هشدار مردم تهران در خصوص خطر سیل!

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران به مردم هشدار داد که از رودخانه ها فاصله بگیرند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ مهر نوشت: مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به پایش و صدور هشدارهای به موقع در اقدامات قبل از وقوع سیل۱۴۰۱گفت: مردم هشدارها را جدی گرفته و از فردا تا چهارشنبه از رودخانه ها دور شوند.

مهر نوشت: حامد یزدی مهر، عصر شنبه با اشاره به صدور هشدار زرد رگبار باران و رعد و برق در بخش‌های شمالی و ارتفاعات شمال شرقی و احتمال وقوع وزش باد شدید گاهی خیلی شدید، خیزش موقت گردوخاک و کاهش نسبی کیفیت هوا از فردا یکشنبه تا چهارشنبه ۱۸ مردادماه در مناطق جنوب و غرب استان تهران اظهار داشت: به ساکنان این مناطق توصیه می‌شود از حضور و اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری و از حضور در ارتفاعات و درختان فرسوده و تابلوهای تبلیغاتی بپرهیزند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به حادثه سیلاب مردادماه ۱۴۰۱ که طی پدیده نادر مونسون رخ داد عنوان داشت: این حادثه در بخش‌هایی از شهرستان‌های فیروز کوه، شمیرانات، تهران، پردیس و پاکدشت به وقوع پیوست که عوامل مهمی همچون نوع پدیده، جنس خاک، میزان بارش، پوشش گیاهی و خشکسالی در آن دخیل بودند.

وی به از دست رفتن رطوبت خاک به عنوان مهمترین عامل وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: رصد، پایش و صدور هشدار و پیش آگاهی‌های به موقع به مردم عزیز باعث شد تا میزان خسارات جانی، بسیار کاهش پیدا کند، لذا از همه شهروندان می‌خواهیم توصیه‌ها و هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند.

یزدی مهر در ادامه به دیگر اقدامات مؤثر مدیریت بحران در سیلاب مرداد ۱۴۰۱ اشاره کرد و بیان داشت: بسیج منابع تمامی دستگاه‌های دولتی و خصوصی و گسیل به مناطق سیل زده از اقدامات مهم و شاخص اداره کل در وقوع سیلاب بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با تاکید بر ایجاد سیل گیر در پهنه آبخوان‌ها افزود: رخداد سیل به عوامل زیادی مرتبط می‌شود که یکی از عوامل همین سیل گیرها محسوب می‌شوند.

وی گفت: در مناطق تحت تأثیر سیل مرداد ۱۴۰۱ تعداد زیادی دیواره حائل و سیل بند وجود داشت اما به واسطه سیل‌های واریزه‌ای قبل و حرکت توده‌های رسی و سنگی اغلب آنها پر و فاقد کارایی شده بود که می‌بایست توسط دستگاه‌های مرتبط قبلاً رسوب زدایی و تخلیه انجام می‌گرفت، ولی دلیل اصلی وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ قطعاً نوع پدیده و جنس خاک و به توپوگرافی منطقه وابسته بوده است.

یزدی مهر در خصوص اقدامات مدیریت بحران پس از وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ در مناطق تحت تأثیر اظهار داشت: اداره کل مدیریت بحران علاوه بر گسیل منابع و ایجاد هماهنگی و هم افزایی توانست با همکاری دستگاه‌های مرتبط تکلیف خسارت دیدگان را روشن کند.

دیدگاه تان را بنویسید