life

در حالی که نصب المان پیانو در فلکه جانبازان (فلکه دانشگاه تبریز) مورد استقبال مردم و به خصوص اهالی فرهنگ شهر قرار گرفت اما این المان، شبانه و به دلایل نامعلومی با استفاده از جرثقیل برچیده شد.

جی پلاس؛ ایلنا نوشت: انتشار خبر برچیده شدن المان"پیانو"در تبریز،در فضای مجازی خشم مردم را بر افروخت و انتقادات نسبت به عملکرد شهردار تبریز را چند برابر کرد.

در حالی که نصب المان پیانو در فلکه جانبازان (فلکه دانشگاه تبریز)مورد استقبال مردم و به خصوص اهالی فرهنگ شهر قرار گرفت اما این المان، شبانه و به دلایل نامعلومی با استفاده از جرثقیل برچیده شد.

این المان به مناسبت عید نوروز و سال جدید در فلکه دانشگاه شهر و کنار حوضچه‌ی آب نصب شده بود تا گامی برای ارتقای چهره فرهنگ و هنر شهر باشد. نصب المان‌های نوروزی هم‌چون تابلوفرش، سماور، رادیو و ... نیز معمولا هر ساله در ایام ابتدایی سال در نقاط مختلف شهر انجام می‌گیرد.

روز گذشته، خبری در فضای مجازی با عنوان برچیده شدن این المان هنری در شهر اولین‌ها و شهری که روزگاری مهد فرهنگ و هنر است، باعث دلسردی و ناراحتی جمعی از اهالی فرهنگ تبریز شد.

با انتشار خبر برچیده شدن این المان از سطح شهر،در فضای مجازی و بین فعالان رسانه‌ایی و فرهنگی تبریز واکنش های بسیار زیادی در برداشت و این انتقادات  به حدی گسترش یافت که منتقدان از عملکرد شهردار تبریز در دوره 4 ساله به شدت افزایش یافت.

شهردار تبریز در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه محل نصب این المان متناسب با نام میدان نبود اظهارداشت:المان های شهر باید مناسب با فرهنگ و محلی که قرار گرفته،نصب شود و متاسفانه از این رو   خطایی رخ داده بود که دستور برچیده شدن آن از محل مزبور و انتقال به محل جدید داده شد.

در این خصوص سید قاسم ناظمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در صفحه شخصی خود با انتقاد از حذف المان پیانو از سطح شهر، نوشت: نصب و برچیدن سازه‌های شهری جزو اختیارات شهرداری‌ها است اما کاش برای همیشه مدیران جرئت کنند و کسانی را که در کار آنها اعمال نظر می‌کنند را به مردم معرفی کنند و اگر قرار است المان پیانو برچیده شود، ما آماده‌ایم آن را در یکی از مراکز فرهنگی نصب کنیم.

 

جابجایی المان پیانو بخاطر الزامات ترافیکی

 

روابط عمومی شهرداری تبریز در مصاحبه‌  با محمدباقر خوشنواز شهردار منطقه دو تبریز راستای برچیده شدن المان پیانو نوشت: المان پیانو در راستای زیباسازی و توجه به سیمای شهر نصب شده بود اما پس از جانمایی مشخص شد که محل انتخاب شده برای آن به لحاظ این‌که یک میدان پرتردد است و المان نیز دقیقا در مجاورت خط عابر پیاده واقع شده، مناسب نبود.

وی یادآور شد: علاوه بر این، خواه یا ناخواه توجه رانندگان به المان نیز جلب شده و امکان ایجاد خطر برای عابران پیاده وجود داشت، که به همین خاطر المان مذکور برداشته شد تا در ۴۸ ساعت آینده و پس از آماده سازی بسترهای مورد نیاز، در همان مسیر بلوار ۲۹ بهمن، حوالی راهنمایی مجددا نصب شود.

هرچند بعدا شهردار منطقه دو تبریز در گفت‌وگو با یکی از رسانه های آذربایجان شرقی مصاحبه خود با روابط عمومی شهرداری تبریز را تکذیب کرد.

به نظر می‌رسد سازمانی که مسئولیت نصب المان های شهری در تبریز را برعهده دارد،بدون مطالعه در مورد محل نصب المان های شهری عمل کرده و احساسات بر منطق مطالعه و شناسایی غلبه می‌کند که این رویه باعث ایجاد حاشیه های بسیار عمیق و بزرگ برای شهر اولین ها می‌شود.

از طرفی مسئولان شهری می‌توانستند تا پایان تعطیلات عید نوروز در برابر هجمه‌های احتمالی مبنی بر محل نصب المان مقاومت کرده و پس از اتمام این تعطیلات  با اعلام  اینکه نصب المان در این محل به صورت موقتی بوده و بزودی در محل دائمی نصب خواهد شد،از خشم مردم و اصحاب فرهنگ و رسانه  در امان بمانند.

اما آنچه مسلم است این اتفاق با تمام حاشیه ها افتاد و تمام شد و مسئولان شهرداری باید از اینگونه اقدامات درس عبرتی گرفته و با تحلیل بیشتری در نصب المان ویا هرمساله دیگری اقدام کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1503304 منبع: ایلنا
ارسال نظر