life

قانعی گفت:با یک سبد از واکسن‌ها در مهرماه روبرور هستیم و امیدواریم تولیدکنندگان بتوانند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای ۶۰ میلیون ایرانی تولید کنند.

جی پلاس، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا  در حاشیه مراسم رونمایی از ۹ کیت آزمایشگاهی در جمع خبرنگاران گفت: سال اولی که با کرونا درگیر شدیم سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که کیت‌های تشخیص کووید ۱۹ رو به اتمام است و بعد از آن پس از فراخوان ستاد توسعه زیست فناوری، کشور به کیت PCR دسترسی پیدا کرد و چندین شرکت اقدام به تولید در داخل  کردند. سپس پیشرفت‌هایی در شرایط نگهداری کیت حاصل شد و تعدادشرکت‌های تولیدکننده کیت ها افزایش پیدا کرد.

قانعی بیان کرد: هر چه تولید کیت بیشتر شود امکان تشخیص بیماری در افراد هم بیشتر می شود و نتیجه اینکه هر چه تعداد تشخیص بالاتر می‌رود میزان مرگ و میر نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: یکی از چالش هایی که در کیت‌های تشخیص مولکولی داشتیم زمان و دقت پاسخگویی بود که اکنون دقت و سرعت پاسخگویی در حال افزایش است و با تولید کیت های تشخیص سریع کووید در یک روستا بدون تکنسین هم می توان موارد مثبت را شناسایی کرد.

قانعی افزود: یکی از چالش‌هایی که در روزهای نخست شیوع کرونا با آن مواجه بودیم ارسال نمونه‌های تشخیص از سراسر کشور به تهران بود که این ما را با یک چالش مدیریتی مواجه کرده بود و مبارزه با بیماری در ماه های نخست سال بسیار دشوار بود و ارسال نمونه از شهرستان ها به پاستور چالش های بسیاری به دنبال داشت، اکنون بیش از ۹۰ آزمایشگاه در کشور داریم که نه فقط برای کووید فعالیت می کنند بلکه این شبکه آزمایشگاهی زیرساخت های مبارزه با بیماری های همه گیر در ایران را تقویت کرد و این را می‌توان از دستاوردهای کرونا دانست چون تا پیش از کرونا ما در کشور چنین ظرفیتی نداشتیم.

وی بیان کرد: امروز در کشور چند تولید کننده خوب کیت تشخیص کرونا داریم و امیدواریم با اضافه شدن واحد جدید ظرفیت صادراتی هم پیدا کنیم زیرا وزارت بهداشت تا زمانی که نیاز کشور تامین نشود اجازه صادرات نمی‌دهد و با ذخیره مناسب در انبارها مجوز صادرات داده می شود.

قانعی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید کیت های آزمایبشگاهی بیش از نیاز روزانه است و چالش ما این است که کیت ها به سرعت از تولیدکنندگان خریداری و پول آن پرداخت شود زیرا این تولیدکنندگان توان مالی بالایی ندارند.

آغاز فاز سه واکسن کووبرکت ایران از امروز

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا در ایران گفت: فاز سه واکسن برکت از امروز شروع می‌شود و امید می‌رود اگر نتیجه فاز سه در میانه راه هم مناسب باشد این واکسن بتواند تا پایان خرداد ماه مطابق وعده وزارت بهداشت مجوز ورود به بازار را اخذ کند و اولین واکسن ایرانی داری مجوز مصرف اضطراری باشد. واکسن‌های دیگری هم هستند که مجوز کمیته اخلاق را گرفته‌اند و امید می‌رود این واکسن‌ها هم سه تا چهار ماه آینده  مجوز ورود به بازار را بگیرند.

عرضه واکسن های کرونای تولید مشترک تا مهرماه

وی به واکسن های تولید مشترک ایران با سایر کشورها اشاره کرد و گفت:  واکسن پاستور مشترک ایران و کوبا، واکسن سیناژن مشترک با استرالیا، واکسن گامالیا مشترک با روسیه و واکسن اسپوتنیک وی واکسن‌های مشترکی هستند که امید می‌رود تا مهرماه تولیدات وارد بازار شوند و اگر سه تولید کننده قبلی با این چهار واکسن مشترک را در نظر بگیریم واکسن حدود هفت شرکت ایرانی در مهرماه آماده عرضه در بازار خواهند بود.

وی افزود: علاوه بر اینها واکسن دانشگاه بقیه‌الله  که واکسن نوترکیبی است، آماده است تا چند هفته آینده مجوز کمیته اخلاق بگیرد، واکسن پایا فن یاخته  البرز مشترک با داروسازی اسوه هم تا مهرماه مجوز کمیته اخلاق می گیرند.

قانعی بیان کرد: در مجموع با یک سبد از ۹ واکسن ها در مهرماه روبرور هستیم و امیدواریم جمع این تولید کنندگان بتوانند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن مورد نیاز کشور را تامین کنند و با توجه به ظرفیت روزانه واکسیناسیون، انتظار داریم تا اسفند یا قبل از آن واکسیناسیون را انجام داد.

احتمال لخته شدن خون پس از تزریق آستزازنکا چقدر است؟

وی درباره موارد و احتمال لخته شدن خون در واکسن آسترزنکا گفت: در واکسن همیشه یک فرمول وجود دارد که ببینیم چه میزان عوارض آن قابل قبول است و اگر واکسنی یک در میلیون مورد عارضه جدی دیده شود یا  وقتی ۷۰ درصد اثر بخشی داشته باشد آن واکسن رد نمی‌شود. واکسن استرازنکا که در کشور در حال استفاده است شانس لخته شدن خون در یک گروه سنی پایین مخصوصا خانم‌ها، یک نفر از ۲۵۰ هزار نفر وجود دارد.

وی افزود: وقتی در هر ۱۰۰ فرد مبتلا به کرونا احتمال مرگ دو نفر وجود دارد و از طرف دیگر از ۲۵۰ هزار نفر دریافت کننده واکسن استرازنکا احتمال لخته شدن خون در یک نفر وجود دارد بین این دو باید انتخاب کرد بنابراین در بخشی از اروپا با وجودی که این عارضه را می‌دانند تزریق این واکسن در حال انجام است.

قانعی تصریح کرد: ما در گذشته و قبلا که واکسن‌های دیگر تزریق می‌شد هم این مسائل را داشتیم اما رسانه نداشتیم ولی الان یک مرگ هم رخ دهد موضوع منعکس و جهانی می‌شود و این ترس و وحشت ایجاد می‌کند به طوری که الان ۴۰ درصد مردم در آمریکا از تزریق واکسن استقبال نمی‌کنند.

برای شکست کرونا باید ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه با تزریق چند درصد جمعیت کشور باید واکسینه شوند تا کرونا را شکست دهیم، گفت: برای اینکه زنجیره کرونا قطع شود باید ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند و اگر  از واکسن اقبال عمومی صورت نگیرد شانس قطع شدن زنجیره وجود ندارد.

وی توضیح داد: هدف گذاری در واکسیناسیون به این صورت است که در سال اول تعداد مرگ و میرها کاهش یابد، سال دوم مردم بستری نشوند و سال سوم ابتلا کم شود و در سال‌های بعد به دنبال ریشه‌کنی بیماری هستیم و به عنوان نمونه ریشه کنی بیماری سرخک ۳۰ سال طول کشید.

گفتنی است؛ در این مراسم از دو محصول کیت تشخیص مولکولی _PCR_RT کوید _۱۹ به صورت مولتی پلکس با قابلیت شناسایی نواحی ژنی ۴ نوع ویروس جهش یافته ۱۰۰ تستی به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه)،  سه محصول کیت استخراج RNA ویروس کووید - ۱۹ از خون (برای اولین بار در کشور برای اصلاح روش‌های نمونه‌گیری قبلی بیماران از سواپ های بینی خلق) _۱۰۰ و ۵۰ نمونه به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه،  دو محصول هفتم و هشتم کیت استخراج DNA از خون به روش رسوبی _۱۰۰ و ۵۰ نمونه، به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه)  و یک محصول کیت تشخیص اختلالات عددی کروموزومی به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه) رونمایی شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1506364
ارسال نظر