life

در مراسمی با حضور وزیر میراث فرهنگی، درب عالی بنای تاریخی کاخ گلستان بازگشایی شد.

جی پلاس، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در آیین بازگشایی باب عالی بنای تاریخی کاخ گلستان بیان کرد: درب عالی، درب مهمی از این بناست که بیشترین تردد را دارد. به تازگی بخش‌هایی از این بنا از جمله درب عالی، مورد مرمت قرار گرفت.

وی در مورد اهمیت بازگشایی درب عالی این مجموعه بیان کرد: باب عالی کاخ گلستان به باغی دسترسی دارد که قدمت این باغ به دوره صفویه باز می‌گردد. در صورتی که قدمت سایر فضا‌های این بنا، به دوره قاجار برمی‌گردد.

مونسان افزود: تا به امروز تنها بخشی از این مجموعه مورد بازدید عمومی قرار می‌گرفت و الان بعد از بازگشایی دوباره، کل مجموعه برای بازدید مردمی قرار می‌گیرد.

او درباره هزینه مرمت این بنای تاریخی بیان کرد: برای مرمت بخش های مختلف این بنا، تا کنون ۱.۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که برای مرمت هرکدام از بنا‌های تاریخی در طول سال بودجه ثابتی در نطر گرفته می‌شود.

وی در مورد واگذاری بنا‌های تاریخی اظهار کرد: در دوره دوازدهم دولت، بنا‌هایی که ارزشمند بودند را به مردم واگذار کردیم تا با بودجه آنان مرمت شوند تا وزارت میراث فرهنگی بتواند برای مرمت بنا‌های ارزشمندی که قابل واگذاری نیستند، برنامه ریزی کند.  در دولت دوازدهم، تعداد بنا‌های واگذارشده به مردم بیشتر از بنا‌های واگذار شده در چندین سال گذشته بوده است.

محمد کارگر مدیر کل موزه‌های کشور هم در آیین بازگشایی درب عالی کاخ گلستان بیان کرد: ۳۰۰ موزه به موزه‌های کشور در دو دوره دولت اخیر اضافه شده است. جهان بدون موزه مانند انسانی است که بدون حافظه باشد.  اگر انسانی بدون حافطه بتواند به زندگی ادامه دهد؛ جهان هم می‌تواند که این امر غیر ممکن است.

او درباره آمار بازگشایی موزه‌ها افزود: در کشور ما هر پنج روز یک موزه افتتاح می‌شود. ما به مانند هر سال ۲۸ اردیبهشت را آغاز سال موزه داری خود اعلام می‌داریم. شعار ما این است که موزه‌ها آینده خود را در بازبینی موزه پیدا می‌کنند. امیدوار هستیم سرعت امر در توسعه موزه‌ها افزایش یابد.

وی بیان کرد: موضوع مهم اهمیت بخش خصوصی در بازگشایی موزه‌هاست. تاکنون ۱۷۱ موزه خصوصی بازگشایی و ۹۰ درصد این موزه‌ها در دو دوره این دولت بنا شده است. زمانی که میراث فرهنگی توسط مردم حفاظت و پژوهش می‌شود، بسیار ارزشمند است.

آفرین امامی مدیر مجموعه گلستان هم  بیان کرد: شرایط کرونا بر تعطیلی موزه‌ها اثر گذاشت و روال عملکرد موزه‌ها را تغییر داد؛ اما این تهدید به فرصت تبدیل و بیش از پیش به مرمت بنا‌های تاریخی پرداخته شد. امروز به مناسبت روز موزه، باب عالی کاخ گلستان بازگشایی شده است.

وی گفت: در متون تاریخی آمده است که در ورودی شمس العماره از خیابان ناصرخسرو، سردر باشکوهی دارد که باب عالی نامگذاری شده است.

امامی درخصوص ویژگی‌های شمس العماره بیان کرد: از جمله ویژگی‌های بنا، فضا‌های متوالی در طبقه همکف و تالار باشکوه در طبقه دوم بناست. طبقه همکف سقف‌های قوسی و گچ بری‌های باشکوه دارد. طبقه دوم بنا دارای گچ بری‌ها و آیینه کاری‌های بی نظیر است. باب عالی، محور گردشگری توپخانه، ناصر خسرو و خانه امام جمعه را به کاخ گلستان متصل می‌سازد که امر مهمی در صنعت گردشگری کشور است.

طالبیان معاون میراث فرهنگی و گردشگری هم در آیین بازگشایی باب عالی کاخ گلستان اظهار کرد: از جمله کار‌های انجام شده توسط وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، ایجاد سامانه‌های قدرتمند و هوشمند در میراث فرهنگی است. سامانه ملی اصلی به دست دکتر مونسان افتتاح شده است. تداوم رویکرد مردم محور و مشارکت مردم در مرمت آثار باستانی، امر بسیار مهمی است. خوشبختانه در سال‌های اخیر بنا‌های فراوانی مورد مرمت و احیا قرار گرفته است.

وی افزود: به غیر از ۳۰۰ پروژه افتتاح شده، ۲۵۰۰ کارگاه مرمتی و پروژه در کشور موجود است.  در بخش موزه‌ها ۷۴۴ موزه داریم که بخش عظیمی از آن زیر نظر بخش خصوصی قرار گرفته است.

طالبیان بیان کرد: توجه رسانه‌ها به میراث فرهنگی اتفاق مهمی است. موضوع آموزش و ارزش‌های میراث فرهنگی در سال‌های گذشته فراگیر شده است. خوشبختانه در دو سال گذشته با مجازی شدن موزه‌ها مخاطبان افزایش یافته اند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1510042
ارسال نظر

موضوعات داغ