جی پلاس؛

اعمال روز هفدهم ربیع الاول

برای روز هفدهم ربیع الاول که مصادف با روز ولادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم است، اعمال ویژه ای توصیه شده است.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، روز هفدهم ماه ربیع الاول که مصادف با سالروز ولادت پیامبر خاتم، نبی مکرم اسلام، حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله و نیز فرزند بزرگوارشان امام جعفر صادق(ع) است، اعمالی مختص به خود دارد که در ادامه مطلب آمده است:

 

 1- غسل.

2- روزه: از برای آن فضیلت بسیار است و روایت شده هر که این روز را روزه بدارد ثواب روزه یک سال را خدا برای او می نویسد و این روز یکی از آن چهار روز است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.

3- زیارت حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم از نزدیک و دور.

4- زیارت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام به همان شکلی که امام صادق (ع) تعلیم فرموده است.

5- نماز: به هنگامی که روز بلند شود دو رکعت نماز به جای آورد که در هر رکعتی یک مرتبه حمد و 10 مرتبه سوره قدر و ده مرتبه سوره توحید بخواند و پس از سلام نماز در جای خود نشسته و دعایی را که روایت شده است بخواند: اَللَّهُمَّ اَنتَ حَی لاَ تَمُوتُ ...

6 - تصدّق و خیرات: مسلمانان این روز را تعظیم بدارند و تصدّق و خیرات دهند و مؤمنین را مسرور کنند و به زیارت مشاهد مشرّفه بروند.

تا بخش ششم از کتاب مفاتیح الجنان، اعمال ماه ربیع الأّوّل آورده شده است

7- عید گرفتن: به آنچه موافق حقیقت عید است (عمل کند) یعنی به آنچه که در شرع وارد شده نه آنچه خلاف مقرّرات شرع باشد همچنان که عادت و سنّت پاره ای از نادانان است که به لهو و لعب بلکه پاره ای از افعال حرام می پردازند. برای هر مجلسی لباس مخصوصی و زینتی مناسب آن لازم است و لباس شایسته اهل چنین مجلس، لباس تقوا و تاج آنها، تاج کرامت و وقار است؛ یعنی لباس اهل این مجلس تخلّق به اخلاق حسنه و تاج معارف ربّانیه و تطهیر آنها، پاکیزه ساختن دل از اشتغال به غیر خدا و بوی خوش ایشان، ذکر خدا و درود بر رسول خدا و آل طاهرین او علیهم السّلام است.

بخش هفتم از کتاب المراقبات آورده شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید