جی پلاس؛

توقع پیرزن لبنانی از امام چه بود؟/ شهید حسن باقری روایت می کند

فرمانده رشید اسلام، شهید حسن باقری که روزگاری خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی بود، سفری به لبنان داشت و از نزدیک پای صحبت های برخی از اهالی آن دیار نشست. وی گفت و گویی با پیرزن لبنانی داشت.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، شهید حسن باقری پیش از آنکه در قامت فرمانده ای توانا در عرصه جنگ خود را بنمایاند، خبرنگاری چیره دست بود که در روزنامه جمهوری اسلامی فعالیت می کرد. او در مرداد ماه سال 59 سفری به لبنان داشت که علاوه بر تهیه گزارش به نوشتن سفرنامه هم پرداخت. وی در این سفرنامه همواره از همدلی و همراهی مردم لبنان با امام و انقلاب اسلامی نوپای ایران یاد کرده است. او در بازدید از محله مسلمان نشین برج البراجنه بیروت نوشته است: 

"اولین مشخصه ای که از بدو ورود به محله جلب توجه می کرد شعارها، عکس ها و نوشته های روی دیوارها بود. بسیار جالب بود که هنوز چند ماهی از تصویب آرم جمهوری اسلامی ایران نگذشته و هنوز خود ادارات جمهوری اسلامی از این آرم در بالای اوراق و ساختمان ها استفاده نمی کنند و گذرنامه ای که با آن به لبنان رفتیم دارای آرم شاهنشاهی است اما در یک منطقه مسلمان نشین در بیروت آرمهای جمهوری اسلامی ایران با پیستوله روی دیوارها نقش بسته است. نکته دیگر، همدلی مردم نسبت به رهبری انقلاب اسلامی ایران یعنی امام خمینی است. همه جا عکس امام در کنار عکس امام موسی صدر بود."

او همچنین در بازدید از روستای کفر تبینت شهر صور نوشته است: 

"از یک پیرزن روستایی پرسیدیم آیا امام خمینی و ایران را می شناسی؟ گفت: مگر می شود که مسلمانی امام خمینی را نشناسد. وقتی پرسیدم توقع تو از امام خمینی چیست؟ گفت: هیچ چیز از او نمی خواهم. او فقط وجودش سلامت باشد برای من کافیست. من برای او از خدا سلامتش را طلب می کنم. به آسانی قابل درک نیست، با این همه گرفتاری، تنها سلامتی امام را خواستن؟ باید از این صحنه ها درس بگیریم."

غلامحسین در همین رابطه نتیجه می گیرد و می نویسد: 

"احساس من در این دیدارها این بود که ارتباط های عمیق بسیاری بین مردم مسلمان لبنان با ملت مبارز و مسلمان ایران وجود دارد بخصوص عشق مسلمین لبنان به امام خمینی اما از سوی ایران توجه چندانی به لبنان نمی شود. نه اینکه تنها کمک مادی نمی کنیم چون از همه کشورهای عربی به طایفه های مختلف کمک می شود. عربستان به همه طرف های قضیه کمک مالی می کند، از شیعیان و سنی ها گرفته تا مسیحی ها ولی مسئولان سیاست خارجی ما تا کنون توجه چندانی نکرده اند و گاه بعضی اظهار نظرهای غیرمسئولانه حتی وضع را بدتر کرده است آنچه مهم است صدور ایدئولوژیکی انقلاب اسلامی است که امام خمینی فرمودند که هر کجا این انقلاب صادر شود مسئله حل است." 

 

برشی از کتاب ملاقات در فکه؛ ص 73-75

دیدگاه تان را بنویسید