هشدار به زائران/ سفر به سوریه ناامن و غیرمجاز است

کاروان‌های غیرمجاز که در مسیر عتبات در مواقعی گوی سبقت را از کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت ربوده‌اند، در مسیر سوریه هم در حال فعالیتند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ فارس نوشت: در حالی که 4 ماه از توقف سفرهای زیارتی به سوریه از سوی سازمان حج و زیارت می‌گذرد، همچنان کاروان‌های غیرمجاز، زائران را به سوریه می‌برند.

«سوریه قسطی نمی‌آی؟» این پیامکی است که این روزها از سوی کاروان‌های غیرمجاز برای مردم ارسال می‌شود. در حالی که ماه‌هاست سازمان حج و زیارت کاروان به دمشق نمی‌بَرد.

کاروان‌های غیرمجاز که در مسیر عتبات در مواقعی گوی سبقت را از کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت ربوده‌اند، در مسیر سوریه هم در حال فعالیتند؛ تا جایی که در آستانه سالروز وفات حضرت زینب سلام الله علیها نیز چند کاروان به سوریه رفتند. احمد نظرزاده، مدیر یکی از این کاروان‌ها می‌گوید که «ما امنیت زائران را تضمین نمی‌کنیم، فقط اعزام می‌کنیم!»

 سازمان حج و زیارت از مهر سال جاری با ایجاد ناآرامی در سوریه و عملیات طوفان‌الاقصی، اعزام کاروان‌ها به دمشق را متوقف کرد. پس از آن چند بار نیز فرودگاه دمشق تعطیل شد.

هم‌اکنون پرواز مستقیمی از ایران به دمشق نداریم و همه پروازها به لاذقیه است. زائرانی که قصد تشرف به سوریه دارند، باید حدود ۶ ساعت از لاذقیه تا دمشق را با اتوبوس طی کنند. در حالی که مقامات سوری «امنیت زائران ایرانی را با کاروان‌های رسمی فقط در دمشق تضمین کرده‌اند.»

کاروان‌های غیرمجاز نه تنها امنیت را تأمین نمی‌کنند و وضعیت اسکان مطلوبی ندارند، بلکه ۲ برابر کاروان‌های رسمی پول می‌گیرند؛ به طوری که هزینه همراهی با این کاروان‌ها حدود ۲۸ میلیون است.

مدیر یکی از کاروان‌های غیرمجاز، محمود باقری می‌گوید که «سفر به سوریه ممنوعیتی ندارد و ما برای عرض ارادت به عمه سادات زائران را راهی زیارت می‌کنیم.» اما مدیر دفتر زیارتی حج و زیارت، علیرضا آل اسحاق می‌گوید که «سلامت و امنیت زائران نباید بازیچه دست برخی افراد سودجو قرار گیرد. اگر زائری آسیب ببیند، چه کسی پاسخگوست؟»

سفر به سوریه نه تنها در قالب کاوران رسمی بلکه به صورت انفرادی هم امکان‌پذیر است. برخی از فعالان حوزه زیارتی می‌گویند که «باید نظارتی بر سفرهای زیارتی به سوریه اعمال شود.» برای این منظور نظارت بر پرواز سوریه، اعمال محدودیت در عرضه بلیت و جلوگیری از سفرهای گروهی می‌تواند اثربخش باشد.

دیدگاه تان را بنویسید