life

بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان ایران در تاریخ بازی‌های المپیک بعد از انقلاب، مربوط به المپیک 2016 ریوست. کاروان ورزشی ایران در بازی‌های ریو 63 سهمیه کسب کرد حال باید دید رکورد کسب سهمیه در المپیک توکیو شکسته می شود یا خیر؟

جی پلاس، توکیو به عنوان نخستین شهر آسیایی در سال ۱۹۶۴ میزبان بازی‌های المپیک بود که ۹۳ کشور در آن شرکت کردند. در این دوره از بازی‌ها ۵ هزار و ۱۵۱ ورزشکار حضور داشتند که ۴ هزار و ۴۷۳ ورزشکار مرد و ۶۷۸ ورزشکار زن بودند. 

* رقابت ۶۳ ورزشکار و کسب ۲ مدال برنز برای ایران

فارس نوشت؛ کاروان ورزشی ایرانی نیز در این دوره از بازی‌ها شرکت داشت که با ۶۳ ورزشکار (۵۹ مرد و ۴ زن) در ۱۰ رشته ورزشی به رقابت پرداخت. 

شنا و شیرجه، دوومیدانی، بوکس، فوتبال، وزنه‌برداری، کشتی، ژیمناستیک، تیراندازی، دوچرخه‌سواری و شمشیربازی رشته‌هایی بودند که کاروان ورزشی کشورمان در آن شرکت داشت. 

حاصل کار ایران در این دوره از بازی‌ها ۲ مدال بود که در کشتی به دست آمد. علی اکبر حیدری و محمدعلی صنعتکاران ۲ کشتی‌گیر کشورمان بودند که کاروان ایران را صاحب مدال کردند. 

* میزبانی توکیو بعد از ۵۶ سال برای دومین بار

توکیو بار دیگر بعد از ۵۶ سال در سال ۲۰۲۰ موفق شد میزبانی بازی‌های المپیک را بر عهده بگیرد تا تنها شهری باشد که دو دوره المپیک تابستانی را برگزار می‌کند. البته این شهر برای این دوره از بازی‌ها مشکلات زیادی را پیش رو داشت به طوری که شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بازی‌های المپیک به مدت یکسال به تعویق بیفتد.

افزایش هزینه‌های برگزاری به بیش از ۱۵ میلیارد دلار، نارضایتی مردم از برگزاری بازی‌ها، اعلام شرایط اضطراری در شهر میزبان و استانهای همجوار و ... از مشکلاتی است که سامورایی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. 

* کسب ۵۲ سهمیه المپیک برای ایران در سال 99

به دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان تعدادی از رویدادهای کسب سهمیه المپیک به حالت تعلیق درآمد به طوری که ورزشکاران کشورمان نتوانستند در برخی از رویدادها شرکت کنند اما تا زمان برگزاری مسابقات کاروان ایران توانست در ۱۲ رشته ورزشی ۵۲ سهمیه کسب کند. نیما عالمیان ملی‌پوش تنیس روی میز کشورمان موفق شد در تاریخ 30 اسفند آخرین سهمیه ایران را در سال 1399 کسب کند تا ایران با 52 سهمیه به استقبال سال 1400 برود.

با توجه به اینکه برخی از رویدادهای کسب سهمیه هنوز باقی مانده این امیدواری وجود دارد تا تعداد المپیکی‌های ایران افزایش یابد. قایقرانی (روئینگ و کانوئینگ)، ژیمناستیک، صخره‌نوردی، کشتی، وزنه‌برداری، تیراندازی با کمان، کاراته و ... همه از رشته‌هایی هستند که امید به کسب سهمیه در آنها وجود دارد.

* رکورد کسب سهمیه در ایران شکسته می‌شود؟

از اواخر فروردین‌ماه تا خرداد رقابت‌های مختلف کسب سهمیه برگزار خواهد شد. مقامات ورزشی کشور این پیش‌بینی را کرده‌اند تا ایران برای بازی‌های توکیو 60 تا 65 سهمیه المپیک کسب کند اما باید دید با توجه به شیوع ویروس کرونا مسابقات کسب سهمیه طبق برنامه برگزار خواهد شد و ایران به سهمیه‌های مورد نظر دست پیدا خواهد کرد؟

بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان ایران در تاریخ بازی‌های المپیک بعد از انقلاب، مربوط به المپیک 2016 ریوست. کاروان ورزشی ایران در بازی‌های ریو 63 سهمیه کسب کرد که حاصل کار 3 طلا، یک نقره و 4 برنز بود. کاروان کشورمان در بازی‌های 2012 لندن 53 ورزشکار داشت که با کسب 7 طلا، 5 نقره و یک برنز رکوردی تاریخی را به جای گذاشت.

البته ایران در بازی‌های 1964 توکیو هم 63 سهمیه داشت و حالا با برگزاری رقابت‌های کسب سهمیه باید منتظر بود و دید ایران می‌تواند رکورد کسب سهمیه ریو و توکیو را بشکند یا خیر؟

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1503514 منبع: فارس
ارسال نظر