گرانی 30 درصدی کره خوراکی در یک هفته اخیر!/ احتمال افزایش دوباره قیمت لبنیات

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی از گران شدن 30 درصدی کره خوراکی در یک هفته اخیر خبر داد و از سوی دیگر سخنگوی انجمن صنایع لبنی نیز با اشاره به بالا رفتن قیمت شیر تایید کرد که محصولات لبنی نیز گران می شوند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ به گفته دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی، در یک هفته اخیر قیمت کره خوراکی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

قاسمعلی حسنی با اشاره به افزایش قیمت برخی محصولات لبنی در یک ماه اخیر، گفت: پیرو این افزایش قیمت‌ها برخی برندهای تولیدکننده کره خوراکی نسبت به افزایش ۳۰ درصدی قیمت این محصول لبنی اقدام کرده‌اند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی بیان: براین اساس در یک هفته اخیر، قیمت کره خوراکی در بسته بندی ۱۰۰ گرمی توسط برخی از برندهای تولید کننده از ۱۰ هزار تومان به ۱۳ هزار تومان افزایش یافته است.

احتمال افزایش دوباره قیمت لبنیات

سیدمحمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی چندی پیش، با اشاره به علل گرانی قیمت لبنیات در بازار گفت: در شرایط فعلی اقتصاد و کاهش قدرت خرید خانوار، صنایع لبنی از این افزایش قیمت‌ها رضایت ندارند، چرا که نتیجه آن تعطیلی کارخانه، بیکاری کارگران و کمبود کالاست.

این مقام مسئول از افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت شیرخام خبر داد و گفت: برمبنای نرخ ۴ هزار و ۱۵۰ تومان، قیمت شیرخام با بیش از ۵۰ درصد افزایش ۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد که با وجود ضریب تاثیر ۶۵ درصدی شیرخام در تولید محصولات لبنی چطور می توان انتظار داشت که با افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیرخام، ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد، ۸۰ درصدی مواد بسته بندی و ۴۰ درصدی هزینه های سربار و …، محصولات لبنی با قیمت آذرماه گذشته عرضه شود؟

بنی‌طبا با بیان اینکه نرخ کنونی محصولات لبنی بر مبنای قیمت شیرخام پنج هزار و ۷۰۰ تومان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: با تصویب قیمت شش هزار و ۴۰۰ تومانی خرید به ازای هر کیلو شیرخام از پایان مرداد، عملا قیمت بالای شش هزار و ۶۰۰ تومان برای کارخانه‌ها تمام می‌شود که با این وجود، قیمت مجدد افزایش می‌یابد. گرچه افزایش قیمت در بستر نظام عرضه و تقاضا کمتر از قیمت‌گذاری دستوری خواهد بود چرا که کارخانه‌ها در شرایط عرضه و تقاضا برای فروش بیشتر با هم رقابت می‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید