پای هوش مصنوعی به محیط زیست و آب و هوا کشیده شد + عکس

هوش مصنوعی اولین بار در سال جاری به لطف ابزارهای هوش مصنوعی محبوب و مورد علاقه مصرف کنندگان مانند ChatGPT در آگاهی عمومی قرار گرفت و کارشناسان می گویند این فناوری قرار است صنایع بی شماری را متحول کند. اما محققان آب و هوا برای سال‌ها به این فکر می‌کردند که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند به آنها در درک بهتر و رسیدگی به شرایط آب و هوایی در حال تغییر کمک کند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ هوش مصنوعی ابزاری است که در یک سال گذشته بسیار کاربردی‌تر از قبل شده و رشد قابل توجهی در بخش‌های مختلف زندگی بشر کرده است. پیش‌بینی‌های آب و هوایی و استفاده از این ابزار در حوزه مسائل مربوط به اقلیم و تغییرات آن، می‌تواند گام رو به جلویی برای ما در بهبود وضعیت زیست محیطی زمین به حساب بیاید.

طبق گزارش ایرنا از edition.cnn.com، تولیدکنندگان گوجه فرنگی در مرکز هند به طور قابل توجهی نگران نوسانات ناشی از رویدادهای شدید آب و هوایی در این منطقه هستند. برای بسیاری از مناطق، دهه گذشته با خشکسالی های شدید همراه بوده که منجر به از دست دادن قابل توجه محصولات شده و معیشت کشاورزان محلی را تحت تاثیر قرار داده است.

در آن سوی دنیا، استارتاپ ClimateAi در حال توسعه یک پلتفرم هوش مصنوعی برای ارزیابی میزان آسیب‌پذیری محصولات کشاورزی در برابر گرم شدن دما در دو دهه آینده است. این ابزار از داده‌های مربوط به هوا، آب و خاک یک مکان خاص استفاده می‌کند تا اندازه‌گیری کند که چشم‌انداز برای رشد محصولات در سال‌های آینده چقدر قابل دوام خواهد بود. ماهاراشترا (Maharashtra) در هند، یکی از اولین جاهایی بود که مطالعات موردی آن در سال ۲۰۲۱ انجام شد. کشاورزان این منطقه می‌توانستند به اپلیکیشن ClimateAi بروند و مشخصات دانه‌هایی را که می‌خواهند بکارند، در آن وارد کنند.

با این داده‌ها، این اپلیکیشن شبیه سازی‌هایی را انجام داد و دریافت که گرمای شدید و خشکسالی منجر به کاهش تقریباً ۳۰ درصدی تولید گوجه فرنگی در منطقه طی دو دهه آینده خواهد شد. این به کشاورزان هشدار داد که باید استراتژی خود را تغییر دهند. نتایج حائز اهمیت بود؛ تولیدکنندگان گوجه‌فرنگی برنامه‌های تجاری خود را با روی آوردن به گونه‌های بذر مقاوم‌تر در برابر آب و هوا و تغییر زمان کاشت بذر گوجه‌فرنگی تنظیم کردند. به گفته هیمانشو گوپتا، یکی از بنیانگذاران این استارتاپ ClimateAi که در هند بزرگ شده است، یافتن مکان‌های رشد جدید معمولاً مدتی طول می‌کشد، اما اکنون این امر می‌تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد و همچنین در هزینه‌های آنها صرفه‌جویی می‌کند.

 

هوش مصنوعی و آب و هوا (1)

 

به گفته وی: طرز تفکر ما در مورد هوش مصنوعی این است که زمان و اثربخشی راه‌حل‌های تغییرات آب و هوایی را چند برابر می‌کند. ارزیابی بهتر خطرات آتی برای کشاورزی تنها یکی از راه هایی است که از فناوری‌های هوش مصنوعی برای مقابله با بحران آب و هوا استفاده می شود.

هوش مصنوعی اولین بار در سال جاری به لطف ابزارهای هوش مصنوعی محبوب و مورد علاقه مصرف کنندگان مانند ChatGPT در آگاهی عمومی قرار گرفت و کارشناسان می گویند این فناوری قرار است صنایع بی شماری را متحول کند. اما محققان آب و هوا برای سال‌ها به این فکر می‌کردند که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند به آنها در درک بهتر و رسیدگی به شرایط آب و هوایی در حال تغییر کمک کند.

 

هوش مصنوعی و آب و هوا (2)

 

اکنون، کارشناسان می‌گویند هوش مصنوعی آماده است تا همه چیز را تحلیل و بهبود بخشد؛ از کاهش آلودگی گرفته تا بهبود مدل‌های آب و هوایی. Fengqi You، استاد کرسی دانشکده مهندسی دانشگاه کرنل، می‌گوید: کارآمدی چیزی است که هوش مصنوعی در آن بسیار خوب است و این سیستمی است که قابلیت‌های پیش‌بینی بسیار قوی در اختیار دارد و در نتیجه می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها بسیار مفید باشد، از (درک) مولکول‌های در مقیاس کوچک تا سیستم‌های آب و هوایی گسترده‌تر برای کمک به ما در مبارزه با تغییرات آب و هوایی.

در حالی که قبلاً اکتشافات علمی به توانایی انسان در جمع آوری، مشاهده و تجزیه و تحلیل شواهد وابسته بود، رایانه ها اکنون می توانند مجموعه داده های بزرگی را پردازش و الگوها را شناسایی کنند و آزمایش های دیجیتالی را در کسری از زمانی که محققان انسانی به آن نیاز دارند، انجام دهند. این باعث می شود که هوش مصنوعی در مواردی مانند پیش بینی و اجرای شبیه سازی ها خوب باشد و بر خلاف برنامه‌های رایانه‌ای سنتی، ابزارهای هوش مصنوعی معمولاً می‌توانند در طول زمان به یادگیری ادامه دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید