تمیز کردن اجاق گاز استیل با 17 روش سریع و آسان!

برای تمیز کردن گاز استیل و برق انداختن آن می‌توانید از چندین روش مؤثر استفاده کنید. برای این کار در ابتدا اجازه دهید تا اجاق گاز سرد شود؛ سپس سر شعله‌ها و چدن‌های گاز را درآورید و در تشتی حاوی آب و جوش شیرین بگذارید تا خیس بخورد. سپس با یک اسکاچ شروع به تمیز کردن چدن گاز و سرشعله‌ها کنید.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ تمیز کردن گاز استیل با مدل‌های دیگر فرق چندانی ندارد؛ همه آن‌ها سخت و طاقت‌فرسا هستند. با این حال، چنین چالشی به کمک بعضی از روش‌های ساده و خانگی قابل حل است. معمولاً با استفاده از بعضی پاک‌کننده‌هایی که در دسترس همه ما هستند، به راحتی می‌توان به نتیجه دلخواه رسید. این امر تنها در صورتی امکان‌پذیر است که بتوانید بهترین ترکیب‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها به درستی استفاده نمایید. به همین دلیل در ادامه، راه‌های مناسب برای تمیز کردن گاز استیل را بیان می‌کنیم تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، براق‌ترین گاز را داشته باشید.

 

نحوه تمیز کردن گاز استیل به روش متداول

 

تمیز کردن گاز استیل به شکل متداول و عادی می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف صورت گیرد. یکی از روش‌های معمول برای از بین بردن لکه‌ها و کثیفی‌های سطح گاز، استفاده از ترکیب آب و آمونیاک است. در این روش، آمونیاک را با آب مخلوط کرده و محلول حاصل را در بطری بریزید و روی لکه‌ها اسپری کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم، سطح گاز را پاک کرده و از تمیزی آن لذت ببرید.

روش دیگر برای تمیز کردن گاز استیل، ترکیب جوش شیرین، نمک و آب است. برای این منظور، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، نمک و آب را با هم ترکیب کنید تا به شکل خمیری درآید. سپس آن را روی قسمت‌های کثیف گاز قرار داده و پس از چند ثانیه، سطح گاز را با یک دستمال خشک تمیز نمایید.

در صورتی که لکه‌ها سطحی باشند، می‌توانید از ترکیب چند قطره مایع ظرفشویی که در دو استکان آب گرم رقیق شده، استفاده کنید. شما باید اسفنج را به این ترکیب آغشته کرده و در جهت رگه‌های گاز، اقدام به تمیز کردن سطح آن نمایید. در انتها با یک دستمال خشک و یک پارچه مرطوب، گاز را به دقت تمیز کنید.

همچنین برای یافتن بهترین روش تمیز کردن گاز استیل، دفترچه راهنمای اجاق گاز خود را مطالعه نمایید. بعضی از تولیدکنندگان در این دفترچه به توضیح در مورد نظافت اجاق گاز پرداخته‌اند و تکنیک‌هایی جهت از بین بردن لکه‌های سخت و چسبنده ارائه داده‌اند.

 

برق انداختن گاز استیل

 

برای تمیز کردن گاز استیل و برق انداختن آن می‌توانید از چندین روش مؤثر استفاده کنید. برای این کار در ابتدا اجازه دهید تا اجاق گاز سرد شود؛ سپس سر شعله‌ها و چدن‌های گاز را درآورید و در تشتی حاوی آب و جوش شیرین بگذارید تا خیس بخورد. سپس با یک اسکاچ شروع به تمیز کردن چدن گاز و سرشعله‌ها کنید.

برای صفحه گاز نیز از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید. مقداری از هرکدام را ترکیب و روی صفحه گاز اسپری کنید تا اجاق گاز شما براق شود. سرکه می‌تواند تمیزکننده قدرتمندی باشد و به طور معجزه‌آسایی چربی‌ها را پاک کند.

از ترکیب سرکه سفید و آب نیز به طور دائم استفاده نمایید. نصف فنجان سرکه سفید و نصف فنجان آب را باهم ترکیب کرده و محلول به دست آمده را در یک بطری بریزید و آن را روی قسمت‌های کثیف گاز استیل اسپری کنید. اجازه دهید محلول ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند. سپس با یک دستمال خشک، سطح گاز را پاک کنید.

روش دیگری برای تمیز کردن گاز استیل وجود دارد که ساده و کاربردی می‌باشد. در این زمینه، الکل ۷۰ درصد را با آب مقطر ترکیب کرده و بر ناحیه سیاه شده اسپری نمایید. این ترکیب علاوه بر خاصیت پاک‌کنندگی لکه‌های سیاه، سطح را ضدعفونی نیز خواهد کرد.

این روش‌ها با توجه به خصوصیات گاز استیل و نوع لکه، می‌توانند به شما کمک کنند تا گاز استیل خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید و برق بیندازید.

 

سیاه شدن صفحه گاز استیل

 

برای تمیز کردن گاز استیل سیاه شده، باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید. لکه‌های سیاه ممکن است به دلیل استفاده غلط از شوینده‌های قوی ایجاد شده باشند. در اینجا، برخی مواد مانند سرکه و جوش شیرین می‌توانند این لکه‌ها را از بین ببرند. همچنین سعی کنید در تمیزی قسمت‌های سیاه شده گاز، از دستمال نرم و مخصوص استفاده نمایید. اجتناب از استفاده از سیم و اسکاچ‌های زبر و ضخیم نیز بسیار مهم است؛ زیرا احتمال دارد که سطح گاز را خش بیندازند و باعث سیاه‌شدن بیشتر آن شوند.

در صورت مواجهه با لکه‌های سخت، می‌توانید از ترکیب نمک و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار، سطح گاز را مرطوب کرده و مقداری از این ترکیب را روی آن قرار دهید. پس از ۱۵ دقیقه، محل را آبکشی و تمیز کنید. در صورت نیاز می‌توانید این کار را چند بار تکرار نمایید.

 

زرد شدن گاز استیل

 

برای حل مشکل زرد شدن سطح گاز استیل، از راهکارهای مؤثری می‌توان استفاده کرد. در ابتدا لازم است به چند موضوع مهم توجه نمایید؛ حواستان باشد که نباید ظروف بزرگ را برای مدت زمان طولانی روی شعله اجاق گاز قرار دهید؛ زیرا این اقدام ممکن است باعث تغییر رنگ و زردی سطح استیل گاز شود. اما برای رفع این مشکل می‌توان از پولیش و سمباده استفاده کرد؛ با این حال استفاده از چنین روشی زمان‌بر و در اجاق گازهای شیشه‌ای خطرناک است.

راه حل دیگر برای تمیز کردن گاز استیل، استفاده از ترکیب آبلیمو، سرکه سفید و جوش شیرین می‌باشد. با پاشش جوش شیرین و سپس اسپری ترکیب آبلیمو و سرکه سفید می‌توانید زرد شدن گاز استیل را رفع نمایید. برای این امر لازم است که در نهایت سطح گاز را با دستمال تمیز کنید و از براق شدن آن لذت ببرید.

 

تمیز کردن اجاق گاز استیل سوخته

 

از دیگر روش‌های مؤثر در تمیز کردن اجاق گاز استیل، استفاده از محلول روغن و سرکه است. برای اجرای این روش، سرکه را در بطری اسپری ریخته و سطح گاز استیل را کاملاً به آن آغشته نمایید. سپس پارچه نرم یا اسفنج را روی سطح گاز کشیده و سرکه را به آرامی از روی آن پاک کنید. درنهایت پارچه نرم را اندکی به روغن آغشته سازید و هم‌سو با شیارها، روی سطح گاز بکشید.

راهکار دیگر برای تمیز کردن گاز شیشه‌ای و استیل، استفاده از ترکیب جوش شیرین، سرکه و مایع ظرفشویی است. برای اجرای این روش لازم است که ۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ قاشق غذاخوری سرکه به همراه ۳ قطره مایع ظرفشویی با هم ترکیب کنید و بر سطح صفحه گاز بمالید. سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید تا روی کثیفی‌ها اثر کند و در انتها با یک دستمال، تمیز کردن گاز استیل را به نتیجه برسانید.

 

اسپری تمیزکننده گاز استیل

 

اسپری تمیزکننده گاز استیل را می‌توانید به صورت خانگی تهیه نمایید. برای این کار، از ترکیب آب گازدار و نمک کمک بگیرید. برای وقت‌هایی که گاز زیاد کثیف نیست، این گزینه بسیار مناسب است؛ چراکه با داشتن قدرت پاک‌کنندگی ملایم، به اجاق گاز آسیبی نمی‌زند.

برای استفاده از این ترکیب در تمیز کردن گاز استیل، دو قاشق نمک را به مقداری آب گازدار افزوده و آن‌ها را خوب هم بزنید تا ترکیب شوند. سپس این مخلوط را در یک بطری قرار داده و روی لکه‌ها در سطح گاز استیل، اسپری کنید. در ادامه با یک دستمال خشک، سطح گاز را پاک کنید تا به یک صفحه گاز درخشان برسید.

 

از بین بردن خش روی گاز استیل

 

برای از بین بردن خط و خش روی گاز استیل می‌توانید از چندین روش مؤثر استفاده کنید. یکی از روش‌ها این است که یک خمیر رقیق از جوش شیرین و آب تهیه کنید و اطمینان حاصل نمایید که خمیر به خوبی خیس شده است. سپس این خمیر را مستقیماً روی خش‌های اجاق گاز بمالید و به آرامی مالش دهید. سپس با یک پارچه آن را تمیز کرده و با پارچه دیگر آن را پولیش نمایید.

همچنین برای تمیز کردن گاز استیل و از بین بردن خش‌های آن می‌توانید از خمیردندان سفیدکننده به عنوان یک راه دیگر استفاده کنید. در این روش، خمیردندان را روی خراش‌ها زده و سپس با یک پارچه مرطوب، تمیز نمایید. در نهایت بهتر است که یک لایه سبک از پولیش استیل یا روغن زیتون را روی سطح گاز استیل بمالید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا خراش‌ها را از بین ببرید و سطح اجاق گاز را درخشان و شفاف کنید.

 

سوختگی گاز استیل

 

یکی از راه‌های مؤثر تمیز کردن گاز استیل که دچار سوختگی شده، استفاده از آب و مایع ظرفشویی است. برای انجام این کار، دو یا سه فنجان آب گرم را در یک ظرف بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. سپس اسفنج یا اسکاچی را در این محلول غوطه‌ور کرده و به آرامی روی سطح گاز حرکت دهید. این عمل باید با توجه به شیارهای سطح گاز که رگه‌هایی در سطح آن می‌باشد، صورت گیرد.

همچنین می‌توانید از سرکه بهره بگیرید و آن را روی محل مورد نظر بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. سرکه به تمیز کردن سوختگی گاز استیل کمک می‌کند. همچنین جوش شیرین هم گزینه مناسبی است. آمونیاک هم از بهترین مواد برای تمیزی و شفافیت اجاق گاز به حساب می‌آید. برای این کار می‌توانید پنبه‌ای آغشته به آمونیاک را روی اجاق گاز بکشید و بگذارید تا صبح بماند. صبح، گاز را با یک پارچه آغشته به آب پاک کنید تا سطح کاملاً تمیز و براق شود.

 

جلاسنج برای گاز استیل

 

برای تمیز کردن گاز استیل می‌توانید از جلاسنج هم استفاده کنید که روشی کارآمد و ساده برای براق کردن ظروف استیل، برنجی، مسی، سینک ظرفشویی، هود و اجاق گازهای استیل است. استفاده از جلاسنج بسیار آسان می‌باشد؛ کافی است مقداری از آن را روی سطح مدنظر ریخته و پس از چند دقیقه آن را با دستمال پاک کنید.

قبل از شروع کار، دفترچه راهنمای استفاده از جلاسنج گاز استیل را مطالعه نمایید. در نهایت، توجه داشته باشید که قبل از استفاده از براق‌کننده فلزات، سطح مورد نظر باید از هرگونه آلودگی و چرکی پاک شود. همچنین در صورت داغ بودن سطح، صبر کنید تا به دمای معمولی بازگردد و سپس از براق‌کننده استفاده نمایید.

 

یک توصیه مهم

با اینکه چنین روش‌های کاربردی می‌توانند به شما کمک کنند تا یک اجاق گاز تمیز و زیبا داشته باشید، اما فراموش نکنید که این راهکارها صد درصد شما را به نتیجه دلخواه نمی‌رسانند. از این رو ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش را می‌توان در استفاده از پاک‌کننده سطوح چند منظوره مشاهده کرد. این محصولات با استاندارد خاص و تأثیرگذارترین مواد اولیه تولید می‌شوند و به همین دلیل، نتیجه بسیار خوبی به دنبال دارند. از این رو می‌توانید با خیال راحت، یک برند معتبر را انتخاب کرده و از تمیزی اجاق گاز خود لذت ببرید.

دیدگاه تان را بنویسید