life

جی پلاس؛

امروز با گذشت حدود سه دهه از پایان جنگ، این آوردگاه تاریخ‌ساز برای جامعه ایرانی با نام‌های هویت‌بخش گره خورده و به طور نمادین با همین نام‌ ها خود را معرفی می‌کند. بی‌شک حسین خرازی، فرمانده لشکر 14 امام حسین(ع) یکی از نام‌های نمادین، اثرگذار و ماندگار تاریخ دفاع مقدس است.

جی پلاس: نمی دانم از اسفند چه باید نوشت؛ اسفندی که از ابتدا تا انتهایش با خون سرداران رشید سپاه اسلام رنگین شده است؛ آقا حمید باکری، حاج حسین خرازی، محمد ابراهیم همت، عبدالحسین برونسی، آقا مهدی باکری، داوود کریمی و...

هشتمین روز از آخرین ماه سال ۶۵ بود که لبخند زیبای حسین آقای خرازی جاودانه شد و آرزویی را که بعد از شهادت مصطفی ردانی پور در خواب و بیداری انتظارش را می کشید، برآورده یافت.

محمدصادق درویشی در یادداشتی برای حاج حسین اینگونه نوشته است:

 

50 روز از عملیات سرنوشت‌ساز کربلای 5 می‌ گذشت. ارتش عراق هنوز باور نمی‌ کرد ایران بلافاصله پس از شکست در کربلای 4 سراغ مطمئن‌ ترین خطوط‌اش یعنی استحکامات دفاعی بصره برود. آتشی که تا آن زمان سابقه نداشت - و بعدها نیز تکرار نشد-  بی‌امان در منطقه‌ ای که رزمندگان تصرف کرده و ورق جنگ را برگردانده بودند، فرود می‌ آمد. یک جنگ تمام عیار بر سر دشت شلمچه که سرنوشت جنگ انگار قرار بود آنجا رقم بخورد. نهر جاسم، آبراهی نحیف که از فرات و هور به شمال بصره و غرب شلمچه کشیده شده بود، عرصه مقاومت لشکر 14 امام حسین در عملیات تکمیلی کربلای 5 برای ترمیم و تثبیت منطقه بود. فرمانده لشکر، پس از روزها بی‌خوابی و جنگِ سخت در شلمچه تا چشم روی هم گذاشت، خبر آمد که به یکی از گردان‌ های مستقر در خط مقدم  غذا نرسیده است. چند دقیقه بعد مشخص می‌ شود که در یک ساعت گذشته دو ماشین غذا رفته و هر دو در مسیر رسیدن به خط منهدم شدند و ماشین سوم در راه است. فرمانده از سنگر خارج می‌ شود، آتش به قدری سنگین است که زمین را سانتی‌متر به سانتی‌متر شخم می‌ زند. منتظر راننده سوم می‌ ماند تا او را برای رفتن توجیه کند، اصرار نیروها برای فرستادنش به داخل سنگر جواب نمی‌ دهد. بالاخره راننده می‌ رسد. فرمانده توضیحاتی می‌ دهد و می‌گوید: « - مسیر پر از آتیشه؛ اگر نمی‌تونی و می‌ترسی خودم راننده بشم؟ می‌برم؛ خیال شما راحت باشه». ناگهان انفجاری در همان‌جا، زمین را به آتش می‌ کشد و زمان می‌ ایستد: هشتم اسفند ماه 1365. حسین خرازی فرمانده لشکر خط‌شکن امام حسین(ع) ، پس از هفت سال نبرد در پیشانی جبهه، به شهادت می‌ رسد. 

...

امروز با گذشت حدود سه دهه از پایان جنگ، این آوردگاه تاریخ‌ساز برای جامعه ایرانی با نام‌های هویت‌بخش گره خورده و به طور نمادین با همین نام‌ ها خود را معرفی می‌کند. بی‌شک حسین خرازی، فرمانده لشکر 14 امام حسین(ع) یکی از نام‌های نمادین، اثرگذار و ماندگار تاریخ دفاع مقدس است. 

 

حسین خرازی از روزهای آغازین جنگ در جبهه جنوب حضور داشت و تا پایانِ آخرین عملیات تعیین‌کننده در جنوب یعنی کربلای 5 به فرماندهی لشکر امام حسین(ع) پرداخت؛ لشکری که بسیاری از معادلات جنگ را رقم زد. کارنامه حسین خرازی در حدود هفت سال حضور در جبهه، مشحون از عقلانیت، خلاقیت، شجاعت، معنویت و درک فرماندهی صحنه نبرد در عالی‌ترین طراز خود است. 

 

خرد دفاعی ایرانیان، همچون معدنی نهان در تار و پود جامعه ایران و در گذار تاریخ پر فراز و نشیب این کشور وجود داشته است. حسین خرازی نماینده و پرچم سرافراز این ظرفیت عظیم بود که در بزنگاه تجاوزگری و جنونِ صدام، فعلیت یافت. خرازی اگرچه از زمره فرماندهانی بود که بدون طی کردن سلسله مراتب نظامی و فرماندهی آنچنان توانایی و استعداد نظامی و مدیریتی از خود نشان داد که عملکردش می‌ تواند الگویی برای استخراج راهبری در جهت نیل به خیر و سعادت عمومی در لایه‌ های اجتماعی و مردمی باشد. 

این نوشتار که با شهادت حسین در کربلای 5 آغاز شد، گام به گام عقب می‌ رود تا ریشه‌ های شکل‌گیری شخصیت فرماندهی شهید خرازی را مختصراً مورد توجه قرار دهد.

...

در عملیات کربلای 5 حسین خرازی و لشکر 14 امام حسین(ع) توانستند در نبردی 45 روزه قرارگاه سپاه سوم عراق را منهدم کنند و 9 پاتک سنگین دشمن را دفع کنند. یک سال پیش‌تر؛ یعنی بهمن ماه 64 عملیات بزرگ والفجر 8 که به نام نبرد فاو شناخته می‌ شود، طراحی و اجرا شد. لشکر 14 امام حسین(ع) در اکثر عملیات‌ های مهم خط‌شکن و راهگشا بود و این بار نیز همین انتظار می‌ رفت. اما حسین خرازی، با روند عملیات و عبور پر ریسک نیروهای غواص از اروند مخالف بود و اقناع نشد. فرمانده سپاه وقتی از توجیه حسین ناامید شد، از او خواست تا در خط‌شکنی این عملیات حاضر نباشند. حسین پذیرفت و با نیروهایش به جبهه شمالی رفت و در ارتفاعات کاتو مستقر شد. مدتی بعد به اصرار اطرافیانش که فرماندهان لشکر 14 بودند راضی می‌ شود که برای شناسایی به فاو برود تا ریسک حضور را بسنجد؛ یک عقلگراییِ ناب.

 

 بنی‌لوحی که آن زمان رییس ستاد لشکر بود نقل می‌ کند که مسافت ده کیلومتری را با حسین خرازی (که یک دست نداشت!) در گل‌و لای و پستی و بلندی‌ های منطقه و با سختی تمام برای شناسایی طی کردیم و وقتی کارمان تمام شد شهید خرازی به قرارگاه رفت و حضور خود را در عملیات فاو اعلام کرد.

 

حسین خرازی فقط با یک گروهان در خط‌شکنی شرکت کرد ولی لشکر امام حسین(ع) در  عملیات والفجر 8،  با همان یک گروهان که به دشواری لابه لای دو لشکر دیگر گنجانده شد، شروعی کرد که در ادامه با اضافه کردن گردان‌ های دیگر توانست روزگار گارد ریاست جمهوری عراق (نیروی مدافع فاو) را سیاه کند.

 

با تجربه حضور غواصان لشکر 14 در فاو، چند ماه بعد در مهر ماه 65، نیروهای تحت امر حسین خرازی عملیات شگفت انگیز کربلای 3 را در آب‌ های خلیج فارس به عنوان عملیات نیروی دریایی سپاه و با هدف تکمیل والفجر 8 و ساقط کردن پایگاه‌ های دریایی دشمن انجام دادند: یک گردان غواص و یک گردان سوار شناور به پشتیبانی قرارگاه نوح به اسکله نفتی الامیه عراق هجوم آوردند و اسکله البکر را نیز زیر آتش خود قرار دادند. عملیات با جزر و مد شدید و امواج سهمگین خلیج فارس همراه بود. پس از سه روز با انهدام اسکله الامیه نیروهای حسین به عقب بازگشتند و حاکمیت ایران بر خلیج فارس اثبات شد. این لشکر زمینی، دست به انجام عملیاتی در دریا زد که نیروی دریایی ارتش پیش از آن نتوانسته بود آن را به انجام رساند.

 

دو عملیات بدر و خیبر در منطقه هورالهویزه در سال‌ های 62 و 63 طرح‌ریزی و اجرا شد. عملیات‌ هایی که برای باز کردن گره جنگ و ورود از هور به خاک عراق انجام شدند، اما عملا به گره‌های جنگ افزودند. حسین خرازی با ایرادات و انتقاداتی که به عملیات بدر داشت، به دلیل عدم پیشروی جناح چپ خود (لشکر 5 نصر) و همچنین نبود شناورهای لازم برای عبور از هور، پس از دو کیلومتر پیش‌روی عقب نشینی کرد؛ بدر با عقب‌نشینی تمام یگان‌ ها به پایان رسید.

 

در عملیات خیبر، سوم اسفند سال 62 از منطقه پاسگاه زید به قصد استقرار در نشوه وارد خاک عراق شد. حسین خرازی و نیروهایش در این موعد از موانع دشوار میدان مین، سیم‌ خاردار، کانال و ... عبور کردند ولی به دلیل عدم الصاق یگان‌ های دیگر دستور عقب‌نشینی آمد. سپس به محور شمالی این عملیات رفت و در طلاییه جنگ سختی با دشمن کرد و از دلایل اصلی حفظ جزایر مجنون و استقرار ایران در آنها به عنوان تنها اهداف تامین‌شده عملیات خیبر، شد. 

 

دست حسین خرازی در طلاییه و در حال فرماندهی نیروها مورد اصابت خمپاره قرار می‌ گیرد. در بیمارستان وقتی با پدرش تلفنی حرف می‌ زد، در جواب نگرانی خانواده و برای منصرف کردن آنها برای آمدن به جنوب گفت: "یک خراش سطحی بود، چیزی نیست" اما دستش قطع شده بود! وقتى بعد از این عملیات به اصفهان برگشت ماجراى مجروحیتش را به خانواده گفت: «در خلسه‌ ای بین زمین و آسمان بودم کسی از من پرسید می‌خواهی بروی یا بمانی؟ انگار کسی به من گفت: حسین بمان». ماند... و با لشکر سرافراز و خط شکن‌اش، هرجا خطر بود و آتش، ایستاد و جنگید.

 

حسین خرازی در عملیات محرم یک پله بالاتر از فرماندهی لشکر، فرمانده قرارگاه فتح بود. در والفجر مقدماتی فرماندهی سپاه سوم صاحب الزمان(عج) که متشکل از چند لشکر م ی‌شد را به عهده داشت. در والفجر 2 و در منطقه حاج عمران خوش درخشید و در عملیات والفجر 4 در جبهه شمالی و در منطقه مریوان و پنجوین عراق با نیروهایش موفق به تصرف ارتفاعات کانی مانگا شد. 

 

عملیات رمضان در تیرماه 1361 انجام شد و به دلیل وقفه زمانی پس از فتح خرمشهر با هوشیاری عراق، موانع مهندسی و آبگرفتگی عظیم توسط ارتش عراق همراه شد. حسین خرازی تحت فرمان قرارگاه فتح در محور پایین عملیات به سمت نهر کتیبان و شمال کانال پرورش ماهی یورش برد و با تمام مصائب این عملیات، موفق به انهدام دشمن و پیشروی شد ولی به علت فقدان تضمین خاکریز شرقی و غربی، بنا به دستور عقب نشینی کرد.

 

اما اوج فرماندهی حسین خرازی و نقطه طلایی کارنامه پربار او در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر است. در این عملیات حسین خرازی به عنوان فرمانده تیپ امام حسین(ع) در کنار یگان‌ های ادغامی ارتش تحت فرمان قرارگاه فتح بودند. تیپ امام حسین(ع) در این عملیات در گام اول عملیات از رودخانه کارون عبور کرد و به سمت جاده اهواز – خرمشهر پیشروی کرد. با استقرار در جاده به ایجاد استحکامات و جلوگیری از نقل و انتقال نیروهای عراق در آن محور پرداختند. در گام بعدی و برای فشار آوردن بیشتر بر ارتش عراق که از تهدید بصره هراس داشت، به سمت مرز پیشروی کردند. در مرحله چهارم عملیات بیت المقدس وقتی که تیپ امام حسین(ع) به گمرک خرمشهر رسیده بود، حسین هدف را آزادی خرمشهر تعیین کرد. در آن برهه عده‌ ای بر آن باور بودند که می‌ شد تا بصره هم پیشروی کرد؛ حسین خرازی گفت: «مردم منتظر آزادی خرمشهر هستند». نهایتا پس از چند روز محاصره خرمشهر حسین خرازی و احمد کاظمی اولین فرماندهانی بودند که وارد خرمشهر شدند و  … بیش از ده هزار نفر از افراد ارتش عراق تسلیم شدند.  

 

حسین خرازی و تیپ امام حسین(ع) از دلایل پیروزی تاریخ‌ساز در عملیات فتح المبین نیز بودند. فتح المبین در نواحی شوش و دزفول و در غرب رودخانه کرخه اجرا شد. ماموریت حسین خرازی آزادسازی جاده دهلران – دزفول و دشت عباس تا عین خوش بود. در روز اول فروردین سال 61 پس از 15 کیلومتر مانور دشمن را دور زدند و اهداف تصرف شد، ولی جناحین موفق نشدند و حسین و نیروهایش در دشت‌ های شمال خوزستان و در منطقه موسوم به دالپری محاصره شدند. اوضاع بحرانی بود، پیکی از قرارگاه نامه‌ای دست حسین خرازی داد. گفت: فرمانده گردان‌ها را جمع کنید. دستور از جانب شهید صیاد بود. حسین خرازی نامه را برد بالا و  گفت: «از قرارگاه پیام رسیده که عقب نشینی کنیم. [سکوت کرد] ما از سه چهار طرف با دشمن روبروییم؛ اما اوضاع اینجا را بهتر می‌ دانیم. اگر رها کنیم عملیات فتح‌المبین گره می‌ خورد. من می‌ مانم؛ کسی اگر می‌ خواهد برود». ایستادند و پس از چند روز مقاومت در محاصره، نیروهای پشتیبان دشمن را عقب زدند،  فتح المبین پیروز و 2400 کیلومتر از خاک ایران آزاد شد.

 

عملیات طریق القدس با هدف آزادسازی بستان در واقع اولین عملیاتی بود که گروه حسین خرازی و نیروهایش تحت عنوان تیپ امام حسین(ع) شناخته و تشکیل شدند. در این عملیات حسین خرازی از چزابه و مسیر تپه‌ های رملی که راه رفتن و عبور نیروها از آن بسیار دشوار بود، دور زد و در شمال شهر بستان دشمن را محاصره کرد. پس از پیروزی عملیات، استقرار تیپ و تثبیت منطقه، در بهمن ماه سال 60، ارتش عراق پاتکی سنگین با 20 تیپ زرهی برای بازپس‌گیری تنگه چزابه تدارک دید. مقاومت حسین در تنگه چزابه از نقاط عطف فرماندهی او بود: طول و عرض جبهه را به هم می‌ دوخت و نیروها را سامان می‌ داد. زیر آتش سنگین و تیر و ترکش می‌ دوید اراده خدا این بود که برای پیروزی‌ های بزرگ حفظ شود. خالد حسین النقیب افسر ارشد عراقی گفته بود در چزابه بیش از 10 تیپ‌شان تار و مار شد. 

 

در عملیات ثامن الائمه، اولین عملیات از سلسله‌ عملیات‌های آزادسازی مناطق اشغالی فرماندهی جبهه دارخوین به عهده حسین خرازی بود. عراق با نصب دو پل مارد و حفار روی رودخانه کارون، آبادان را محاصره کرده بود که حسین خرازی این دو پل را تصرف کرد و از ستون‌ های پیروزی در شکست حصر آبادان شد. 

...

حسین خرازی فرماندهی بود که از ابتدا همراه با نیروهای خود و عملیات به عملیات رشد کرد. او و برخی از همراهانش اولین کسانی بودند که در ماه‌ های ابتدایی جنگ نطفه سازمان رزم سپاه در جبهه جنوب را شکل دادند. در دارخوین جوی آبی در نزدیکی کارون را به یک خاکریز تبدیل کردند و این اولین خط دفاعی منطقه بود: خطِ شیر. با همین خط 1750 متر کانال عمیق تا نزدیکی عراقی‌ ها حفر کردند. با  عملیات فرمانده کل قوا؛ روح الله در 21 خرداد سال 60 در سطحی محدود اما موفق، سه گروهان مدافع لشکر زرهی عراق در شمال منطقه سرپل را در هم شکست، این عملیات روحیه‌بخش و موثر در ادامه مسیر حسین خرازی و یارانش بود. حسین خرازی و نیروهایی که بعدها شدند لشکر امام حسین(ع) جنگ را گام به گام و با تفکری عمیق و خلاق فهم کردند و بعدها توانستند آثاری عظیم به جا بگذارند. در سال‌ های اول جنگ وقتی از یک فرمانده گردان ژاندارمری تقاضای یک قبضه تفنگ 106 کرد، پاسخ شنید: اینجور نمی‌ شود، فرمانده‌تان را بفرستید. وقتی خودش را معرفی کرد و فرمانده ارتشی او را به اسم می‌ شناخت، بلند شد و حسین را بغل کرد و گفت: تو به این جبهه عزت دادی

 

حسین خرازی از بسیاری جهات فرماندهی کم‌نظیر در دوران دفاع محسوب می‌ شود. کسی که سطح خرد جنگ را به واسطه تجربه نظامی و سربازی که پیش از انقلاب فرا گرفته بود: فردای انقلاب یعنی 23 بهمن آمد خودش را به کمیته دفاع شهری اصفهان معرفی کرد و به دلیل آشنایی با تجهیزات دفاعی به عنوان مسئول اسلحه خانه کمیته کارش را آغاز کرد. در عملیات ثامن الائمه خودش به بچه‌ های تخریب می‌ گفت دقیقا کجا را منفجر کنند تا موثر بیفتد و در گرماگرم نبرد در تنگه چزابه خودش به نیروها آرپی‌جی می‌ رساند و رخ در رخ دشمن می‌ جنگید. همو کسی هم بود که در سطح کلان جنگ طرف مشورت فرماند سپاه بود: «همیشه بعد از جلساتی که با فرماندهان درخصوص طراحی و مانور عملیات تشکیل می‌ دادم، دو نفر را نگه می‌ داشتم و درخصوص تاکتیک آن عملیات با آنها صحبت می‌ کردم: یکی مهدی باکری بود و دیگری، حسین خرازی». هوش نظامی و فهم استراتژیک حسین پیش از ورود به جبهه جنوب در زمانی که در غرب می‌ جنگید خودش را نشان داد، وقتی که می‌ گفت: اگر کل کردستان عراق را بدهید نمی‌ خواهم، سلیمانیه عراق ارزش نظامی برای ما ندارد. 

 

حسین خرازی در سال 58 متعاقب ناآرامی های شمال شرق، با 100 نفر از همراهانش به گنبد و بندر ترکمان رفتند. در سال 59 نیز به کردستان رفت و با تشکیل گردان ضربت و نیروی واکنش سریع در آزادی سنندج، پاوه، سقز، بانه و مریوان از دست ضدانقلاب مسلح نقش آفرینی کرد. در واقع گردان ضربت همان حلقه اولیه‌ ای بودند که بعدها به دارخوین رفتند و هسته اصلی شکل‌گیری لشکر امام حسین(ع) شدند. 

...

شهرک دارخوین تا آخر جنگ مقر نیروهای لشکر امام حسین(ع) ماند. وقتی در نهر جاسم به شهادت رسید و پیکرش را از شلمچه تا دارخوین عقب کشیدند، جای جای جبهه شاهد مردانگی، مقاومت و جسارت‌ های نظامی او بود و تا رسید به شهرک دارخوین، جنازه‌اش روی دست هزاران رزمنده لشکری قرار گرفت که با 100 نفر در ابتدا و در همان مکان شروع به جنگ کرده بود و نوحه «وای حسین کشته شد!» به آسمان می‌ رفت. کسی باورش نمی‌ شد آن فرمانده فکور و مهربان از میانشان رفته باشد. همو که با عقلش تدبیر می‌ کرد و با دلش می‌ جنگید. به مسئولین شناسایی و اطلاعات عملیاتش در نبردهای مختلف می‌ گفت من را ببرید خط را ببینم. می‌ گفتند خطر دارد، ما اطلاعات لازم را می‌ دهیم، زیر بار نمی‌ رفت. تا می‌ب ردند و خط را خودش می‌ دید و می‌ گفت: قلبم آرام شد: لیطمئن قلبی. 

 

 فرمانده‌ای که از اتاق فرماندهان گلف تا نزدیک‌ترین خط به دشمن یا دورافتاده‌ترین نقاط جنگ، صحنه فرماندهی هنرمندانه او بود. یک رزمنده از لشکر ۱۴ امام حسین(ع) که ظهر گرمی در جبهه جنوب و در منطقه‌ ای کم رفت و آمد مشغول دیده‌بانی بود، می‌ گفت: «لب‌ها و گلوم خشک شده بود، دیدم یک تویوتا پشت خاکریز ترمز کرد. یکی از ماشین پرید پایین. دور بود، درست نمی‌ دیدم. یک چیزهایی را از پشت تویوتا گذاشت زمین. گالن‌ های آب بود. بقیه‌ اش هم جیره‌ی غذایی بود لابد. گفتم هر کی هستی خدا خیرت بده، مُردیم تو این گرما. برایش دست تکان دادم و سوار شد. یک دست نداشت. آستین‌اش از شیشه‌ی ماشین آمده بود بیرون، توی باد تکان می‌ خورد.». 

...

ماجرای حسین خرازی را بر عکس تعریف کردیم؛ از لحظه شهادتش به عقب آمدیم. عقب رفتیم که ببینیم چطور شد که بچه ریزنقش محله کوی کلم اصفهان اینقدر بزرگ شد و بزرگی کرد. هنوز به سی سال نرسیده بود که بزرگی را به آخر رساند؛ جوری که خیلی پیران راه و عرفا حسرتش را می‌ خورند. شهید شد و پیکرش در باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد، اما تا روزی که خوانده و فهمیده شود، زنده است و می‌ تواند همچنان نقش آفرینی کند.

 

گاهی در جبهه و در نماز جماعت‌ های لشکر خودش مکبّر می‌ شد. مثل وقتی که در کودکی مکبر و موذن مسجد سید اصفهان بود. 

 

حسین خرازی در اول شهریور ۱۳۳۶ در اصفهان به دنیا آمد. ۶۳ سال پیش به دنیا آمد و ۳۴ سال پیش در نهم اسفند ۱۳۶۵ به شهادت رسید؛ عمری کوتاه و به غایت رشک برانگیز، حسین طول زندگی را رها کرد و عرض آن را یک‌نفس دوید و رفت، به قول قیصر امین پور:

من سال‌های سال مُردم

تا اینکه یک دم‌ زندگی کردم

تو می‌توانی یک ذره

یک مثقال

مثل من بمیری؟

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1499449
ارسال نظر

موضوعات داغ