ارتباط مستقیم افسردگی با افت سریع عملکرد کلیه

بر اساس مطالعات انجمن نفرولوژی آمریکا، افرادی که در معرض علائم مکرر افسردگی هستند، بیشتر از سایرین دچار افت سریع عملکرد کلیه می‌شوند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از مدیکال اکسپرس، در مطالعه روی بزرگسالان با عملکرد طبیعی کلیه، کسانی که علائم افسردگی مکرر داشتند، بعدها نقص در عملکرد کلیه را تجربه می‌کنند.

افسردگی یک بیماری شایع در بزرگسالان میانسال و مسن است و می‌تواند به انواع مشکلات روحی و جسمی منجر شود. تحقیقات قبلی ارتباطی بین علائم افسردگی و افت سریع عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) یافته است. برای یافتن پیوند بالقوه در بزرگسالان با عملکرد طبیعی کلیه نیز تیمی از محققان انجمن نفرولوژی آمریکا اطلاعات مربوط به 4763 فرد با کلیه‌های سالم را بررسی کردند.

در آغاز مطالعه 39٪ از شرکت کنندگان دارای علائم افسردگی بالا بودند و طی یک پیگیری متوسط ​​4 ساله، 260 (6٪) شرکت کننده، افت سریع عملکرد کلیه را تجربه کردند. بین علائم افسردگی در ابتدای مطالعه و کاهش سریع عملکرد کلیه طی پیگیری ارتباط معناداری وجود داشت. شرکت کنندگان با علائم مکرر افسردگی، 1.4 برابر بیشتر از شرکت کنندگان با علائم افسردگی نادر،افت سریع عملکرد کلیه را تجربه کردند.

محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: CKD یک عامل مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، نارسایی کلیه و مرگ و میر در سراسر جهان است از این رو شناسایی عوامل خطر تغییرپذیرتر ممکن است با هدایت به تشخیص و پیشگیری به موقع، از بار عظیم CKD و عوارض مربوط به آن بکاهد. در حالی که مطالعه ما علیت را مشخص نمی‌کند، اما نشان داد که علائم افسردگی بالا به طور قابل توجهی با افت سریع عملکرد کلیه در میان بزرگسالان ارتباط دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید