جی پلاس؛

پاسخ امام به درخواست هیات امنای مسجد جمکران

امام خمینی در هفدهم اردیبهشت سال ۵۸ به درخواست هیات امنای مسجد جمکران پاسخ دادند.

لینک کوتاه کپی شد

 به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در هفدهم اردیبهشت ماه سال ۵۸ در نامه ای خطاب به هیأت مدیره و امنای مسجد صاحب‌الزمان (عج) با پیشنهادهای آنها مبنی بر توسعه عملیات عمرانی و... موافقت کردند. متن نامه امام به شرح زیر است:

 

[بسمه‌تعالی. در تاریخ 17/2/58 پس از مذاکرات و تشکیل جلسات که اعضای هیأت امنا و مدیرۀ مسجد مقدس صاحب‌الزمان در جمکران با جناب حجت‌ الاسلام آقای شیخ محمد یزدی و سایر مقامات روحانی مسئول حوزۀ علمیۀ قم داشته و تبادل افکار نمودند، برای مسائل ذیل تصمیمات مرقوم پیشنهاد شد و تصویب گردید که اقدام به اجرای آن شود:

 

1ـ با توجه به اقبال روزافزون مردم به مسجد مقدس صاحب‌الزمان در جمکران، باید امور حفاظت و رفاه زائران بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و طرح های جالب و اصلاحی بسیار کامل، که مورد نظر هیأت‌ امنا و مدیره نیز بوده، به فوری با رعایت الأهمّ فالأهمّ به مرحلۀ اجرا درآید.

 

2ـ کمکهای مردم که به عنوان کمک به ساختمان و عملیات عمرانی و به عنوان نذورات و هدایا می‌باشد باید فقط در یک شماره حساب به نام مسجد باشد، و فقط یک دفتر هم در مسجد جهت دریافت این وجوه باشد، و شماره حسابی که جدیداً ظرف شش ـ هفت ماهۀ اخیر به نام خدمۀ سابق مسجد افتتاح شده بسته شود؛ و همچنین دفتری که جهت اخذ هدایا در مسجد ـ غیر از دفتر مسجد ـ باز نموده‌اند نیز تعطیل گردد.

 

3ـ با توجه به اینکه مسجد مقدس جمکران یادگاری عظیم از حضرت ولی‌عصر ـ ارواحنا فداه ـ بوده و آن سرور امر به ساختن آن مسجد و توجه شیعیان به آن نموده‌اند (طبق روایت مرحوم شیخ صدوق ـ رضوان‌اللّه‌ علیه) بنابراین وقف عام محسوب شده و امر تولیت آن با حاکم شرع بوده و ادارۀ آن زیر نظر حاکم شرع با هیأتی از عدول مؤمنین و ثقات مطلع امین و علاقه‌مند به آن جناب (ع) باید باشد؛ و کلیۀ اموال و عواید حاصله باید با حفظ مصالح مسجد دقیقاً صرف عمران و توسعه و رفع نیازمندیهای آن مکان توسط هیأت مذکور شود؛ و اعضای این هیأت صرفنظر از عشق به خدمت در راه اسلام، سزاوار است که این خدمت را افتخاری انجام دهند و همان طور که در گذشته افتخاری بوده در این زمان هم که نهال مقدس جمهوری اسلامی شروع به رشد نموده، با اقتدار بیشتر به این خدمت افتخاری خود ادامه دهند و در برابر حاکم شرع جوابگوی جزئی و کلی حسابها و عملیات انجام شده باشند. ضمناً روابط اداری با اوقاف جمهوری اسلامی توسط این هیأت انجام می‌گیرد و در مقابل مسائل اداری، چه اوقاف و چه سایر ادارات کشور، نیز این هیأت جوابگو خواهد بود.

 

4ـ طرح سابق هیأت امنا در ردۀ توسعه و عمران مسجد که قسمتی از آن انجام شده و مابقی طبق پیش‌بینی عبارتند از الف: ایجاد یک بیمارستان به نام امام عصر (عج) جهت درمان مستضعفین.ب: احداث سیصد اتاق زائرسرا در اطراف میادین، جهت رفاه بیشتر زائرین. ج: توسعۀ کامل مسجد از مقطع شمالی و شرقی، که به مقام قدیمی مسجد لطمه‌ای وارد نیاورد، طبق نقشۀ موجود. د: تکمیل ساختمانهای موجود و توسعه وضوخانه‌ها، به همان نقشه، به سرعت اجرا شود و برای تأمین بودجه به همان نَهجْ سابق با جلب نظر نیکوکاران اقدام نمایند.

 

5ـ دو نفر از اعضای هیأت امنای قبل به نام آقایان حاج محمدعلی زندیه و حاج مهدی اقبالیان استعفا داده‌اند و اعضای هیأت عامل و امین جدید ـ پس از استعفا ـ به این شرح است:

آقایان: حاج سید علی‌اکبر موسوی یزدی ـ حاج سید عبدالحسین میرحجازی ـ حاج قدرت‌اللّه‌ لطیفی ـ حاج مهدی جعفریان ـ حاج غلامرضا تجلی.

 

6ـ کارمندان و کارکنان مسجد، چون در رفتار و سوابق آنان عمل خلافی مشاهده نشده، به حال خود برقرار و به خدمت مشغول باشند و فقط حسابدار به نام آقای سید نصراللّه‌ برقعی عوض شود؛ و کارکنان به میزان نیازمندی طبق تصویب هیأت افزایش یابد.

شورای رسیدگی به امور مسجد مقدس جمکران قم: حاج سید علی اکبر موسوی ـ حاج سید عبدالحسین میرحجازی ـ حاج قدرت‌اللّه‌ لطیفی ـ حاج مهدی جعفریان ـ حاج غلامرضا تجلی ـ محمد محمدی گیلانی ـ حسین راستی کاشانی ـ الاقل علی مشکینی ـ محمد یزدی ـ و یک امضای ناخوانا]

بسمه تعالی

آنچه را حضرات آقایان مدرسین تصویب کرده‌اند، مورد تأیید اینجانب می‌باشد.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۱۹۵-۱۹۶ 

 

دیدگاه تان را بنویسید