life

جی پلاس/در آستانه ماه مبارک رمضان؛

آیت الله کشمیری برای استفاده هر چه بیشتر از روزها و شب های ماه مبارک رمضان توصیه های بسیار مهمی دارند.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، لحظه لحظه ماه مبارک رمضان با همه ایام سال متفاوت است، ماهی که خواب روزه دار نیز عبادت است پس باید قدر دانست و از وجود این ماه بهره ها برد. مرحوم آیت الله کشمیری،  عارف بالله در چند توصیه برای استفاده هر چه بیشتر از این ماه شریف چنین فرموده اند:

 

ـ حتماً دقایقی از ساعات رازآمیز روزه‌ داری خود را به برترین عبادت اختصاص دهید و آن هم چیزی نیست جز «تفکر». با خود و خدای خود خلوت‌ کنید. خصوصاً به نوع رابطۀ حضرتش با خودتان بیندیشید. امید است ابوابی از معرفت به رویتان باز شود.

هرچه کوته نظرانند بر ایشان پیمای

که ‌حریفان ز مُل و من ز تأمل مستم

 

در همین رابطه بخوانید

روز اول ماه مبارک رمضان چه اعمالی انجام دهیم؟

معنای رمضان چیست و علت نامگذاری ماه مبارک به این اسم؟/اهل بیت(ع) چه سفارشهایی درباره این ماه دارند؟/علت فضیلت ماه مبارک به سایر ماهها در چیست؟

 

ـ یکی از مهم‌ ترین حالت‌ های بندگی خصوصاً در ماه رمضان‌ المبارک حالتی است که توصیۀ مؤکد نبی مکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم است و آن «سجدۀ طولانی» است. فقط خدا و اولیای الهی می‌ دانند هنگام سجدۀ عبودیت چه بارانی از ابر رحمت و چه برکاتی از عالم ربوبیت بر سر شما می‌ بارد. حتماً در روز یک سجدۀ طولانی داشته باشید.

بر آستان جانان گر سر توان نهادن

گلبانگ سر بلندی بر آسمان توان زد

 

ـ آغاز ماه رمضان حتماً نیت کنید که لله روزه بگیرید فقط لله. آداب روزه‌ داری را تا آنجا که نشاط دارید انجام دهید. کمیت‌گرا نباشید، کیفیت‌جو باشید. دنبال ختم آیات و ادعیه نباشید. در پی هضم آنها باشید. غذای اندک را خوب بجوید تا جزء جانتان شود. بزرگ ترین مشکل ما قشری‌نگری به دین و شریعت است. با خود فکر کنید آنقدر در سال‌ های قبل با ولعِ زیاد خوانی اعمال انجام دادید به کجا رسیدید.

به مجاز این سخن نمی‌ گویم

به حقیقت نگفته‌ ای الله

 

ـ حتّی‌ المقدور بر سفرۀ خانۀ خود افطار کنید، حتی در مساجد افطار نکنید. بگذارید برکت افطار و دعای مستجاب لحظۀ افطار به خانواده و خانۀ شما تعلق گیرد.‌ در ضمن هنگام افطار دِلال کنید.

لقمه کآمد از طریق مشتبه

خون‌خور و خاک و بر آن دندان منه

کان تو را در راه دین مفتون کند

نور عرفان از دلت بیرون کند

 

دِلال چیست؟

در اول دعای افتتاح عرض می‌ کنیم «مدلاً علیک». دلال با کسر دال یعنی ناز کردن.

هنگام افطار برای خدا ناز کنید، چون برایش روزه‌ گرفته‌ اید و حضرتش خوان کرم گسترده. لقمۀ اوّل را نزدیک دهان ببرید، امّا نخورید و دعا کنید. یعنی به خدا عرض می‌ کنید اگر حاجتم را بدهی افطار می‌ کنم، به این حالت می‌ گویند دِلال. معجزه می‌ کند.

 

- رمز ماندگاری در ضیافت الهی رمضان کیمیای «حُسن خلق» است. با فرزندان، خویشان و دوستان خود با اکسیر حسن خلق و مهربانی برخورد‌ کنید. همیشه خصوصاً در این ماه خوش برخورد باشید. لحظۀ عصبانیت و خشمِ شما، همان لحظۀ اخراج شما از این مهمانی الهی‌ است.

به حسن خُلق توان کرد صیدِ اهل نظر

به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را

 

ـ کشتی رؤیایی رمضان سوار بر امواج دریای «اشک» به ساحل نجات می‌ رسد. از خدای سبحان در این ماه خصوصاً اسحارِ سحرآمیز آن اشک و گریه درخواست کنید. البته شرط سحرخیزی و اشک‌ریزی، دلِ شکسته داشتن است.

اشک را کز بهر حق بارند خَلق

گوهر است و اشک پندارند خلق

 

ـ از ابتدای ماه رمضان باید هدف‌ گذاری شما «لیلةالقدر» باشد که جانِ جانِ رمضان است. در این خصوص سخن زیاد است. لیکن «مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز». فقط سعی کنیم شب قدر در ما واقع شود، نه در ماه.

تو لیلة‌ القبری برو تا لیلة‌ القدری شوی

چون‌ قدر مر ارواح را کاشانه شو، کاشانه شو

 

ـ این ماه، ماه «ربیع‌القرآن» ماست. در این بهار قرآنی هر روز یک آیه را انتخاب کنید و تا افطار به طور متناوب تلاوت و در درباره آن تدبّر کنید، امید است دم دمای افطار آن آیه برای شما پرده از رخسار بردارد.

معنیِ قرآن زقرآن پرس و بس

وزکسی کآتش زده اندر هوس

 

ـ بالامام تمام الصلاة و الصیام. در سراسر ماه رمضان توجه شما از روزه‌ دار حقیقی و انسان کامل یعنی وجود ذی‌جود حجة بن الحجج البالغة عجل الله تعالی فرجه الشریف نباید منقطع شود. روزه و نماز و بندگی شما از کانال آن حضرت به بارگاه باری‌ تعالی بار می‌یابد.

تو‌ مگو ما را بدان شه بار نیست

با کریمان کارها دشوار نیست

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1505077
ارسال نظر