جزییات شاسی‌بلند جدید سایپا + عکس و مشخصات

برخی از رسانه‌ها احتمال می‌دهند که این خودرو تا انتهای سال جاری توسط سایپا رونمایی خواهد شد؛ اما با توجه به تأخیر این شرکت در عرضه آریا، اطلس و شاهین پلاس، بعید به نظر می‌رسد که حتی نسخه آزمایشی SP0 سایپا تا پایان سال جاری آماده شود و احتمال می‌رود که در خوشبینانه‌ترین حالت، نسخه‌های آزمایشی خودرو تا پایان 1403 رونمایی خواهد شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ شرکت سایپا از چندین سال گذشته همانند ایران خودرو، پروژه تولید شاسی‌بلند ایرانی را استارت زده است که در آینده نزدیک وارد بازار خواهد شد. اما مشخصات فنی SP0 سایپا چیست و این شرکت چه زمانی عرضه شاسی‌بلند تولیدی خود را آغاز می‌کند؟

طبق گزارش تجارت‌نیوز، پروژه ساخت شاسی‌ بلند ایرانی یکی از آرزوها و اهداف دیرینه خودروسازان داخلی است. دو خودروساز بزرگ کشور استارت تولید این محصول را از چند سال گذشته آغاز کرده‌اند که در این میان، ایران خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو از نسخه آزمایشی ریرا بنزینی و برقی رونمایی کرد؛ اما خبری از SP0 سایپا یا همان شاهین شاسی‌بلند نبود.

اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که پلتفرم این نسخه کاملاً متفاوت از خودروهای شاهین و آریا خواهد بود.

مشخصات فنی شاسی بلند سایپا

زمانی که سال گذشته نمونه اولیه شاهین شاسی‌بلند برای دید عموم قرار گرفت، مشخصات اولیه این خودرو توسط سایپا اعلام شد؛ اما باید در نظر داشت که حتی نمونه آزمایشی SP0 نیز از سوی این خودروساز معرفی و رونمایی نشده و مشخصات فنی ذکر شده در این بخش، تنها در حد گمانه‌زنی است.

گویا شاهین شاسی‌بلند از یک پیشرانه چهار سیلندر 1.6 لیتری استفاده می‌کند که می‌تواند حداکثر 148 اسب‌بخار قدرت تولید کند. این خودرو احتمالاً با دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه می‌شود که مشخصات گیربکس به طور دقیق مشخص نیست؛ اما پیش‌بینی می‌شود که گیربکس CVT و دیفرانسیل جلو خواهد بود.

زمان رونمایی از این پروژه، بالاترین استاندارد آلایندگی یورو 4 بود که اگر سایپا قصد عرضه SP0 را داشته باشد، باید از حداقل استاندارد یورو 5 استفاده کند.

طراحی ظاهری

SP0هاچ‌بک سایپا در سگمنت B قرار می‌گیرد که علاوه‌بر آن، قرار است که نسخه مینی SUV آن نیز بر پایه همین پلتفرم تولید شود. شاید به نظر برسد که در بخش ظاهری، شاهین شاسی‌بلند از ابعاد بزرگی برخوردار باشد؛ اما با توجه به پلتفرم خودرو، ابعاد آن حتی از خودروی شاهین نیز کوچک‌تر است. اگر چه پلتفرم و سگمنت خودرو کاملاً متفاوت با محصولات شاهین و آریاست، اما نمونه‌های اولیه خودرو تا حد بسیاری به تولیدات قبلی این شرکت شباهت دارد.

متأسفانه اطلاعاتی از بخش داخل کابین شاهین شاسی‌بلند سایپا در دسترس نیست.

آپشن‌ها و امکانات رفاهی

کیسه‌هوای جانبی و پرده‌ای، سیستم مالتی‌مدیا، چراغ روز و سنسور پارک از جمله امکانات رفاهی ذکر شده توسط شرکت سازنده است. اما با تصویب استاندارد 85 گانه، باید امکاناتی نظیر کنترل پایداری، سنسور فشار باد تایرها و نمایشگر تعویض دنده GSI نیز باید روی خودرو نصب شود.

زمان تولید و عرضه SP0 سایپا

برخی از رسانه‌ها احتمال می‌دهند که این خودرو را تا انتهای سال جاری رونمایی خواهد شد؛ اما با توجه به تأخیر این شرکت در عرضه آریا، اطلس و شاهین پلاس، بعید به نظر می‌رسد که حتی نسخه آزمایشی SP0 سایپا تا پایان سال جاری آماده شود و احتمال می‌رود که در خوشبینانه‌ترین حالت، نسخه‌های آزمایشی خودرو تا پایان 1403 رونمایی خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید