تصویر دلخراش از سکونت یک خانواده روی سقف ایستگاه اتوبوس

تصویری دلحراش از سکونت یک خانواده روی سقف یک ایستگاه اتوبوس در کرج همزمان با آغاز فصل سرد منتشر شده است که واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخت.

لینک کوتاه کپی شد

گروه جامعه جی پلاس: تصویری از سوی وحید صالحی خبرنگار استان البرز منتشر شده است که در آن خانواده ای  به خاطر بی خانمان شدن بر روی سقف یک ایستگاه اتوبوس سکونت می کنند. 

بازار مسکن در سال های اخیر دچار التهابات بزرگی شده است. بنا بر آخرین گزارش بانک مرکزی اجاره بها در تهران و شهرستان ها در شهریورماه سال جاری نسبت به سال گذشته به ترتیب 42 و 45 درصد رشد داشته است در حالی که این شاخص در شهریورماه سال 99 نسبه سه سال گذشته خود نیز افزایش چشمگیری داشته است. 

اجاره نرخ مسکن و افزایش مدت زمان انتظار خرید مسکن توسط حداقل بگیران نیز به بیش از 60 سال رسیده که تمام این مسائل منجر به بروز پدیده های جدیدی در نحوه سکونت خانوار ها شده است.

افزایش حاشیه نشینی، مهاجرت از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچکتر در دو سال اخیر شدت گرفته است. 

از سویی اقدامات حمایتی دولت به طرح اعظای وام ودیعه مسکن محدود شده است که تاکنون بنا بر اطلاعات منتشر شده درصد بسیار کمی از شهروندان توانسته اند موفق به اخذ آن شوند. این درحالی است که همین میزان هم کفاف تامین هزینه های مسکن استیجاری را نمی دهد. 

گفته می شود سهم مسکن از سبد درآمد یک خانوار به حدود 50 تا 80 درصد رسیده است در حالیکه بنا بر گزارش اخیر گروه اقتصاد جی پلاس (اینجا بخوانید) حداقل هزینه ماهیانه برای خورد و خوراک در تهران به تنهایی 56 درصد از سبد خانوار را در بر می گیرد یعنی خانواده ای که درآمدشان تنها به میزان دستمزد مصوب سال است توانایی پرداخت هزینه های جاری خود را ندارند.

دیدگاه تان را بنویسید