جزییات باندی که از بانک ملی سرقت کرد/ روش کار سارقان مشخص شد + تصاویر

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که سرقت حدود ساعت ۲ بامداد روز ۱۳ خرداد رخ داده و سارقان از در پارکینگ بانک بالا آمده و بعد از آن خود را به محوطه داخلی بانک رسانده و نقشه سرقت را اجرا کرده‌اند. آن‌ها برای سرقت صندوق امانات بانک ملی ۱۲ ساعت داخل بانک بودند!

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت نوشت که سارقان صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه تهران در حالی دستگیر شدند که سرقت از بانک سپه استان مازندران و سرقت ناکام از بانک تجارت شعبه بهار تهران را نیز در کارنامه خود دارند. این سارقان تصمیم داشتند اموال مسروقه را پس از جاسازی در چمدان‌هایشان، از کشور خارج کنند.

این روزنامه در گزارشی نوشت: ساعت ۸ صبح دوشنبه ۱۶ خرداد و به دنبال اعلام سرقت محتویات ۱۶۸ صندوق امانات در بانک ملی شعبه دانشگاه تهران، بلافاصله تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی به ریاست سرهنگ علی ولیپور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت برای بررسی ماجرا راهی محل سرقت شد.

۱۲ ساعت سرقت

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که سرقت حدود ساعت ۲ بامداد روز ۱۳ خرداد رخ داده و سارقان از در پارکینگ بانک بالا آمده و بعد از آن خود را به محوطه داخلی بانک رسانده و نقشه سرقت را اجرا کرده‌اند. آن‌ها برای سرقت صندوق امانات بانک ملی ۱۲ ساعت داخل بانک بودند. پس از برش در‌های ایمنی وارد قسمت صندوق‌های امانات شده و نقشه خود را اجرا کرده بودند. باتوجه به اینکه دوربین‌های مداربسته و هارد دستگاه توسط سارقان به سرقت رفته بود، هیچ رد و سرنخی از آن‌ها در دست نبود. در گام بعدی کارآگاهان اداره آگاهی با این احتمال که سرقت‌ها از سوی باندی حرفه‌ای و سابقه‌دار صورت گرفته است، اقدام به رصد متهمانی کرد که در پرونده خود سابقه سرقت از بانک داشتند.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد صبح ۱۵ اردیبهشت امسال نیز مأموران بانک تجارت شعبه بهار، گزارش یک سرقت ناموفق را اعلام کرده بودند از آنجایی که سارقان موفق نشده بودند دوربین‌ها را از کار بیندازند، سرقت ناکام مانده بود. در بررسی‌های میدانی تیم تحقیق، تصاویر مبهمی از سارقان به دست آمد، اما از آنجایی که متهمان صورت‌هایشان را کاملاً پوشانده بودند و تصاویر از دور گرفته شده بود، شناسایی هویت آن‌ها ناممکن بود. همچنین در ادامه مشخص شد ۱۹ تیر سال گذشته نیز، از بانک سپه شهرستان قائمشهر سرقت شده و سارقان پس از تخریب دیوار بانک ۶۰۰ میلیون تومان پول را سرقت کرده بودند. سارقان که برای اجرای نقشه شان راهی استان مازندران شده بودند، بعد از آن به تهران می‌آیند که در نهایت در کمتر از ۴۸ ساعت، در عملیاتی مشترک با پلیس آگاهی تهران و مازندران دستگیر می‌شوند.

 

سارقان بانک ملی سرقت از بانک ملی (9)

 

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد اعضای این باند که سه برادر و یکی از اقوام‌شان بودند، با گذاشتن وثیقه از زندان مازندران مرخصی گرفته و دیگر به زندان برنگشته‌اند.

با این احتمال که سارقان بانک مازندران، همان افرادی هستند که سرقت دو بانک تهران را نیز در پرونده خود دارند، تصاویر آن‌ها با تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مداربسته بانک تجارت و مدارکی که در تحقیقات بانک ملی به دست آمد، تطبیق داده شد.

 

سارقان بانک ملی سرقت از بانک ملی (6)

 

در بررسی‌ها مشخص شد که عاملان بانک مازندران، پس از آزادی از زندان، نقشه سرقت دو بانک در پایتخت را نیز طراحی کرده‌اند. بدین ترتیب در کمتر از ۲۴ ساعت پس از اعلام سرقت بانک، هویت سارقان شناسایی شد. کارآگاهان در ادامه دریافتند که دو نفر از سردسته‌های باند که دو برادر هستند به همراه همسر یکی از متهمان و دو فرزندش، تنها یک ساعت و نیم قبل از اینکه رئیس بانک خبر سرقت را به پلیس گزارش دهد، از ایران خارج شده و به ترکیه رفته‌اند. به دستور بازپرس علیرضا بهشتی، از شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران، هماهنگی‌های قضایی با پلیس ترکیه صورت گرفته و سه متهم متواری به همراه مقادیری از اموال سرقتی در استانبول دستگیر شدند.

همزمان با شناسایی سایر متهمان باند سرقت بانک، کارآگاهان در چند عملیات جداگانه، در تهران و شهرستان‌های اطراف ۱۰ عضو دیگر باند را نیز بازداشت کردند.

 

سارقان بانک ملی سرقت از بانک ملی (1)

 

متهمان پس از دستگیری به اداره آگاهی منتقل شده و یکی از آن‌ها گفت: بعد از اینکه اعضای اصلی باند از زندان آزاد شدند، تصمیم گرفتند که سرقت از بانک را انجام دهند. اعضای اصلی باند را سه برادر و مرد جوان دیگری که یکی از اقوام آنهاست، تشکیل می‌دهند. مابقی افراد، در سرقت با آن‌ها همکاری کرده و در کار فروش وسایل سرقتی یا تهیه خودرو و موتور نقش داشتند.

 

سارقان بانک ملی سرقت از بانک ملی (7)

 

متهم ادامه داد: برای این سرقت صورت‌هایمان را با ماسک پوشانده و سوار بر خودرو و موتورسیکلت‌هایی که پلاک‌شان را پوشانده بودیم، راهی بانک شده و سرقت را انجام دادیم. بعد از ورود به بانک آژیر و دوربین‌ها را از کار انداخته و دوربین‌های مداربسته را با خودمان بردیم. حدود ۱۲ ساعت در بانک بودیم. ما قبل از اینکه سرقت را انجام دهیم، چندین بار به بهانه اجاره صندوق امانات به بانک رفته بودیم و اطلاعات کامل در مورد بانک، دوربین‌ها و وضعیت نگهبان‌ها به دست آورده بودیم.

 

سارقان بانک ملی سرقت از بانک ملی (8)

 

متهم جوان گفت: وقتی سرقت را انجام دادیم، یکی از سردسته‌های باند که بیشتر وسایل نزد او بود، تمام وسایلی را که از داخل صندوق امانات سرقت کرده بودیم روی تخت چیده بود و از آن‌ها عکس‌های زیادی گرفته بود. بعد هم وسایل را تقسیم کردیم که مقداری از آن را فروختیم، مقداری را هم از کشور خارج کردیم، اما قسمت زیادی از اموال مانده بود. خانم جوانی هم که در ترکیه بازداشت شده، همسر یکی از اعضای اصلی باند است که نقش فروش اموال مسروقه را به عهده داشت.

فویل‌بندی طلا‌ها

متهم درخصوص خروج اموال سرقتی گفت: می‌خواستیم کمی که آب‌ها از آسیاب افتاد، طلا‌ها را با خودمان از کشور خارج کنیم. ما طلا‌ها را داخل فویل پیچیده و در چمدان‌هایمان جاساز کرده بودیم تا دستگاه‌های ایکس ری نتواند آن‌ها را شناسایی کند و به این طریق طلا‌ها را با خودمان ببریم. او ادامه داد: اگر دستگیر نمی‌شدیم، به این فکر بودیم که مدتی بعد از سرقت، بازهم بانک یا محل دیگری را سرقت کنیم. اما قبل از اینکه فرصت کنیم، بازداشت شدیم. نتواستیم از طلا‌ها استفاده کنیم. ما تصور نمی‌کردیم که با این سرعت بازداشت شویم.

دیدگاه تان را بنویسید