life

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد: فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسیده است و فاز دو با افراد بالای ۸۰ سال آغاز شد که امیدوارم تا پایان این هفته این افراد واکسینه شوند و از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ ساله‌ها را واکسینه کنیم و پس از آن هم واکسیناسیون ۶۵ تا ۷۰ ساله ها آغاز خواهد شد.

جی پلاس؛ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه 80 درصد موارد شناسایی شده در پیک چهارم، ویروس انگلیسی هستند، گفت: برای مقابله با ویروس های جدید جهش یافته، باید توصیه های قبلی را با کیفیت، دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امشب همه دعا کنیم که به زودی از شر ویروس منحوس کرونا رها شویم، عنوان کرد: در جلسه امروز ستاد که به ریاست رییس جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد، وضعیت شیوع بیماری در دنیا بررسی شد، همانطور که می دانید ویروس های جهش یافته همچون انگلیسی، هندی و آفریقای جنوبی در سراسر جهان در حال تاخت و تاز هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه سیستم بهداشت و درمان هندوستان به دنبال شیوع این بیماری از پذیرش بیماران ناتوان است که امیدواریم سر و سامان بگیرند و بتوانند بیماران خود را کنترل کنند، گفت: گونه غالب ویروس در موج چهارم بیماری که در کشور ما آغاز شد، انگلیسی بود و تقریبا بالای 80 درصد ویروس های شناسایی شده در کشور ویروس های جهش یافته انگلیسی بود؛ ویروسی که سیستم سلامت انگلستان را به زانو درآورد و بعد از آن بسیاری از کشورهای اروپایی را درگیر کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در کشور ما هم ویروس انگلیسی با سرعت بالایی شیوع پیدا کرد، اظهار کرد: ضمن تشکر و قدردانی از مردم عزیز کشور به ویژه اصناف، کسبه و بازاریان عزیز که بسیار بسیار ما را خوب همراهی کردند بازتاب و شواهد خوبی را در کشور شاهد هستیم.

روند باثبات کرونا در ۲۵ استان کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه خوشبختانه وضعیت در ۲۵ استان کشور به ثبات رسیده است، اظهار کرد: گرچه هنوز در میزان بیماری کم نیست اما روند افزایش یابنده متوقف شده که نشانه خوبی است؛ روند نزولی در ۱۵ استان آغاز شده و در حدود ۱۰ استان هم تقریبا به اوج بیماری رسیده ایم و انتظار داریم طی همین هفته و هفته آینده از میزان ورودی بیمارستان ها کاسته شود و روند نزولی را طی کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه 6 استان هنوز روند نزولی بیماری را طی نکرده اند و نیاز است که مراقبت های بیشتری را انجام دهند، عنوان کرد: گرچه به اوج بیماری نزدیک شده اند و زمانی که به اوج و قله بیماری می رسیم تقریبا یک هفته بعد در صورت رعایت خوب پروتکل ها، سیر افزایش یابنده متوقف خواهد شد.

دکتر رئیسی ادامه داد: تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان استان هایی هستند که به نظر می رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری می رسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی آنها باشیم. 

جدیدترین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: استانهای جنوبی کشور به ویژه بوشهر، هرمزگان و همچنین سیستان و بلوچستان و کرمان باید توجه داشته باشند باتوجه به در معرض خطر بودن درارتباط با ویروس های جهش یافته همچون آفریقای جنوبی باید بیشتر مراعات و دقت کنند. 

وی به جدیدترین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر 198 شهر قرمز، 157 شهر نارنجی، 84 شهر زرد و 9 شهر آبی در کشور داریم؛ صرف نظر از اینکه ویروس جهش یافته ای وارد کشور شده و روزانه خبر جدیدی می رسد، سوال این است که آیا باید برای در امان بودن از ویروس کار خاصی انجام دهیم؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که واقعا کار جدیدی لازم نیست انجام دهیم تنها باید توصیه های قبلی را با کیفیت، دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم تا بتوانیم از انتشار و گسترش این ویروس ها در سطح استان و کشور جلوگیری کنیم.

میانگین رعایت پروتکل ها در کشور 61 درصد است

دکتر رئیسی با بیان اینکه راه مقابله با ویروس اجرای همان پروتکل های موجود است، مطرح کرد: متاسفانه هنوز آنچنان که باید پروتکل ها به خوبی رعایت نمی شوند؛ در برخی استان ها عملکرد بسیار مناسب و برخی دیگر نامطلوب عمل می کنند؛ میانگین رعایت پروتکل ها در کشور هنوز 61 درصد است که این عدد بسیار پایینی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ارتباط با تشدید مراقبت های مرزی در کشور، گفت: خوشبختانه ناجا با ارتش و سپاه تفاهم نامه ای را در ارتباط با کنترل مرز و عدم عبور اتباع بیگانه به ویژه در مرز سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی به امضا رسانده اند.

وی ادامه داد: در این مدت هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است؛ طی هفته گذشته حدود 5 هزار و 700 اتباع بیگانه که به صورت غیرمجاز درحال ورود به کشور بودند به کشورشان بازگردانده شدند؛ 67درصد افرادی که به صورت غیرمجاز وارد کشور می شوند از مرزهای سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی هستند.

۳۷ درصد مردم هنوز ماسک استفاده نمی کنند

دکتر رئیسی عنوان کرد: پیگیری هم در رابطه با عدم صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر از طریق فرماندهی دریابانی و اداره گذرنامه انجام شده است. بسیاری از خدمه های کشتی ها مربوط به هندوستان و سایر کشورها هستند که اگر مبتلا بوده و از کشتی پیاده شوند ممکن است آسیب زا باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هفته گذشته در طرح تشدید بازرسی‌ها ۳۱۰ هزار بازدید انجام شده که منجر به 5 هزار و 200 پلمب اصناف متخلف شده است، گفت: در ارتباط با نظارت بر اماکنی که تهویه مناسب ندارند متاسفانه هنوز ۳۸ درصد مراکز مشکل دارند و ۳۷ درصد مردم هنوز ماسک استفاده نمی کنند، ۴۰ درصد در فاصله گذاری‌ها به ویژه در مترو و حمل و نقل عمومی مشکل داریم‌.

وی یادآور شد: میانگین رعایت پروتکل‌ها  در مراکز ورزشی حدود ۵۰ درصد است که بسیار پایین است و باشگاه های ورزشی به دلیل تهویه نامناسب و فضای سربسته می‌توانند عامل انتقال بیماری باشند. در پایانه‌های مسافربری حدود 73 تا 74 درصد رعایت پروتکل ها را داریم و بدترین نقطه از نظر رعایت پروتکل‌ها  سوپرمارکت‌ها، خواربار فروشی‌ها و نانوایی‌ها هستند که حتما نیاز است کنترل شوند تا با رعایت دستورالعمل ها بتوانیم وضعیت مناسب تری در کشور داشته باشیم.

فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسیده است

دکتر رئیسی در ادامه سخنرانی به واکسیناسیون کرونا در کشور هم اشاره و عنوان کرد: فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسیده است و فاز دو با افراد بالای ۸۰ سال آغاز شد که امیدوارم تا پایان این هفته این افراد واکسینه شوند و از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ ساله‌ها را واکسینه کنیم و پس از آن هم واکسیناسیون ۶۵ تا ۷۰ ساله ها آغاز خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد:  در زمینه واکسن کرونا، سامانه ای طراحی و آماده شده است و به اطلاع مردم خواهد رسید. همچنان تاکید میکنم که برای واکسیناسیون به هیچ عنوان به مراجعه حضوری و حتی ثبت نام در سایت هم نیاز نیست و همکاران من با واجدین شرایط تماس گرفته و یا پیامک ارسال خواهند کرد./208

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1507815
ارسال نظر