jamee

جی پلاس/ به مناسبت سالروز عملیات کربلای ۹؛

عملیات کربلای ۹ در بیستم فروردین سال ۶۶ در منطقه قصر شیرین و با رمز مقدس یا مهدی عج ادرکنی به وسیله ارتش جمهوری اسلامی آغاز شد.

جی پلاس: عملیات‌ کربلای‌ ۹ در تاریخ‌ بیستم فروردین سال ۶۶ با رمز مبارک‌ یا مهدی‌ (عج) ادرکنی در منطقه‌ عملیاتی قصر شیرین‌ و به وسیله نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی آغاز شد و ثمره این عملیات،  آزادسازی ارتفاعات ۵۴۲ و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ بود.

 

از جمله‌ یگان‌ های‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ می‌ توان‌ گردان‌های‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ 4 نیروی‌ مخصوص‌ از تیپ‌ 3 را نام‌ برد.

 

همچنین‌ تعداد زیادی‌ خمپاره‌ انداز، تیربار، جنگ‌ افزار انفرادی‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد و 1800 نفر از نیروهای بعثی به‌ هلاکت‌ رسیدند و 55 نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نیروهای‌ اسلام‌ در آمدند.

 

در همین رابطه بخوانید:

عملیات کربلای هشت با چه هدفی انجام شد؟/این عملیات در رسانه های خارجی چه بازتابی داشت؟

هدف از عملیات بیت المقدس ۴ چه بود؟

علت شکست دشمن در عملیات والفجر ۱۰ چه بود؟/چرا رژیم بعث دست به بمباران حلبچه زد؟/نقش آیت الله هاشمی در فرماندهی عملیات

حمید؛ هیچ کاره ای که همه کاره بود

ماجرای عکسی که شهید همت در عملیات والفجر ۳ انداخت چه بود؟+عکس

عملیات اچ ۳؛ حمله ای که در سکوت، ارتشهای جهان را انگشت به دهان کرد

 

در حالی که‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگیری‌ و پیروزی‌ رزمندگان‌ اسلام‌ است، جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ علیه‌ نیروهای‌ عراق‌ گشوده‌ می‌ شود. رزمندگان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادی‌ مورد حمله‌ قرار می‌ دهند و با عبور از تله‌‌ های‌ انفجاری‌ و میدان‌ های‌ مین‌ به‌ دشمن‌ یورش‌ می برند و پس‌ از نبردی‌ جانانه‌ و کم‌ نظیر در مدت‌ سه ساعت، تنگه‌ مهم‌ باباهادی‌ را واقع‌ در منطقه‌ پیشگاه‌ به‌ تصرف‌ خود درمی‌آورند و باقیمانده‌ نیروهای‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار می‌ کنند.

 

فرماندهان‌ بعثی به‌ خاطر حساسیت‌ منطقه‌، نیروهای‌ پراکنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌‌آوری‌ و اقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتک‌ می‌ کنند که‌ قوای‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتک ها را سرکوب‌ کرده‌ و دشمن‌ بعثی بدون‌ گرفتن‌ کمترین‌ نتیجه‌ ای‌ به‌ عقب‌ رانده‌ می‌شود.

 

در جریان‌ دفع‌ این‌ پاتک ها 15 دستگاه‌ تانک،‌ 35 دستگاه‌ نفربر، 5 خودرو، چندین‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادیر قابل‌ توجهی سلاح‌ و مهمات‌ آنها نیز به‌ غنیمت‌ رزمندگا‌ن‌ درمی‌آید.

 

اطلاعیه‌ قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیاء(ص) در مورد عملیات‌ کربلای‌ 9

بسم‌ الله الرحمن‌ الرحیم‌

محمد رسول‌ الله و الذین‌ معه‌ اشداء علی الکفار رحماء بینهم‌

ملت‌ مبارز و قهرمان‌ ایران‌! همزمان‌ با پیروزی‌ چشمگیر سپاهیان‌ اسلام‌ در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌، رزمندگان‌ پرتوان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ در ساعت‌ یک‌ بامداد امروز ( 66/1/20 ) با گشودن جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ کشور، عملیات‌ کربلای‌ 9 را با رمز مقدس‌ "یا مهدی‌(عج) ادرکنی "آغاز کردند.

 

لشکریان‌ توحید، در این‌ عملیات‌ که‌ به‌ منظور پاکسازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال‌ میهن‌ اسلامی مان‌ از لوث وجود صدامیان‌ و پاسخ‌ به‌ شرارت های‌ رژیم‌ جنگ‌ افروز بعث‌ عراق‌ در منطقه‌ خلیج‌ فارس‌ انجام‌ گرفت‌، موفق‌ شدند با انهدام‌ بخش‌ وسیعی از ادوات‌ جنگی دشمن‌ ،خسارت‌ سنگینی به‌ آنها وارد آوردند.

 

رزمندگان‌ اسلام‌ با اتخاذ تاکتیک‌ نفوذی‌ در عمق‌ جبهه‌ دشمن‌ و با عبور از کانال‌ پیچیده‌ مجهز به‌ انواع‌ تله‌ های‌ انفجاری‌ و میادین‌ مین‌، ارتفاعات‌ 542 ، 415 ،400 ،410 و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ را که‌ مدت‌ شش‌ سال‌ و نیم‌ در اشغال‌ نیروهای‌ دشمن‌ بود ،به‌ تصرف‌ خود در آوردند و با آزادسازی‌ این‌ ارتفاعات‌، 20 کیلومتر مربع‌ از خاک‌ میهن‌ اسلامی مان‌ از لوث وجود صدامیان‌ پاکسازی‌ شد.

 

در این‌ عملیات‌ افتخارآفرین‌ دلیرمردان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ علاوه‌ بر کشته‌ و زخمی کردن‌ بیش‌ از 800 تن‌ از نیروهای‌ عراق‌، ده ها تن‌ از آنها را به‌ اسارت‌ خود در آورده‌ و گردان های‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ عراق‌ را به‌ میزان‌ 80 درصد منهدم‌ کردند.

 

دشمن‌ شکست‌ خورده‌، بعد از ظهر به‌ منظور باز پس‌گیری مواضع‌ از دست‌ رفته‌ و با جمع‌ آوری‌ نیروهای‌ شکست‌ خورده‌ خود اقدام‌ به‌ اجرای‌ هفت‌ پاتک‌ سنگین‌ کرد که‌ هر بار با تحمل‌ تلفات‌ و ضایعات‌ سنگینی مجبور به‌ عقب‌ نشینی و فرار از منطقه‌ شد.

 

در این‌ عملیات‌، علاوه‌ بر انهدام‌ 45 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر دشمن‌ ،چندین‌ انبار مهمات‌ و چهار آتشبار توپخانه‌ دشمن‌ نیز به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و شمار زیادی‌ خمپاره‌ انداز ،تیربار ،جنگ‌ افزارهای‌ انفرادی‌ و مقادیر فراوانی مهمات‌، سالم‌ به‌ دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ افتاد.

 

رزمندگان‌ اسلام‌ پس‌ از تصرف‌ کامل‌ ارتفاعات، تنگه‌ و پاسگاه‌ باباهادی، با آرایش‌ دفاعی کامل، تلاش‌ می‌ کنند تا مواضع‌ تسخیر شده‌ را حفظ کنند. با مقابله‌ سرسختانه‌ رزمندگان، تمامی پاتک های‌ عراق‌ سرکوب‌ می‌ شود و دشمن‌ هر بار پس‌ از تحمل‌ تلفات‌ و خسارات‌ زیاد وادار به‌ عقب‌ نشینی می‌ شود.

 

این‌ عملیات، علاوه‌ بر تحقق‌ اهداف‌ از پیش‌ تعیین‌ شده‌، باعث‌ می‌ شود که‌ دشمن‌ نتواند در منطقه‌ عملیاتی کربلای‌ 8 نیروی‌ تازه‌ نفس‌ وارد کند و نیز از نقل‌ و انتقالات‌ دشمن‌ برای‌ کمک‌ به‌ نیروهای‌ درگیر در شرق‌ بصره‌ جلوگیری‌ به‌ عمل‌ می‌آورد.

 

در عملیات محدود «کربلای 9» بیش از 2 هزار و 500 نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.

 

پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و به کارگیری 12 فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل کننده خودی در عملیات «کربلای 9» را نیز به عهده گرفت. لذا 2 روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.

 

با توجه به اینکه نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین شده‌ را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی 3 روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌ گرفت.

 

انگیزه بالا و فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌ های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هر بار چندین تانک نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.

 

از طرفی بالگردهای 214 ضمن حمل تدارکات و مهمات مورد نیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ ها حمل می‌ کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌ شدند.

 

در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آنها بود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1504409
ارسال نظر

موضوعات داغ