life

جی پلاس/به مناسبت سالروز ولادت؛

آیت الله محمد مهدی ربانی املشی در نیمه شعبان سال ۱۳۵۳ قمری در قم به دنیا آمد. او از محضر پدرش، امام و آیت الله بروجردی استفاده برد و در فعالیتهای ضد رژیم شاه، حضوری گسترده داشت. وی در ۱۷ تیر ماه سال ۶۴ درگذشت.

آیت الله محمد مهدی ربانی املشی از فقهای شورای نگهبان و دادستان کل کشور در نیمه شعبان سال ۱۳۵۳ قمری در قم به دنیا آمد. او از شاگردان امام خمینی و آیت الله بروجردی بود.

 

به گزارش خبرنگار جی پلاس، در راستای شناساندن بزرگان اندیشه دینی در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های ارجمند جهان اسلام و تشیع را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای زندگی این بزرگواران که به قدر وسعمان است. باشد که مفید فایده افتد. این قسمت به زندگی آیت الله محمد مهدی ربانی املشی، دادستان کل کشور اختصاص دارد.

 

زندگینامه آیت‌ الله محمد مهدی ربانی املشی

آیت‌ الله محمد مهدی ربانی املشی رانکوهی (۱۳۶۴-۱۳۱۳ ش) روحانی مبارز در دوران انقلاب اسلامی و از شاگردان آیت‌ الله بروجردی و امام خمینی بود. وی پس از انقلاب از طرف حضرت امام به سمت دادستان کل کشور و نیز یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شد. ایشان انسانی وارسته، متقی و مخلص و خدمتگزاری صادق بود.

 

 

ولادت

محمدمهدی ربانی املشی رانکوهی در نیمه شعبان ۱۳۵۳ قمری (۱۳۱۳ ش) در قم متولد شد. پدرش عبدالمکارم ربانی املشی روحانی مقیم قم، اهل املش گیلان بود و در نهایت زهد و قناعت می‌ زیست.

 

در همین رابطه بخوانید

محمدتقی آقا نجفی اصفهانی که بود؟/علت انتقال وی به وسیله دربار به تهران و مجددا به اصفهان چه بود؟

محمدبن حسن بن زین الدین عاملی کیست؟/نسبت او با شهید ثانی چیست؟/برخی از بزرگان درباره او چه گفته اند؟/از مهم ترین ویژگی‌های اخلاقی اش چه بود؟

از زندگی عالم برجسته سید اسماعیل نوری طبرسی چه می دانید؟/وی در محضر کدام بزرگان شاگردی کرد؟

عبدالحسین زرین کوب که بود؟/کدام شاخه های علم، حوزه مطالعاتی وی را در بر می گرفت؟/مهمترین آثار استاد کدامند؟

آیت الله عباس حسینی کاشانی که بود؟/چرا به او ایوب العلما می گفتند؟/ نسبت وی با شهید بهشتی و آیت الله کاشانی چه بود؟

آیت الله العظمی یوسف مدنی که بود؟/عنایت علامه طباطبایی به وی چه بود؟/چه کسی بر وی نماز خواند

 

تحصیلات

آیت الله ربانی املشی تحصیلات ابتدایی را در قم از محضر پدر و دیگران بهره گرفت. وی برای ادامه تحصیلات عالیه وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتید و مراجع عظام آن حوزه مقدسه مانند آیت‌ الله بروجردی، امام خمینی، محقق داماد بهره برد.

 

ایشان یکی از نخبگان حوزه علمیه به شمار می‌ رفت و از دوستان و هم مباحثه های آیت الله خامنه ای و هاشمی رفسنجانی در سطوح تحصیلی از مقدمات تا خارج بود.

 

فعالیت های سیاسی و اجتماعی

ربانی املشی از نوجوانی به فعالیت های اجتماعی و سیاسی علاقه مند بود. مبارزه و مجاهدت سیاسی او با بروز نهضت اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی به اوج خود رسید و نتیجه آن تحمل مشقت ها و مرارت های حاصل از دستگیری ها، بازداشت ها، بازجویی ها، زندان ها و تبعیدهای پیاپی و مستمر از آغاز نهضت در ۱۳۴۱ تا پیروزی آن در ۱۳۵۷ بود. ایشان به گفته خودشان در آن زمان جزو شاگردان پرانرژی امام و از طلبه های داغ محسوب می‌ شد و آماده بود تا هر مأموریتی را که بر عهده اش نهند به خوبی انجام دهد.

 

در زمان رژیم پهلوی جمعا هفت بار به زندان افتاد و دو بار تبعید شد و هر بار سه سال در شهرهای شوشتر و فردوس و شهر بابک بود و در جیرفت همراه آیت‌ الله خامنه ای و آیت‌ الله مکارم شیرازی در تبعید به سر برد. در ۲۵ آبان ۱۳۵۷ دوباره سکونتگاه اجباری خود را ترک و چند روز بعد رژیم ناچار ایشان را از محکومیت اقامت اجباری تبرئه کرد؛ وی پس از آن با اشتیاق فراوان برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی فعالیت کرد.

 

به دنبال پیروزی انقلاب، مسئولیت های سنگینی را با جان و دل به دوش کشید. در بدو پیروزی انقلاب به فرمان حضرت امام مأموریت یافت تا در رأس هیئتی از فضلای حوزه علمیه به استان های گیلان و مازندران سفر کند و از نزدیک مشکلات و مسائل مردم آن سامان را بررسی و در رفع نواقص و کمبودها بکوشد.

 

در ۲۳ خرداد ۱۳۵۹ با حکم امام خمینی به عنوان عضو ستاد انقلاب فرهنگی منصوب شد. پس از شهادت آیت‌ الله بهشتی به فرمان امام خمینی به سمت دادستان کل کشور منصوب شد و در شورای عالی قضایی عضویت یافت. ایشان پیش از این مدت ها رئیس شعبه اول دادگاه عالی انقلاب بود. رهبر کبیر انقلاب در ۲۸ دی ۱۳۶۱ آیت‌الله ربانی املشی را به سمت یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کردند. ایشان که عضو مؤسس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود همیشه برای موفقیت و سربلندی جامعه مدرسین کوشا بود.

 

در اولین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی مردم خراسان و در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی مردم تهران انتخاب شد که از طرف نمایندگان هر دو مجلس به سمت نایب رئیس دوم انتخاب شد. همچنین عضو فعال حزب جمهوری اسلامی بود و در شورای مرکزی، شورای داوری و شورای فقهای این حزب عضویت داشت.

 

وفات

مرحوم آیت الله ربانی املشی، سرانجام پس از عمری تلاش، مجاهدت، مبارزه و کوشش برای پیروزی و سربلندی اسلام و حکومت اسلامی، در ۱۷ تیر ۱۳۶۴ در اثر بیماری سرطان به لقاءالله پیوست. پیکر مطهر آن مرحوم پس از تشییع در تهران و قم، به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها انتقال یافت و در کنار شهیدان بزرگوارى چون شهید محلاتى و دیگر شهدا به خاک سپرده شد.

 

منابع

سهیلا عین اله زاده، آیت‌ الله محمدمهدی ربانی املشی، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، تاریخ بازیابی: ۹ آذرماه ۱۳۹۲.

مجید محبوبى، ستارگان حرم، جلد۳، حاج شیخ محمدمهدى ربانى املشى؛ فقیه مبارز.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1502986
ارسال نظر