قاچاق سیمان صرفه اقتصادی ندارد!

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان گفت: در شرایط فعلی کالاهای کوچک قاچاق می‌شود. اینکه برخی می‌گویند سیمان به دست مردم نمی‌رسد و غیر رسمی صادر می‌شود این‌ها مباحث حاشیه‌ای است که می‌خواهند به صنعت سیمان حجمه وارد کنند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ مدتی است که سیمان در واحدهای صنفی کمیاب شده است و هنوز هم اکثر فروشگاه‌های آنلاین سیمان ندارد. برخی می‌گویند به دلیل کاهش قیمت سیمان این مصالح ساختمانی یا در انبارها دپو شده یا به آن سوی مرزها قاچاق می‌شود اما آیا قاچاق سیمان صحت دارد؟

تجارت نیوز در ادامه نوشت: برخلاف اینکه واحدهای صنفی در سطح شهر تهران سیمان ندارند اما صادرات سیمان به کشورهای اطراف ممنوع نیست! با این حال اما سیمان صادر نمی‌شود.

 

آیا سیمان قاچاق می‌شود؟

 

سوال اینجاست که چرا برخی از مصالح فروش‌ها سیمان ندارند؟ آیا سیمان قاچاق می‌شود؟ دبیر انجمن سیمان پاسخ داد: سیمان یک کالای حجیم و غیر قابل تجارت است. هزینه حمل و نقل سیمان بالاست. بنابراین قاچاق سیمان صرفه اقتصادی ندارد.

عبدالرضا شیخان گفت: در شرایط فعلی کالاهای کوچک قاچاق می‌شود. اینکه برخی می‌گویند سیمان به دست مردم نمی‌رسد و غیر رسمی صادر می‌شود این‌ها مباحث حاشیه‌ای است که می‌خواهند به صنعت سیمان حجمه وارد کنند.

 

صادرات سیمان، مجاز اما مشروط است

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات سیمان، مجاز اما مشروط است؛ یعنی، وزارت صمت فقط به شرکت‌هایی که به تعهدات داخلی خود عمل کرده باشند، اجازه صادرات می‌دهد، این در حالیست که در اوایل تابستان و در بحبوحه کمبود سیمان خبر می‌رسید تریلر حامل ۲۵ تن سیمان قاچاق در نَرماشیر توقیف شده است! این خبرها نشان می‌داد که در آن زمان هم سیمان بود اما قاچاق می‌شد! حال با آن که در یک ماه گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان به بورس کالا عرضه شده است اما کمبود در بازار ادامه دارد.

دبیر انجمن سیمان با اشاره به وضعیت اشتغالزایی به صنعت سیمان بیان کرد: ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در این صنعت به شکل مستقیم فعالیت دارند. همچنین یک میلیون نفر هم به شکل غیرمستقیم در صنعت سیمان فعال هستند.

دیدگاه تان را بنویسید