جی پلاس/پیام امام به مناسبت شهادت آیت الله صدر؛

امام: شهادت ارثی است که امثال این شخصیت های عزیز از موالیان خود برده‌اند

امام خمینی در دوم اردیبهشت سال 59 و به مناسبت شهادت آیت الله صدر و خواهرش پیامی خطاب به ملت های مسلمان صادر کردند.

لینک کوتاه کپی شد

 به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در دوم اردیبهشت ماه سال 59 در پیامی خطاب به ملت مسلمان ایران و مسلمانان جهان، با اشاره به جنایت رژیم بعث عراق در به شهادت رساندن آیت الله سید محمد باقر صدر  و خواهر ایشان بنت الهدی صدر بر وظیفه قشرهای مختلف ملت عراق در مقابل جنایات این رژیم تاکید کردند. متن پیام امام در ادامه آمده است: 

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

اناللّه‌ و انا الیه راجعون

با کمال تأسف حسب گزارش جناب آقای وزیر خارجه که از منابع متعدده و مقامات کشورهای اسلامی به دست آورده است و حسب گزارشاتی که از منابع دیگر به دست آمد. مرحوم آیت‌اللّه‌ شهید سیدمحمد باقر صدر و همشیرۀ مکرمۀ مظلومۀ او ـ که از معلمین دانش و اخلاق و مفاخر علم و ادب بود ـ به دست رژیم منحط بعث عراق با وضع دلخراشی به درجۀ رفیعۀ شهادت رسیده‌ اند. شهادت ارثی است که امثال این شخصیت های عزیز از موالیان خود برده‌اند؛ و جنایت و ستمکاری نیز ارثی است که امثال این جنایتکاران تاریخ از اسلاف[1]ستم پیشۀ خود می‌ برند. شهادت این بزرگواران که عمری را به مجاهدت در راه اهداف اسلام گذرانده‌اند به دست اشخاص جنایتکاری که عمری به خونخواری و ستم‌پیشگی گذرانده‌اند عجیب نیست؛ عجب آن است که مجاهدان راه حق در بستر بمیرند و ستمگران جنایت پیشه، دست خبیث خود را به خون آنان آغشته نکنند. عجب نیست که مرحوم صدر و همشیرۀ مظلومه‌اش به شهادت نایل شدند؛ عجب آن است که ملتهای اسلامی و خصوصاً ملت شریف عراق و عشایر دجله و فرات و جوانان غیور دانشگاه ها و سایر جوانان عزیز عراق از کنار این مصایب بزرگ که به اسلام و اهل بیت رسول‌ اللّه‌ ـ صلی‌ اللّه‌ علیه و آله ـ وارد می‌ شود بی‌تفاوت بگذرند و به حزب ملعون بعث فرصت دهند که مفاخر آنان را یکی پس از دیگری مظلومانه شهید کنند. و عجبتر آنکه ارتش عراق و سایر قوای انتظامی آلت دست این جنایتکاران واقع شوند و در هَدم اسلام و قرآن کریم به آنان کمک کنند.

 

من از ردۀ بالای قوای انتظامی عراق مأیوس هستم؛ لکن از افسران و درجه‌داران و سربازان مأیوس نیستم و از آنان چشمداشت آن دارم که یا دلاورانه قیام کنند و اساس ستمکاری را برچینند همان سان که در ایران واقع شد؛ و یا از پادگان هاو سربازخانه‌ها فرار کنند و ننگ ستمکاری حزب بعث را تحمل نکنند. من از کارگران و کارمندان دولت غاصب بعث مأیوس نیستم؛ و امیدوارم که با ملت عراق دست به دست هم دهند و این لکۀ ننگ را از کشورعراق بزدایند. من امیدوارم که خداوند متعال بساط ستمگری این جنایتکاران را درهم پیچد.

 

اینجانب برای بزرگداشت این شخصیت علمی و مجاهد، که از مفاخر حوزه‌ های علمیه و از مراجع دینی و متفکران اسلامی بود، از روز چهارشنبه سوم اردیبهشت به مدت سه روز عزای عمومی اعلام می‌ کنم، و روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت را تعطیل عمومی اعلام می‌نمایم، و از خداوند متعال خواستار جبران این ضایعۀ بزرگ و عظمت اسلام و مسلمین می‌باشم. والسلام علی عباداللّه‌ الصالحین.

دوم اردیبهشت 59

روح‌اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

1 ـ پیشینیان. 

 

صحیفه امام؛ ج 12، ص 253-254

دیدگاه تان را بنویسید