوانات خانگی، لکه های غذا و بسیاری موارد دیگر در دسترس هستند. قبل از استفاده از آنها مطمئن شوید که با مبل شما سازگار هستند. از سفید کننده دوری کنید، زیرا این امر می تواند به پارچه آسیب برساند و رنگ را محو کند.

 

استفاده از شامپو فرش روی مبل

اگر تست موفقیت آمیز بود و می دانید که شامپو فرش با کاناپه سازگار است. آماده تمیز کردن مبل هستید.

 

بعد از آماده سازی کف و محلول، باید با استفاده از یک اسفنج تمیز، مراحل شستن مبل با شامپو فرش را آغاز کنید. در این مرحله، باید تمام قسمت‌های مبل را به دقت تمیز کرده و چند دقیقه صبر کنید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک دستمال تمیز، تمامی کف‌های اضافه روی مبل را تمیز کنید.

 

سپس یک پارچه تمیز دیگر را برداشته و خیس کرده و بعد از آنکه آب آن به خوبی گرفتید، سطح مبل را با آن دستمال بکشید. پیشنهاد می‌شود که بعد از هر بار دستمال کشیدن مبل، دستمال شسته و تمیز کرده و سپس دوباره از آن برای قسمت‌های دیگر استفاده کنید.

 

بعد از شستشوی کامل مبل و دستمال کشی آن لازم است که مبل در فضایی مناسب قرار بگیرد تا رطوبت آن کاملا خشک شود. بهتر است که چند ساعت بعد از شستن مبل با شامپو فرش بر روی آن نشینید. اگر می‌خواهید مبلتان به سرعت خشک شود، می‌توانی آن‌ها را مقابل کولر، پنکه و… قرار دهید.

 

نحوه استفاده از شامپو فرش روی مبل های مختلف

مبل های پارچه ای مختلف به رویکردهای متفاوتی نیاز دارند. برخی از شامپو فرش ها مناسب هستند و برخی دیگر را نباید با شامپو فرش تمیز کرد.

 

خشک کردن مبل بعد از شامپو فرش

مبل چرمی؛ از آنجایی که چرم دارای بافت منحصر به فردی است که همه ما می شناسیم، بهترین راه برای تمیز کردن این مبل استفاده از پارچه و مخلوط آب و سرکه برای پاک کردن آن است. اگر روی برچسب W یا W/S نوشته شده است، می‌توانید از یک شامپو فرش   استفاده کنید.  

 

مبل میکروفیبر؛ این مبل ها بسته به رنگ و سبک مبل ممکن است دارای برچسب های مختلفی نیز باشند . برخی از آن ها را می توان با شامپو فرش تمیز کرد، در حالی که برخی دیگر با بخارشوی بهتر عمل می کنند.

 

مبل جیر ؛مبل های جیر پیچیده ترین ها برای تمیز کردن هستند. بخار و آب برای مبل های جیر ممنوع است. در عوض، معمولاً باید فقط جارو برقی بزنید و با پارچه یا اسفنج و عوامل تخصصی تمیز کنید.  

 

مبل پلی استر ؛ تمیز کردن بیشتر مبل های پلی استری با شامپو فرش ایمن است تا زمانی که برچسب W یا W/S داشته باشد. 

 

چه زمانی از شامپو فرش روی مبل ها استفاده نکنید

از شامپو فرش که مخصوص اثاثه یا لوازم داخلی نیستند استفاده نکنید. اینها مبل شما را به درستی تمیز نمی کنند و به احتمال زیاد به الیاف آسیب می رسانند زیرا استفاده اشتباه ممکن است روی الیاف مبل  آسیب زیاد ایجاد کنند.

  

اگر مبل شما هنوز گارانتی دارد، بهتر است قبل از تمیز کردن آن با شرکت مشورت کنید. اگر آنها اجازه دادند و شما به شامپو فرش خود اطمینان دارید، می توانید از آن روی مبل استفاده کنید.

 

برخی از مبل ها قدیمی هستند و دیگر برچسبی روی آنها نیست. ممکن است آنها را به ارث برده باشید یا آنها را دست دوم خریداری کرده باشید. در هر صورت، بدون برچسب، ممکن است در استفاده از شامپو فرش روی چیزی که آب نمی‌خواهد اشتباه کنید.  

 

سوالات متداول درباره نحوه شستن مبل با شامپو فرش

 چه نوع شامپو فرشی برای شستن مبل مناسب است؟

برای نحوه شستن مبل با شامپو فرش ، بهتر است از شامپو فرش های مخصوص مبلمان استفاده کنید. این شامپو فرش ها با توجه به نوع پارچه ی مبلمان فرموله شده اند و به بافت و رنگ پارچه آسیب وارد نمی کنند. هنگام خرید شامپو فرش، حتما به راهنمای محصول دقت کنید تا از سازگاری آن با نوع مبلمان مطمئن شوید. 

 

 اگر روی مبل لکه وجود داشته باشد، چه کار کنم؟

اگر روی مبل شما لکه وجود دارد، پیش از استفاده از شامپو فرش، لازم است تا نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. بر حسب نوع لکه، از پاک کننده های مناسب مانند لکه برهای مخصوص مبلمان، محلول آب و صابون رقیق و یا سرکه سفید رقیق استفاده کنید. توجه: همیشه پیش از استفاده از هر نوع پاک کننده ای، بر روی قسمت غیر قابل مشاهده مبل، آزمایش کنید تا از دستیابی به رنگ و بافت پارچه مطمئن شوید.

 

بعد از شستن مبل با شامپو فرش، چگونه آن را خشک کنم؟

پس از نحوه شستن مبل با شامپو فرش ، اجازه دهید مبلمان به طور کامل، در معرض جریان هوای آزاد خشک شود. همچنین می توانید از پنکه برای تسریع روند خشک شدن استفاده کنید. از نور قرار دادن مبل در معرض خورشید خودداری، زیرا ممکن است به رنگ پارچه آسیب بزند.

 

بهترین راه برای تمیز کردن مبل چیست؟ 

بهترین راه برای تمیز کردن مبل این است که از برچسب آن پیروی کنید. مواردی که نیاز به آب دارند را می توان با شامپو فرش عمیق تمیز کرد و بیشتر آنها را با بخارشوی تمیز کرد. هر دوی این روش ها یک مبل را به خوبی تمیز می کنند.  

 

هر چند وقت یکبار یک مبل را عمیق تمیز کنیم؟

تعداد مورد نیاز تمیز کردن عمیق برای مبل شما بستگی به تعداد دفعات استفاده از مبل و نحوه نگهداری آن بین جلسات تمیز کردن عمیق دارد. زمان توصیه شده هر شش ماه تا یک سال است.

 

هر چند وقت یکبار یک مبل را جاروبرقی بکشیم؟

جاروبرقی مبل را برای مدت طولانی‌تری تمیز نگه می‌دارد و هیچ مشکلی برای سلامتی، کپک زدن یا مشکل تولید مثل نخواهد داشت. مبل مورد استفاده روزانه باید دو بار در هفته تا سه بار و سایر مبل ها یک بار در هفته جاروبرقی شود. به این ترتیب طراوت و کیفیت کاناپه را برای مدت طولانی تری حفظ می کنید و زمان لازم بین تمیز کردن عمیق را طولانی می کنید.

  

سخن پایانی مقاله دربار ه ی نحوه شستن مبل با شامپو فرش 

مبل ها به عنوان قلب تپنده ی هر خانه ای، نیازمند مراقبت و ناظر اصولی هستند. نحوه شستن مبل با شامپو فرش ، یک روش آسان و مقرون به صرفه برای تمیز کردن مبلمان و حفظ زیبایی و درخشش آن است. 

 

در این مقاله، به تمام مراحل و نکات مهم نحوه شستن مبل با شامپو فرش پرداختیم.با مطالعه این مقاله و به کارگیری نکات ذکر شده، می توانید به راحتی و با خیالی آسوده، مبلمان خود را در منزل و بشویید.

 

منبع: بیتوته

دیدگاه تان را بنویسید