تعطیلی رسمی برای شب یلدا! - پیشنهاد ارائه شد

پیشنهاد تعطیلی روز بعد از شب یلدا ارائه شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ رییس پژوهشکده مردم‌شناسی، تعطیلی روز بعد از شب یلدا را پیشنهاد کرد.

طبق گزارش ایسنا، علیرضا حسن‌زاده ـ رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی ـ در همایش «یلدا در آیینه فرهنگ و تمدن کهن ایران»، که به‌ مناسبت نخستین سال ثبت جهانی این عنصر میراث ناملموس از سوی پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران و کانون فرهنگی هنری دایا و نگارخانه آپامه برگزار شد، گفت: پژوهشکده مردم‌شناسی، بر اساس مطالعات کارشناسیِ آیین یلدا، که مبتنی بر بیداری و دید و بازدید خانوادگی تا دیروقت است، پیشنهاد تعطیلی روز بعد از شب یلدا و یا دست‌کم دیرتر شروع شدن وقت اداری را مطرح کرده است.

او همچنین تاکید کرد: سیاستگذاری در حوزه آیین، به‌معنی دخالت در آیین نیست و نام آیین‌هایی چون یلدا که از سوی مردم انتخاب شده، غیرقابل تغییر است.  

ذات‌الله نیکزاد ـ معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ نیز در این همایش گفت: آیین یلدا مهمترین جشن خانوادگی در میان جشن‌های ایرانی است که همه را گرد هم می‌آورد و همواره یکی از عوامل همبستگی و یکپارچگی مردم ایران بوده است.

آتوسا مومنی ـ رئیس مرکز میراث ناملموس تهران ـ هم اظهار کرد: جشن یلدا یک عنصر تام و کامل از نظر  میراث ناملموس است و در همه رده‌های میراث ناملموس قرار دارد. «یلدا» گفتمان صلح و دوستی و احترام به طبیعت و محیط زیست است.  

همچنین سعدخان ـ رئیس موسسه فرهنگی اکو ـ از جایگاه مهم یلدا در میان کشورهای حوزه اکو یاد کرد و آن را مثال برجسته‌ای از خلاقیت ایرانیان در خلق آیین‌های شادمانی دانست.

مریم قاسمپور یکی از داوران جشنواره «ایران من» نیز از دریافت ۱۲۲۰ نقاشی و ۸۰ انشاء از سوی کودکان ۷ تا ۱۲ سال تمام ایران برای این جشنواره سخن گفت.

پس از آن از مدیران پرونده‌های ثبت جهانی، قصه‌گویان و قصه‌پژوهان برتر، داوران جشنواره ایران من و صاحبان آثار برتر در حوزه‌های نقاشی و داستان و انشاء و شعر، تقدیر شدند. همچنین نمایشگاه این آثار در ساختمان دوران اسلامی موزه ملی ایران افتتاح شد.  

دیدگاه تان را بنویسید