انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در آسیا؛

ایران – هنگ کنگ؛ هرگز تسلیم نشو!

تیم ملی ایران نخستین دیدار از چهار دیدار خود در انتخابی جام جهانی به میزبانی بحرین را امروز مقابل هنگ کنگ برگزار خواهد کرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ بالاخره بازی های مرگ و زندگی تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی فرا رسید و شاگردان دراگان اسکوچیچ امروز (سیزدهم خرداد) نخستین دیدار خود را در بحرین و در آب و هوای گرم و شرجی این جزیره برگزار خواهند کرد که نقش مهمی در تعیین سرنوشت این تیم دارد. تیم ملی ایران در اولین دیدار خود در دور برگشت مسابقات، مقابل هنگ کنگ قرار می‌ گیرد.

این دیدار یکی از چهار دیداری است که تیم ملی برای صعود به مرحله سوم انتخابی جام جهانی در قاره آسیا باید با پیروزی پشت بگذارد. با توجه به نتایج ضعیف ایران در دور رفت با مارک ویلموتس، در حال حاضر تیم‌ ملی در شرایط بغرنجی به سر می برد و کلید اصلی حل مشکلات، کسب چهار پیروزی در بازی‌ های آینده است.

علاوه بر این، شیوع ویروس کرونا و لغو چند باره مسابقات انتخابی جام جهانی از فروردین 99 تا خرداد 1400 (حدود یک سال و سه ماه)، در نهایت باعث از دست رفتن سه میزبانی تیم ملی در چهار دیدار دور برگشت شد که به طور قطع به ضرر این تمام شده است. همچنین اعطای میزبانی به بحرین با توجه به سابقه تیم ملی در این کشور و وضعیت آب و هوایی این منطقه در اواخر بهار، بدترین اتفاق ممکن برای یوزهای ایرانی بود.

در حال حاضر و در جدول رده بندی، ایران با یک بازی کمتر نسبت به رقبا، با 6 امتیاز سوم است. بحرین با 9 امتیاز دوم و عراق با 11 امتیاز اول هستند. هنگ کنگ و کامبوج هم در انتهای جدول رده‌بندی شانس زیادی در واقعیت برای صعود به مرحله بعد ندارند.

طبق قوانین مسابقات، تیم‌های اول گروه‌های هشت‌گانه به طور مستقیم راهی بعد می‌شوند و 4 تیم برتر هم از بین 8 تیم‌ دوم انتخاب خواهد شد. البته یک استثناء وجود دارد که مربوط به قطر است. در صورتی که این تیم در گروه خود صدرنشین شود (در حال حاضر با اختلاف در صدر جدول قرار دارد)، به علت میزبانی جام جهانی، قطری‌ ها راهی مرحله بعد نخواهند شد و در عوض، سهمیه این تیم به یکی از تیم‌ های برتر دوم منتقل می شود و به این ترتیب پنج تیم از میان هشت تیم برتر دوم به مرحله بعد صعود می کنند.

*تیم ملی ایران

تمرین تیم ملی فوتبال در منامه

دراگان اسکوچیچ بهمن 98 به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد اما شیوع کرونا، ماموریت او را به مدت یک سال و سه ماه به تعویق انداخت. او از مهر ماه سال جاری و با تشکیل اردو، برای نخستین بار ملی‌پوشان را از نزدیک دید. تاکنون سه دیدار دوستانه با تیم های ازبکستان، بوسنی و سوریه برگزار شده که حاصل آن سه پیروزی برای تیم ملی بوده است.

سرمربی کروات برای این مسابقات، 27 ملی پوش را به تیم ملی فراخوانده که در نهایت برای هر مسابقه 23 نفر در فهرست تیم ملی برای هر مسابقه حضور خواهند داشت. به طور کلی، به جز یکی، دو بازیکن که از سوی برخی کارشناسان می توانستند در تیم ملی به میدان بروند (نظیر رامین رضاییان)، اسکوچیچ اکثر ملی پوشان شاغل در داخل و خارج از ایران را دعوت کرده است.

در این اردو ملی‌پوشانی مانند علیرضا جهانبخش، سامان قدوس، کمال کامیابی‌نیا و محمدرضا اخباری که حدود دو تا چهار سال قبل به تیم ملی دعوت شده بودند، حضور دارند.

تیم ملی با حضور ستاره‌ های لیگ ایران و لیگ های اروپایی مانند طارمی، آزمون، قلی‌ زاده، عابدزاده، قدوس، جهانبخش، قایدی، پورعلی گنجی، بیرانوند و ... قدرتمندترین تیم گروه از این حیث است.

طبق برنامه، ایران روز سیزدهم خرداد با هنگ کنگ، هفدهم خرداد با بحرین، بیست و یکم خرداد با کامبوج و بیست و پنجم خرداد با عراق دیدار می کند و با چهار برد در صدر جدول قرار می گیرد. در صورتی که تیم‌ملی در رده دوم گروهش قرار گیرد، همچنان شانس خوبی برای راهیابی به مرحله بعد خواهد داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید