جی پلاس؛

سخنانی که امام با عشایر بختیاری مطرح کرد

عشایر بختیاری در بیست و نهم تیر ماه سال ۵۸ در قم به دیدار امام رفتند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در بیست و نهم تیر ماه سال ۵۸ در دیدار با عشایر بختیاری بر لزوم توجه به سازندگی ایران و خنثی کردن توطئۀ ایجاد اختلاف بین عشایر تاکید کردند. متن سخنان امام به شرح زیر است:

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

فراگیر بودن ظلم طاغوت

شما آقایان باید بدانید که وضع کشورتان در سابق چه بوده و حالا چطور است. و ان‌شاءاللّه‌ بعدها چه خواهد شد. من بالخصوص می‌دانم راجع به ایل بختیاری که چه ظلمها بر آنها شد و خوانین آنها چه ظلمها بر آنها کردند؛ خود ایل را چه ظلمها کردند. و شما بدانید که تنها به شما ظلم نشد؛ به همۀ کشور ظلم شد. همه تحت فشار بودند، همه در اختناق بودند. مراکزی مثل تهران، قم و مراکز علمی تحت فشار بود. تهرانی‌ها شاید بیشتر از شما فشار داشتند، قمی‌ها شاید بیشتر از شما فشار داشتند. مسئله‌ای نبود که مخصوص به شما باشد. منتها شما محل خودتان دیدید که چه قدر ظلم شده است، و ما هم حوزۀ قم را دیدیم که چه قدر ظلم بر آن شده است. الحمدللّه‌ آن دستها قطع شد، و آن ظلمها دیگر برنمی‌گردد. و من امیدوارم که این موهبتی را که خدای تبارک و تعالی به ما فرمود و ما را آزاد کرد از قیود و مملکت ما را از دست دیگران و از دست اجانب نجات داد، همین نعمت باقی باشد تا آخر؛ و مملکت مال خودتان باشد. و این نعمت بزرگی [است] که خدای تبارک و تعالی به ما داد که قطع دست این رژیم خائن از مملکتمان و چپاولگری‌ها شد، منتها اینها هر چه بود بردند. الآن در بانکها قرضهای زیادی هست که به عهدۀ دولت است، و این قرضهایی است که اینها کرده‌اند و یک چیزهایی را گرو گذاشتند و رفتند، و باید از این به بعد ساخت از سر.

این ایران را همه با هم باید دست به هم بدهیم و یک ایرانی بسازیم؛ و ساختن یک کشوری پهناور مثل ایران محتاج به یک امنیتی است اوّلاً، بودجه‌ای ثانیاً، و فعالیت ثالثاً. امنیت هر محیطی به عهدۀ خود آن محیط باید باشد.

 

مفسده‌جویان و طرح ایجاد اختلاف بین عشایر

شما بختیاری‌ها، که از اول معروف به دلاوری و جنگجویی بودید، الآن هم باید کوشش کنید و نگذارید آنجا یک عناصر فاسدی بیایند و بین جوانهای ایل حرفهایی بزنند، یک وقت شما بفهمید که در خود ایل اختلاف حاصل شد، یا مثلاً ایل شما را با یک ایل دیگری در بینشان فتنه بکنند، و شماها را مقابل هم قرار بدهند. اینها الآن مفسده‌جوهایی هستند که از خوف اینکه نبادا ایران یک استقراری پیدا بکند، یک حکومت عدل اسلامی پیدا بکند. در صدد هستند که هر جا هستند یک ایجاد اختلافی بکنند. در شهرها به یک طور، در دهات به یک طور، در ایلات به یک طور، در کارخانه ها به یک طور. اینها را باید جلوگیری بکنید. خودتان حفظ بکنید مناطق خودتان را؛ و از آشفتگیها حفظ کنید تا یک امنیتی برقرار بشود، و این حکومتی که بناست مستقر بشود، مستقر بشود.

 

الآن یک حکومت متزلزلی ما داریم. انتقال است الآن و بعد ان‌شاءاللّه‌ مجلس شورا درست می‌شود. و وکلای شما، وکلای ملت می‌آیند و آنها طرحها خواهند داد و ان‌شاءاللّه‌ مسائل حل می‌شود. این مشکلاتی هم که شما دارید، اینها را همۀ اقشار تقریباً دارند. شما همین تهران هم که ملاحظه بکنید، الآن محله‌های زیادی در تهران هست که اینها آب خوردن ندارند، اسفالت ندارند، هیچ چیز ندارند. لکن باید یک قدری مهلت داد به این تزلزلی که الآن هست، و این اقشاری که مانده است از رژیم سابق، و این منحرفینی که الآن در ایران هستند، این یک گرفتاری است برای دولت که نمی‌گذارند کار را پیش ببرد. اینها ان‌شاءاللّه‌ از بین می‌روند. و به قدرت خود ملت اینها خواهند از بین رفت.

 

اولویت آبادانی در مناطق محروم

و ان‌شاءاللّه‌ در سطح تمام مملکت؛ اول برای آنهایی که تا حالا به آنها رسیدگی نشده است، طرح این است که برای آنها باشد، هم بهداری باشد، هم اسفالت باشد، هم برق باشد، هم آب، برای همه در صددند، و حالا مثل سابق نیست که رسیدگی به حال شهرها بشود، و از دهات غفلت بشود. الآن از روستاها بناست شروع بشود، و من امیدوارم که تا یک مدت کمی ان‌شاءاللّه‌ این کارها اصلاح بشود. و شما هم که پنجاه و چند سال تحت فشار بودید و صبر کردید، حالا هم یک مقداری باید صبر بکنید تا ان‌شاءاللّه‌ کارها رو به راه بشود. شما خیال نکنید که به شما نمی‌رسند. نخیر، مسئله این است که از بس آشفتگی هست، تا این آشفتگیها را رفع کنند یک قدری وقت می‌خواهد. و در همۀ سطح کشور مشغول می‌شوند، و ان‌شاءاللّه‌ اصلاح می‌شود. ان‌شاءاللّه‌ خداوند همۀ شما را حفظ کند، و همه موفق باشید.

 

دیدگاه تان را بنویسید