سایه مرگ بر سر درختان پارک ملی دز و عباس آباد! + گزارش تصویری

افزایش یکباره قیمت چوب در شهرهای مجاور صنایع، باعث شده است افراد زیادی به قطع غیرمجاز درختان روی بیاورند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ ایسنا نوشت: تخریب جنگل‌ها منجر به تغییرات زیست محیطی و اقلیمی شده و تبعات جبران ناپذیر را شامل می‌شود. با وجود این تبعات بر اساس مشاهدات میدانی اخیراً فعالیت باندهای قطع درختان و قاچاق چوب در استان خوزستان و بالاخص در شهرستان‌های دزفول، شوش و اندیمشک افزایش یافته است.

جنگل‌های کرخه و دز زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی همیشه در معرض تخریب قرار دارد. قاچاق چوپ، آتش سوزی، تجاوز به حریم جنگل و خشکسالی پوشش جنگلی و گیاهی این زیستگاه مهم را در معرض خطر نابودی قرار داده است. با گسترش صنایع بهره‌برداری از چوب و ایجاد جنگل‌های صنعتی در خوزستان، قطع غیر قانونی درختان رشد بی سابقه‌ای داشته است به طوری که درختان اراضی طبیعی پارک‌های ملی و جنگل‌ها و حاشیه مزارع کشاورزی در حال تخریب است.

افزایش یکباره قیمت چوب در شهرهای مجاور صنایع، باعث شده است افراد زیادی به قطع غیرمجاز درختان روی بیاورند. توقیف ده‌ها محموله غیر قانونی در ماه‌های اخیر توسط اداره منابع طبیعی و نیروی انتظامی تایید این موضوع است. از طرفی فعالان محیط زیست معتقد هستند کارخانجات چوب مقدار قابل توجهی از چوب‌های غیرقانونی مانند درختان جنگلی را بدون هیچ‌قید و شرطی خریداری می‌کنند و این روند آسیب زیادی به مناطق حفاظت شده و پارک‌های ملی وارد خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید